Soha nem látott módon lőné lábon magát Brüsszel: csak Magyarország és Szlovákia akadályozhatja meg a Politico szerint

2025. április 24. 11:54

Szélsebesen robog el a világ az Európai Unió mellett.

2025. április 24. 11:54
German Baltic Sea Energy Terminal

Egy magas rangú uniós tisztviselő szerint az Európai Bizottság olyan intézkedéseket fog javasolni, amelyek megtiltják a vállalatoknak, hogy új olaj- és gázszerződéseket kössenek Oroszországgal – írta meg a Politico.

A várhatóan május 6-án megjelenő terv része Brüsszel szélesebb körű stratégiájának, amelynek célja, hogy 2027-ig teljesen megszüntesse az orosz energiaimportot.

Ugyanakkor hozzáfűzték, hogy Brüsszel már kétszer is elhalasztotta a közelgő terv közzétételét geopolitikai megfontolások miatt, többek között azért, mert attól tartanak, hogy az orosz szállítások megszakítása rontaná Brüsszel tárgyalási pozícióját a Donald Trump amerikai elnökkel a gázimportról szóló esetleges kereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalások során.

A Politico szerint dokumentum több jogilag kötelező erejű javaslatot vagy kereskedelmi intézkedést is tartalmaz majd. „Az EU emellett azért is küzd, hogy támogatást szerezzen az Oroszországgal szembeni szigorúbb energetikai szankciókhoz. Ehhez az EU 27 tagjának egyhangú hozzájárulása szükséges, Szlovákia és Magyarország azonban egyre inkább ellenzi az új intézkedések jóváhagyását” – olvasható a cikkben.

Miközben Brüsszel egyre szigorúbb szankciókat fontolgat, a Fehér Házban már arról folyik vita, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti háború befejezéséről szóló

tárgyalások részeként feloldják-e az Északi Áramlat-2 földgázvezetékkel és potenciálisan más európai orosz eszközökkel szembeni szankciókat.

A Politico szerint Steve Witkoff, a Fehér Ház különmegbízottja a szankciók feloldásának fő támogatója. Witkoff a hírek szerint utasította csapatát, hogy állítsanak össze egy listát az összes energetikai szankcióról, amelyet az Egyesült Államok Oroszországgal szemben hozott.

A portál szerint bár Witkoff felvetette az orosz energiával kapcsolatos szankciók feloldásának gondolatát, az ötletet eddig kevesen támogatják a Fehér Házban.

A cikket Magyarország megújult médiafigyelője, az OBSERVER szemlézte a mandiner.hu számára.

Ezt is ajánljuk a témában

***

Nyitókép: STEFAN SAUER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kbs-real
2025. április 24. 14:04
Olyan okosak. A molekulának nincs nacionáléja. Annyit lehetne elérni egy ilyen tilalommal, hogy az európai nagykereskedő nem az oroszoktól vásárol, hanem valami közelkeleti közvetítőtől - aki üzletel arabokkal is oroszokkal is. Az európaiaknak átadott gázra azt mondja, arab, az oroszt meg lepapírozza annak, aki nem olyan finnyás. Nem kicsit drágább lesz - ugyanakkor az oroszok semmit nem éreznek meg belőle.
2025. április 24. 14:00 Szerkesztve
Van még egy nemvárt fejlemény! Oroszország a szankciók jóvoltából sikeresen ki tudta küszöbölni a függőségeit. Pl. ma már nemcsak fekete-piros-fehér autókat tud gyártani, hanem már hét színt is tud saját készítésű festékből adni a gyáraknak. Az első olyan orosz repülőgép is elkészült amelyikben minden csavar hazai gyártású, nem kell sem nyugati, sem külföldön lekoppintott alkatrészt venni, stb. Ezáltal kiszolgáltatottsága a nulla felé tendál, és már nem közép, hanem szuperhatalom. Minden szankció csak megerősítette Oroszországot.
Gubbio
2025. április 24. 13:27
Remélem, az EU 25 megvezetett tagországa ötszörös áron fogja majd megvásárolni azt a gázt és az olajat Amerikától, amit az Oroszországtól vesz.
DE JÓ
2025. április 24. 12:54
A liberálisnak és demokratikusnak hazudott hatalomépítők valódi arca: Oroszországot ki kell közözösíteni az északi fehér kultúrából és gazdaságból, szó szerint minden kapcsolatot meg kell szakítani velük, a határaikat le kell zárni. Fizikai kerítések mögé és rakétabázisok közé kell szorítani őket az ukrán, belorusz, balti, közép-ázsiai és japán határvonalon. Ehhez Ukrajnát, Belorusziát és a volt közép-ázsiai köztársaságokat le kell szakítani Oroszországról. Minden kormányt meg kell buktatni, amely nem támogatja a tervet. A NATO-t Japán szövetséggel kell erősíteni, a Földközi-tenger térségéből is ki kell szorítani az oroszokat. Skandináviától Japánig fegyverkezni kell az oroszok ellen. Erősíteni kell a lakosságban az orosz támadástól való félelmet, a háború elfogadhatóságát és az orosz gyűlöletet. Ezt kaptuk a libsiktől a béke, a gazdasági integráció és a jólét helyébe. Hogy a migrációról, a Woke, az LMBTQ és kvóta őrületről, USD és EUR százMrd-ok elégetéséről ne is beszéljünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!