Magyar Péter az ATV Egyenes beszéd című műsorában úgy nyilatkozott, hogy nem tartja realitásnak Ukrajna gyors csatlakozását az Európai Unióhoz. A műsorban, a 6:10-től elérhető részletben gúnyosan ismételgette: „Oh, persze, oh, persze, igen…”, amikor a műsorvezető felvetette Ursula von der Leyen álláspontját, miszerint Ukrajnát 2030-ig felvehetik az EU-ba. Ez a jelenet is rávilágít arra az ellentmondásra, amely aközött feszül, ahogyan a Tisza Párt vezére Magyarországon próbálja kommunikálni az álláspontját a szimpatizánsok felé, és aközött, amit a Tisza Párt európai pártcsaládja határozottan képvisel a kérdésben. Ennek az ellentmondásnak a legfontosabb sarokpontjait járta körül a Faktum legfrissebb elemzése.
Arra a kérdésre, hogy támogatná-e Ukrajna csatlakozását, Magyar azt válaszolta:
a háborúban álló ország jelenleg nem felel meg a felvételi kritériumoknak, ezért senki nem gondolhatja komolyan, hogy ez releváns kérdés.”
Ezzel szemben Ursula von der Leyen a februári kijevi csúcstalálkozón azt mondta, hogy „Ukrajna érdemalapú csatlakozási folyamata, ha továbbra is ebben az ütemben és ezen a minőségi szinten halad, akkor már 2030 előtt is megvalósulhat.”
Gitanas Nausėda litván elnök korábban azt javasolta: „Európa biztonsága Ukrajna biztonságától függ. Ezért gyorsítani kell Ukrajna csatlakozását az EU-hoz. Én 2030. január 1-jét javaslom céldátumként.” Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke is támogatta a gyorsított bővítést, és hangsúlyozta, hogy Ukrajna tagsága biztonsági szempontból is fontos.
„Ukrajna támogatásának pártja”
Manfred Weber néppárti frakcióvezető egy brüsszeli sajtótájékoztatón úgy fogalmazott:
mi vagyunk Ukrajna támogatásának pártja”.
A Népszavának adott nyilatkozatában hozzátette: „Három alapvető feltételünk van, amelyet mindenkinek, aki hozzánk akar tartozni, be kell tartania: Európa, Ukrajna és a jogállamiság pártján kell állnia.” A The Kyiv Independent március 19-i cikke szerint Svédország, Finnország, Dánia, Lettország, Litvánia és Észtország külügyminiszterei közös levélben sürgették az EU-t, hogy tegyen „konkrét javaslatokat arra vonatkozóan, hogyan lehet határozottan előmozdítani Ukrajna csatlakozási folyamatát.”
A levél emlékeztet arra, hogy Ukrajna 2022-ben kérte az EU-tagságot, hónapokon belül megkapta a tagjelölt státuszt, és 2024 júniusában megkezdődtek a tárgyalások. A külügyminiszterek szerint:
Megerősítve teljes és egyértelmű elkötelezettségünket Ukrajna EU-tagsága mellett, a csatlakozási folyamat felgyorsítására szólítunk fel. Eljött az idő, hogy ambiciózus és hatékony döntéseket hozzunk ezzel kapcsolatban.”
Nyitókép forrása: faktumprojekt.hu
***