Megnyugtatta Von der Leyen a Politico-t, a lakosság többsége még támogatja EU-tagságot

2025. április 22. 11:12

A Bizottság elnöke Trump vámjai miatt sem aggódik túlzottan.

2025. április 22. 11:12
null

Donald Trump újabb kereskedelmi háborút indított el azzal, hogy április elején vámokat vetett ki az Európai Unióra és a világ legtöbb országára – idézte fel cikkében a Politico. Mint a brüsszeli lap emlékeztetett: az EU-ra 20 százalékos, a globális piacokra pedig átlagosan 10 százalékos tarifát rótt ki az amerikai elnök, amely rövid idő alatt megrázta a pénzpiacokat. 

Bár Trump egy hét után 90 napos haladékot adott a magasabb vámok alkalmazásában, az EU-nak továbbra is 10 százalékos általános, illetve 25 százalékos acél-, alumínium- és autóexport-vámokat kell fizetnie. 

A Kereskedelmi Világszervezet szerint, ha az USA újra bevezeti a reciprokitás elvén alapuló vámokat, az akár 1,5 százalékkal is visszavetheti a világkereskedelmet – leginkább Észak-Amerikát sújtva.

Von der Leyen szerint nincsen gond

Ezzel szemben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Politiconak adott interjúban hangsúlyozta: 

a világ egyre inkább Európa felé fordul, mint megbízható kereskedelmi partnerhez.

A globális rend átalakulása olyan mélységű, amilyenre a hidegháború vége óta nem volt példa – mondta, hozzátéve, hogy Izland, Új-Zéland, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Kanada, India és az Egyesült Arab Emírségek is erős, stabil partnert keresnek, és ezért fordulnak az EU-hoz. 

A Bizottság elnöke szerint ez a bizalom a saját polgáraik körében is érzékelhető, hiszen a legfrissebb Eurobarométer szerint 74 százalék támogatja az uniós tagságot, ami 40 éves csúcsot jelent.

Ezt is ajánljuk a témában

A liberális lap szerint, miközben Trump nem az EU-val, hanem inkább egyes nemzeti vezetőkkel, például Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel egyeztet, von der Leyen fokozza a diplomáciai aktivitást: idén például Pekingbe is ellátogat, hogy tárgyaljon Hszi Csin-ping elnökkel.

Bár Trump a Fehér Házban „100 százalékosra” megígérte, hogy lesz EU-USA kereskedelmi megállapodás, konkrétumok eddig nem születtek. 

Eközben Brüsszel új megállapodásokat keres: napirenden van például a régóta húzódó EU–Mercosur egyezmény is, amely megerősítené az Unió pozícióját a globális kereskedelmi térképen.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madre79
2025. április 22. 20:50
Ursulának többet kéne olvasni, akkor tudná, hogy mennyire utálják Európa szerte!
Nasi12
2025. április 22. 18:27
Mert a lakoság nincs tájékoztatva hova jutott az EU 30 év alatt. Pl. a versenyképesség, a világkereskedelmi súly stb. terén. A dolgok nem egyformán fontosak. De ezek kiemelkedőek. Ahogy Orbánnal (aki ezeket pedzegette) bántak Wéber úrék (személyes bosszúvágyból) a soros elnökség megnyitóján az mérhetetlen és elévülhetetlen bűne a mai EU vezetésnek. Remélem rájuk szárad. Wéberről csak ez marad meg a történelemben. Nem elég, hogy tehetségtelenek de még büszkék is rá.
Nasi12
2025. április 22. 18:17
De a pápa nem támogatta a szankciókat kicsi. Ám az téged nem zavar.
iphone-13
2025. április 22. 14:33
rohadjon meg ez a kivénhedt ribanc állandóan hazudik ez a mocsok állat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!