Városnyi katonai bázis épül szomszédunkban: Románia lesz a NATO éltanulója

Elkezdődött a konstancai Mihail Kogălniceanu NATO-támaszpont bővítése: végleges formájában akár tízezer katonának otthont adhat.

A NATO keleti határán ismét forr a levegő: orosz drónok közelítették meg a román légteret. Az ország azonnal reagált.
Újabb feszültség alakult ki Románia és Oroszország között, miután éjjel egy orosz drón rövid időre megsértette a román légteret – tájékoztatott a Maszol.
A román védelmi minisztérium közlése szerint április 28-án késő este észlelték, hogy támadó drónok közelednek a légitér felé,
ezért a rendkívüli helyzetek parancsnokságával együttműködve légiriadót rendeltek el Tulcea megye északkeleti részén, és riasztották a lakosságot a RO-Alert rendszeren keresztül.
Románia radarmegfigyelő rendszere jelezte annak lehetőségét, hogy a támadásban részt vevő egyik drón röppályája rövid időre akár 500 méter távolságban is átlépte a nemzeti légteret.
A helyzet komolyságát jelzi, hogy négy vadászgép – két F-16-os és két Eurofighter – azonnal a levegőbe emelkedett a 86-os borceai, illetve a Mihail Kogălniceanu légibázisról.
Ezt is ajánljuk a témában
Elkezdődött a konstancai Mihail Kogălniceanu NATO-támaszpont bővítése: végleges formájában akár tízezer katonának otthont adhat.
A román vadászgépek egész éjszaka figyelemmel kísérték a helyzetet, készen állva a beavatkozásra.
A katonai radarok szerint egy támadó drón pályája akár 500 méterre is megközelíthette Románia légterét, és rövid időre át is lépte azt.
Bár nem történt közvetlen támadás, a román hatóságok a fenyegetés elhárítása érdekében egészen kedd hajnalig fenntartották a riasztási állapotot.
A gépek 04:50-kor tértek vissza a bázisaikra, miután a veszélyhelyzet megszűnt.
A védelmi minisztérium közleményében elítélte az orosz dróncsapásokat, amelyek véleményük szerint súlyosan sértik a nemzetközi jogot.
Románia stratégiai jelentősége a 2022-es orosz-ukrán háború kitörése óta csak tovább nőtt, hiszen az ország is közvetlen szomszédja a háború sújtotta Ukrajnának, és fontos támaszpontja a NATO keleti védelmi vonalának.
Az elmúlt hónapokban több alkalommal is előfordult, hogy orosz drónok határközeli célpontokat támadtak, sőt, korábban már román területen is becsapódott egy drón.
A mostani incidens is mutatja, milyen törékeny a helyzet, és hogy a háború közvetett kockázatai továbbra is valós fenyegetést jelentenek a szomszédos országok számára.
Ezt is ajánljuk a témában
Vitalij Klicsko elmondta a BBC-nek, hogy szerinte milyen út vezethet a békéhez.
Nyitókép: Evgen Kotenko / AFP