Olyan döntést hozott az Európai Unió, amely alól egy sofőr sem húzhatja ki magát

Tovább robog a digitalizáció az EU-ban.

Izgalmas tapasztalatokkal szolgálhatunk azoknak, akik ma az EU-ban látják a jövőt.
Huszonegy éve ezen a napon, 2004. május 1-jén lépett be Magyarország az Európai Unióba egy politikailag egyszerre unalmas és izgalmas referendum után: a 2003. április 12-i népszavazáson hazánk uniós tagságát az érvényesen szavazók 83,76 százaléka, kicsivel több mint hárommillió ember támogatta.
Azóta is rejtély ugyanakkor, hogy a mérsékelt, 45,62 százalékos részvétel minek volt köszönhető – hiszen a magyar országgyűlési választásokon jellemzően 60-70 százalék között alakul a részvétel,
így minden bizonnyal sok százezren voltak azok, akik az országgyűlési választásokon fontosnak tartják kifejezni a véleményüket, ezt az ügyet azonban mégsem tartották elég fontosnak.
Most, hogy az Európai Unió életében a bővítés bő tíz év szünet után ismét ügy lett – a magyar elnökség igyekezett kimozdítani a holtpontról a nyugat-balkáni országok csatlakozási tárgyalásait, Ukrajna mihamarabbi EU-csatlakozását pedig nehéz nyíltabban szorgalmazni, mint azt az Európai Néppárt és az általa delegált európai bizottsági elnök teszi –, alkalom nyílik átadni tapasztalatainkat azoknak, akik ma az EU határain az uniós csatlakozásban látják a jövőjüket. A Nyugat-Balkánon az EU-eufória már apadóban van. Moldova esete meglepő, ott az EU-csatlakozási folyamat komollyá válása sajnálatos módon egybeesett az orosz-ukrán háborúval, így a moldávok az EU-ból egyelőre leginkább a drága rezsit látják, hiába küldi oda Brüsszel a pénzt számolatlanul. Az országban élő moldávok le is szavazták a csatlakozást; a diaszpóra szavazatai kellettek ahhoz, hogy végül átbillenjen a mérleg.
Ukrajna számára ugyanakkor egyértelműen pozitív agendának tűnik ma az uniós perspektíva – talán az egyetlen reménynek, ami még megmaradt.
EU-eufória minden jel szerint a magyarokban is volt, és egyáltalán nem is értéktelen, amit Brüsszeltől kaptunk:
Brüsszel keze azonban nem csak ad, de el is vesz – olyasmiket, amikkel számoltunk, de újabban olyasmiket is, amiről nem is álmodtunk volna soha.
Nem számolhattunk viszont:
Egyszerre sikertörténet és intő példa – ez Magyarország uniós huszonegy éve, melyet érdemes tanulmányoznia minden ma szuverén országnak, aki jövőjét az Európai Unióban keresi.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka