Huszonegyedszerre kérdezhetjük meg uniós tagokként, hogy mit adtak nekünk a brüsszeliek

2025. május 01. 20:20

Izgalmas tapasztalatokkal szolgálhatunk azoknak, akik ma az EU-ban látják a jövőt.

2025. május 01. 20:20
EP plenáris ülés
Kohán Mátyás

Huszonegy éve ezen a napon, 2004. május 1-jén lépett be Magyarország az Európai Unióba egy politikailag egyszerre unalmas és izgalmas referendum után: a 2003. április 12-i népszavazáson hazánk uniós tagságát az érvényesen szavazók 83,76 százaléka, kicsivel több mint hárommillió ember támogatta.

Azóta is rejtély ugyanakkor, hogy a mérsékelt, 45,62 százalékos részvétel minek volt köszönhető – hiszen a magyar országgyűlési választásokon jellemzően 60-70 százalék között alakul a részvétel,

így minden bizonnyal sok százezren voltak azok, akik az országgyűlési választásokon fontosnak tartják kifejezni a véleményüket, ezt az ügyet azonban mégsem tartották elég fontosnak.

Most, hogy az Európai Unió életében a bővítés bő tíz év szünet után ismét ügy lett – a magyar elnökség igyekezett kimozdítani a holtpontról a nyugat-balkáni országok csatlakozási tárgyalásait, Ukrajna mihamarabbi EU-csatlakozását pedig nehéz nyíltabban szorgalmazni, mint azt az Európai Néppárt és az általa delegált európai bizottsági elnök teszi –, alkalom nyílik átadni tapasztalatainkat azoknak, akik ma az EU határain az uniós csatlakozásban látják a jövőjüket. A Nyugat-Balkánon az EU-eufória már apadóban van. Moldova esete meglepő, ott az EU-csatlakozási folyamat komollyá válása sajnálatos módon egybeesett az orosz-ukrán háborúval, így a moldávok az EU-ból egyelőre leginkább a drága rezsit látják, hiába küldi oda Brüsszel a pénzt számolatlanul. Az országban élő moldávok le is szavazták a csatlakozást; a diaszpóra szavazatai kellettek ahhoz, hogy végül átbillenjen a mérleg.

Ukrajna számára ugyanakkor egyértelműen pozitív agendának tűnik ma az uniós perspektíva – talán az egyetlen reménynek, ami még megmaradt.

EU-eufória minden jel szerint a magyarokban is volt, és egyáltalán nem is értéktelen, amit Brüsszeltől kaptunk:

  • nyitott, (lényegében) ellenőrzés nélküli határokat – még a migránsválság óta a legkülönbözőbb ürügyekkel folyamatosan fenntartott osztrák határvédelem sem hasonlítható ahhoz, ami a magyarokat 2004 előtt az országból való kilépéskor várta, pláne, hogy a határon kígyózó sorok és aggodalom valódi okát, a vámhatárokat nemzeti hatáskörben nem is tudja senki visszaállítani; 
  • szabad munkavállalást, az EU országaival való szabad kereskedelmet minden más relációhoz képest minimális tranzakciós költségekkel, ami lehetőséget teremtett magyar cégeknek külföldön, és vonzó befektetési célponttá is tette hazánkat;
  • (lényegében) ingyenes tranzakciókat a SEPA-övezeten keresztül, ingyenes roamingot az EU-n belül;
  • csak uniós tagállamok állampolgárainak járó masszív előjogokat a többi uniós tagállamban;
  • Erasmust (elvileg);
  • uniós fejlesztéspolitikát, ami minden probléma ellenére a világ leggazdagabb harmadába tartozó, fejlett intézményrendszerű országot csinált hazánkból jelentős pénzügyi és technikai segítség mellett.

Brüsszel keze azonban nem csak ad, de el is vesz – olyasmiket, amikkel számoltunk, de újabban olyasmiket is, amiről nem is álmodtunk volna soha.

  • Elveszítettük az önálló kereskedelempolitikát, ezáltal fejlesztés- és gazdaságpolitikai eszköztárunk egy részét: nem határozhatunk meg saját iparunk, mezőgazdaságunk védelme érdekében vámokat. Át is vette Nyugat-Európa fontos stratégiai szektorainkat a közművektől az élelmiszer-kiskereskedelemig, és hosszú ideig magánál is tartotta.
  • Elveszítettük a magyar vállalatok állami támogatásának jogát, ezért nem nyúlhattunk utána a Malévnak – hiszen ez az uniós szabályok értelmében tiltott állami támogatás, amely nem fér össze a szabad versennyel.
  • És jogalapot adtunk arra, hogy a többi tagállam politikai nyomást gyakoroljon ránk.

Nem számolhattunk viszont:

  • a feleslegesen drága, az uniós zöldpolitika költségei által drágított üzemanyaggal;
  • a szankciós felárral, amibe az Oroszországgal szemben vívott uniós gazdasági háború kerül;
  • az autóipar tönkretételével a zöldpolitika mentén;
  • az Erasmus-szankcióban megnyilvánuló faji alapú megkülönböztetéssel;
  • és a leges-legidegesítőbbel: azzal, hogy a magyar ész szerint a józan paraszti ész tárgykörébe tartozó ügyekben, legyen az a migráció, a gazdasági versenyképesség, az LMBTQ+ vagy a háború, folyamatos, az EU szerződésein túlterjeszkedő beavatkozási kísérletekkel találkozunk, s ezen ügyekben a magyarok többségének álláspontját aztán felőrlő, elhúzódó, versenyképességet gátló gazdasági szankciókkal terhes küzdelmekben kell megvédeni.

Egyszerre sikertörténet és intő példa – ez Magyarország uniós huszonegy éve, melyet érdemes tanulmányoznia minden ma szuverén országnak, aki jövőjét az Európai Unióban keresi.

Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

 

 

Összesen 130 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunfia2
2025. május 01. 22:44
survivor 2025. május 01. 22:30 kunfia Magyarország mikor volt a SZU tagja, butuska ? Viszont a VSZ.... FELHÍVOM B. FIGYELMED HOGY OTT IS KAPITALIZMUS VAN ! Sőt, Kinában is !" Fehéroroszország sem tagja ruszki anyácskának, és ruszki bábkormányunk már nekünk is lett immár 15. éve.
garbolc-2
2025. május 01. 22:44 Szerkesztve
A skizofrén dobrev persze egyből felhorkant a kb 3 ,valamilyen csoda folytán még életben maradt nyugger hívével, akik német nagytőkéseknek képzelik magukat, hogy ők majd megvédenek minket a német nagytőkét.
garbolc-2
2025. május 01. 22:42 Szerkesztve
Mikor Trump élesen odavágta a felcsúti bohócnak,hogy mi a faszért nem lépsz ki akkor az Unióból ,én megvédelek ,a felcsúti csak elkezdett nyivákolni
kokrowatz-0
2025. május 01. 22:41 Szerkesztve
eu-kilépés: határok, vámok visszaállítása. kínai és német cégek csomagolnak, ti meg élhettek abból, amit orbán ideépített az elmúlt 20 évben, azaz a semmiből. magyarország még élelmiszerből is jelentős importra szorul, de nem baj, amúgyis dagadt a magyar, majd lefogytok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!