Megnyugtatta Von der Leyen a Politico-t, a lakosság többsége még támogatja EU-tagságot

2025. április 22. 11:12

A Bizottság elnöke Trump vámjai miatt sem aggódik túlzottan.

2025. április 22. 11:12
null

Donald Trump újabb kereskedelmi háborút indított el azzal, hogy április elején vámokat vetett ki az Európai Unióra és a világ legtöbb országára – idézte fel cikkében a Politico. Mint a brüsszeli lap emlékeztetett: az EU-ra 20 százalékos, a globális piacokra pedig átlagosan 10 százalékos tarifát rótt ki az amerikai elnök, amely rövid idő alatt megrázta a pénzpiacokat. 

Bár Trump egy hét után 90 napos haladékot adott a magasabb vámok alkalmazásában, az EU-nak továbbra is 10 százalékos általános, illetve 25 százalékos acél-, alumínium- és autóexport-vámokat kell fizetnie. 

A Kereskedelmi Világszervezet szerint, ha az USA újra bevezeti a reciprokitás elvén alapuló vámokat, az akár 1,5 százalékkal is visszavetheti a világkereskedelmet – leginkább Észak-Amerikát sújtva.

Von der Leyen szerint nincsen gond

Ezzel szemben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Politiconak adott interjúban hangsúlyozta: 

a világ egyre inkább Európa felé fordul, mint megbízható kereskedelmi partnerhez.

A globális rend átalakulása olyan mélységű, amilyenre a hidegháború vége óta nem volt példa – mondta, hozzátéve, hogy Izland, Új-Zéland, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Kanada, India és az Egyesült Arab Emírségek is erős, stabil partnert keresnek, és ezért fordulnak az EU-hoz. 

A Bizottság elnöke szerint ez a bizalom a saját polgáraik körében is érzékelhető, hiszen a legfrissebb Eurobarométer szerint 74 százalék támogatja az uniós tagságot, ami 40 éves csúcsot jelent.

Ezt is ajánljuk a témában

A liberális lap szerint, miközben Trump nem az EU-val, hanem inkább egyes nemzeti vezetőkkel, például Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel egyeztet, von der Leyen fokozza a diplomáciai aktivitást: idén például Pekingbe is ellátogat, hogy tárgyaljon Hszi Csin-ping elnökkel.

Bár Trump a Fehér Házban „100 százalékosra” megígérte, hogy lesz EU-USA kereskedelmi megállapodás, konkrétumok eddig nem születtek. 

Eközben Brüsszel új megállapodásokat keres: napirenden van például a régóta húzódó EU–Mercosur egyezmény is, amely megerősítené az Unió pozícióját a globális kereskedelmi térképen.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kailniris
2025. április 22. 13:54
"a világ egyre inkább Európa felé fordul, mint megbízható kereskedelmi partnerhez." Ja, ha nem naponta jönnek elő újabb és újabb, viszont egyre nagyobb faszságokkal, ami már most majdnem lehetetlenné teszi a kereskedelmet. Most ott tartunk, hogy az csak az tud exportálni az euba, akinek van annyi pénze, hogy el tudja hitetni az eus biztosokkal, hogy megfelelnek mind az egymillió követelménynek.
Sróf
2025. április 22. 13:20
"bevezeti a reciprokitás elvén..." Reciprocitás lesz az. Ma tényleg nagyot megy a mandi. "május 5. között" "az elhunyt pápa felavatása" "vízben derékig érő emberek" "reciprokitás"
csigabus
2025. április 22. 13:02
Méghogy Ursulát támogatják? Menjen a búsba! Hülye picsa! Csókolgassa az ukrán köcsögöt!
2025. április 22. 12:55 Szerkesztve
Tehát ha Ilyet bejelentettek akkor egyre nagyobb bajban az EU... szerintem alapbol Europa hatvan százalékának elege van az EUból. Franciaországban gyakorlatilag minden harmadik ember EU ellenes ha utána olvastak akkor hogy jött ki ez a matek. Németek már utálják ez Eu-t... Akkor hogy jött ki 74%?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!