Itt a bizonyíték: Weberék Ukrajna mellé állították Magyar Pétert

Régóta lehet tudni, hogy Manfred Weber elvárja Ukrajna támogatását Magyar Pétertől.

A Pride betiltása miatt rendezett újabb strasbourgi Magyarország-szakkört élőben közvetítettük.
Ha Magyarországon történik valami, az Európai Parlament Magyarország iránt különösen is érdeklődő képviselőinek figyelmére mindig lehet számítani. Ez most, a Pride betiltása kapcsán sincs másképp: szerda délután vitatja meg az EP strasbourgi plenáris ülésén ismét „friss törvényváltozások Magyarországon és azok alapjogokra gyakorolt hatása” címmel a magyarországi helyzetet, természetesen a magyar kormány bármely képviselőjének meghívása nélkül. A strasbourgi ülésterem szinte üres.
Adam Szłapka, Lengyelország EU-ügyi minisztere nyitotta meg a vitát az Európai Unió Tanácsának lengyel soros elnöksége részéről.
Szłapka jelezte: „a jogállamiság és az alapvető jogok a lengyel elnökség prioritásai”.
Elmondta: a lengyel elnökség kétszer is napirendre tűzte a magyar jogállamiság helyzetét, január 27-én, illetve május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában.
Az Európai Bizottság részéről Michael McGrath demokráciáért, jogállamiságért, igazságügyért és fogyasztóvédelemért felelős biztos vett részt a vitában, aki elmondta: múlt héten járt először biztosi minőségében Budapesten, ahol kifejezte aggodalmát a Pride-törvény miatt, és azt tapasztalta, hogy a civil szervezetek „nagyon nehéz munkakörnyezettel” találkoznak Magyarországon. A törvényről elmondta: az nem csak a békés gyülekezés, hanem az arcfelismerő rendszer használatának engedélyezése miatt is problémás, és az EU-s joggal való összeegyeztethetőségét jelenleg is vizsgálják.
A gyermekvédelmi törvényt a biztos felszólalásában végig „úgynevezett gyermekvédelmi törvénynek” nevezte,
amelyet az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával, ezáltal az EU-s joggal ellentétesnek tart. „A magyarországi jogállamisággal kapcsolatos kérdések a Bizottság teljes figyelmét, benne az én teljes figyelmemet is élvezik” – fogalmazott McGrath.
Az Európai Néppárt vezérszónoka, Tarr Zoltán tiszás delegációvezető elmondta: örömhírt hoz, mert „bár 15 éve egy autoriter és önző hatalom uralkodik Magyarországon, az emberek fel merik vállalni, hogy elegük van”, a Fidesz pedig „látva a Tisza magabiztos előnyét a közvélemény-kutatásokban” kapkod és agresszív. Arra is kitért: egy új törvénymódosítás „az EP-képviselők mandátumát fenyegeti, ha a legkisebb hibát is találják a fideszes ellenőrök vagyonbevallásunkban”.
Tarr Zoltán a vita témájáról egy szót sem mondott.
Ezt is ajánljuk a témában
Régóta lehet tudni, hogy Manfred Weber elvárja Ukrajna támogatását Magyar Pétertől.
A Szocialisták és Demokraták vezérszónoka, a DK-s Molnár Csaba „putyini diktatúráról” beszélt, szerinte „a Pride betiltása mocskos homofóbia”, amely „a magyar jobboldal teljes cinkossága mellett zajlik”,
a Fidesz, a Tisza és a Mi Hazánk „fura koalíciója” mellett.
Szerinte a Tisza Párt abban bízik, hogy az ügyet „kibekkelhetik”, sunnyognak, és „úgy beszélnek gyülekezési jogról, hogy nem ejtik ki a szájukon azt a szót, hogy Pride”. Felszólalása zárásául meghívta európai képviselőtársait az „egyetlen betiltott európai Pride-ra”.
A Patrióták Európáért vezérszónoka, a fideszes Deutsch Tamás delegációvezető jelezte: itt az „ezeregyedik Magyarország-vitáról” van szó az Európai Parlamentben, miközben Európát ellepték az illegális migránsok, a gazdasági versenyképesség romokban. Elmondta: a magyar demokrácia és jogállamiság „köszöni szépen, jól van”, Magyarországon pedig „szabadabban lehet tüntetni, mint bárhol Európában”.
Megígérte: „ha a fejük tetejére állnak, akkor is” megvédik nemzeti szuverenitásunkat és a gyermekeinket, mert „ez a magyarok akarata”.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek részéről felszólaló lengyel PiS-es képviselő, Jacek Ozdoba ahhoz hasonlította ezt a vitát, mint amikor a Titanicon még játszott a zenekar, hiszen Lengyelországban, Romániában, Franciaországban (utóbbi két helyen a legnépszerűbb ellenzéki vezetők nem indulhatnak az elnökválasztáson) súlyos károkat szenved a jogállamiság, „és Önök beszélnek Európáról”. Hangsúlyozta: Magyarország „megvédi a gyermekeket az ideológiai felvonulástól”, s „csak két nem van, ezen nem lehet változtatni”.
A Renew Europe részéről felszólaló francia liberális képviselő arról panaszkodott, hogy Magyarország ellen régóta folyik a 7-es cikk szerinti eljárás, de még mindig nem vették el Magyarország szavazati jogát az Európai Tanácsban, amit most el kellene venni. Jelenlétét ígérte a június végi Budapest Pride-ra.
A Zöldek részéről Tineke Strik holland képviselő szólalt fel, aki szerint Orbán miniszterelnök „Putyin forgatókönyvének” következő lépését valósítja meg, hadat üzent az NGO-knak, bíróknak, akiket „kiirtandó parazitáknak” nevezett a zöld képviselő állítása szerint.
„Ha nem most, akkor mikor? Felhívom a Bizottságot, hogy tegyen több lépést, a Tanácsot pedig arra, hogy használja a hetes cikk szerinti eljárást arra, hogy megállítsa Orbánt”.
Borvendég Zsuzsanna mihazánkos képviselő a Szuverén Nemzetek Európája vezérszónokaként elmondta: nem hagyják, hogy „ismét szégyenpadra ültessék hazánkat”, hiszen a törvénymódosítás „a világ egyik legerősebb és legveszélyesebb lobbicsoportjától” védi meg a gyermekeket. Borvendég arra kérte a magyar kormányt, hogy legyen „még következetesebb”.
Paolo Borchia, az olasz Északi Liga képviselője azt kérdezte a képviselőktől, miért nem képesek elfogadni, hogy a magyarok olyan politikákra szavaznak, amilyenekre akarnak, és nem engednek a brüsszeli arroganciának. Az őt követő Meloni-párti képviselő szerint a magyar Pride-törvényt „álszent” támadások érik, pedig az egy szuverén ország legitim döntése egy olyan témában, amelyben nincs semmiféle illetékessége az Európai Unióban.
Az őket követő dán liberális képviselő szerint király meztelen, Orbán Viktort jobban érdekli, hogy kedvesen bánjanak vele a tankönyvek, mint az oktatási rendszerrel, a kórházak összeomlanak, Magyarország pedig az Unió egyik legszegényebb országa.
Orbán Viktor véleménye szerint gyenge autokrata, akit meg kell állítani.
Daniel Freund német zöld képviselő, Magyarország régi, megbízható ellensége szerint „Orbán újra és újra szabadságokat vesz el a magyaroktól”, mégpedig azért, hogy „elterelje a figyelmet a lopásáról”, egyébként pedig „a jövő évi választás ellopására készül”. „Miért küldünk még mindig eurómilliárdokat ennek a diktátornak, miért nem fagyasztunk be minden uniós pénzt Magyarországnak addig, amíg Magyarországon helyre nem áll a demokrácia?” - kérdezte Daniel Freund.
Freund után a Magyarországon életveszély okozása miatt bebörtönzött
Ilaria Salis arról panaszkodott, hogy Magyarország korrupt, a kormány „szabadsággyilkos”, és ráadásul még Izrael háborúját is támogatja.
Őt egy szlovák smeres képviselő követte, aki azt kérdezte a képviselőktől, „mi bajuk azzal, hogy a magyarok nem akarnak illegális bevándorlókat az országukban, és lelki propagandát az iskoláikban”. Ő is emlékeztetett az egy tollvonással eltörölt román elnökválasztási eredményre, és arra kérte a képviselőket, hogy kezdjék el végre tisztelni a tagállamok szuverenitását. Ezután a szintén smeres L'ubos Blaha is azt kérdezte, hogy merészelik a képviselők a magyar demokráciát kritizálni, miközben Romániában eltörlik a választásokat, a francia ellenzék vezetőjét pedig indulni sem engedik rajtuk. „A szlovákok a magyarokkal vannak. Éljen Magyarország, éljen Szlovákia, éljen a józan ész!” - fogalmazott. A vele vitába keveredő, imént felszólalt dán képviselőt „a liberális fasizmus” képviselőjének nevezte.
Az őt követő német CSU-s képviselő, Monika Hohlmeier arról beszélt, hogy Magyarországon – amely Európa egyik legalacsonyabb munkanélküliségi rátájával bír – a „kleptokrácia” miatt dolgozók sorra veszítik el a munkájukat.
Arra is felszólította a magyar kormányt, hogy „fejezzék már be a hülye ársapkázásukat”,
ami csak masszív inflációt okoz, és alkalmazkodjanak az európai közös piachoz. Őt egy olyan meleg szocialista képviselő követte, aki felszólította Magyar Pétert, hogy végre szólaljon meg az ügyben, és mondja meg, „támogatja vagy ellenzi Orbán zsarnokságát”.
Ondřej Knotek cseh Babiš-párti képviselő szerint „ismét felesleges vitáról” van szó, hiszen a kisebbségek védelmét a magyar alaptörvény biztosítja, csak azt kell vizsgálni, hogy a Pride-törvény a magyar alaptörvénnyel egyezik-e.
Moritz Körner német szociáldemokrata képviselő szerint „Magyarország nem döntheti el egyedül”, hogy betiltja a Pride-ot. Felszólította Magyarországot, hogy „foglalkozzon gazdasággal és migránsokkal foglalkozzon, ne a kisebbségeket támadja”. Elmondta azt is, hogy szerinte a Pride nem befolyásolja a gyermekek szexuális identitását, és akinek ilyen „elmebaja” van, hogy ezt gondolja, az valószínűleg nem biztos a saját szexuális identitásában. Beszélt ebben az összefüggésben Szájer József botrányáról is.
Evin Incir törökországi kurd születésű svéd képviselő szerint nincs különbség Orbán Viktor, az afganisztáni tálibok és az iráni mullahok között,
emellett az Európai Parlamentben Magyarországot támogatóknak „szégyellniük kellene magukat”, mert „középkori értékek” képviseletével akadályozzák a haladást.
László András fideszes képviselő emlékeztetett: Magyarország mindig a frontvonalon harcolt a woke ideológia ellen, a szülőket és a gyermekeket teszi első helyre, megvédi őket a szexuális propagandától, s természetes, hogy ennek az elvnek a nyilvános térben is érvényesülnie kell. László András jelezte: nem fognak beleszólni azon országok dolgába, akik szerint a nemváltás lehetséges, de elvárják, hogy ők se szóljanak bele Magyarország dolgába. A képviselőhöz kékkártyás kérdést intézett Kulja András, a Tisza Párt képviselője is, aki a kegyelmi ügyet és Bese Gergőt emlegette a gyermekvédelem kapcsán. László András válaszában kiemelte, hogy a magyar gyermekeknek valódi gyermekvédelemre van szükségük, nem olyan pártra, amely elviszi a gyermekotthonokból az ajándékokat, miután képtelen megfelelni az ajándékozás szabályainak. Emellett reményét fejezte ki, hogy a Tisza Párt csatlakozik a Fideszhez a szexuális propaganda elleni harcban.
Dávid Dóra tiszás képviselő felszólalását azzal kezdte: „a Nagy Testvér mindent lát”, szerinte Orbán Viktor „digitális megfigyelőállamot épít”. „Meglepetésemre az óellenzék jobban beleszállt a Tiszába, mint a Fidesz, ezek szerint a DK sem szeretne rendszerváltást” – mondta Dávid. Vicsek Annamária fideszes képviselő kékkártyás kérdésében arra volt kíváncsi, hogy Dávid Dóra szerint bemehetnek-e LMBTQ-aktivisták az iskolákba,
Dávid Dóra ugyanakkor erre a kérdésre nem válaszolt, ehelyett a kegyelmi ügyről beszélt.
Dömötör Csaba fideszes képviselő szerint az Európai Parlamentnek „jó oka lenne aggódnia a demokráciáért”, de nem a magyarországi, hanem a franciaországi és a romániai események miatt, illetve azért, mert a volt jogállamisági biztost pénzmosással vádolják,
most pedig „olyan olasz kommunista” oktatta Magyarországot demokráciáról, aki Magyarországon emberek életére tört, „igazi professzor emberi jogokból”.
Jelezte: a kormány nem fog engedni a nyomásnak semmi olyan ügyben, ami tagállami hatáskör, és a magyar emberek akaratát tükrözi..
Nyitókép: Anadolu via AFP