Nem húzták az időt: Magyar Péterék európai pártja már meg is szavazta Ukrajna gyorsított felvételének támogatását az EU-ba

Kijelentették, semmilyen eszköztől nem fognak visszariadni az orosz agresszió visszaverése érdekében.

Kendőzetlenül leszögezték: fel akarják gyorsítani Ukrajna uniós csatlakozását.
A Mandiner korábban beszámolt róla, hogy Magyar Péterék európai pártja már meg is szavazta Ukrajna gyorsított felvételének támogatását az EU-ba.
Ezt is ajánljuk a témában
Kijelentették, semmilyen eszköztől nem fognak visszariadni az orosz agresszió visszaverése érdekében.
Az Európai Néppárt valenciai kongresszusának második napján Szvjatlana Cihanouszkaja, a belorusz ellenzék vezetője is felszólalt, aki megköszönte a pártcsaládnak, hogy támogatják az ukrajnai háborút. Kijelentette, nem csak Ukrajna jövője a tét, hanem a szomszédos országoké, köztük Fehéroroszországé is. Hangsúlyozta: „mindannyian békét akarunk, de nem minden áron. Igazságos és tartós béke kell!”
Kiemelte, Putyin és Lukasenka nem akar békét, és Európa nem hátrálhat meg.
„Ha feladjuk Ukrajnát, a Krímet, vagy Fehéroroszországot, Putyin nem áll meg”
– hívta fel a figyelmet.
Elmondta, „az EPP mindent megtestesít, amiért harcolunk, köszönjük a szolidaritásukat, támogatásukat”.
A háborúpárti szekciót Marek Vyborny, cseh KFU-CSL elnöke nyitotta meg, aki kijelentette, Európa és a Néppárt feladata megvédeni a demokráciát, ezért „határozottan kiállunk Ukrajna mellett, nem csak szavakkal, hanem tettekkel is. Ezért köszönjük az összes nemzetnek, kormánynak, akik csatlakoztak a cseh lőszer kezdeményezéshez”. Hozzátette, bár Donald Trump azt ígérte, 24 óra alatt véget vet a háborúnak, valójában csak még nagyobb káoszt teremtett.
A belorusz politikus után Antonio Tajani, az Európai Parlament korábbi elnöke, Olaszország külügyminisztere és miniszterelnök-helyettese is elmondta véleményét a háborúról. Kijelentette, bár támogatja a békét, igazságos békére van szükség, és a háború nem mérhet véget Ukrajna vereségével, és nem ért egyet Trump béketörekvéseivel, és hangsúlyozta, Európának meg kell védenie az érdekeit Amerikával szemben. Felszólalását Cihanouszkajához hasonlóan ő is azzal fejezte be: „Éljen Ukrajna, éljen az Európai Néppárt!”
Nemcsak Ukrajna fegyveres támogatásában értettek egyet a kongresszuson felszólaló miniszterelnökök, hanem abban is, hogy Ukrajnának mihamarabb csatlakoznia kell az Európai Unióhoz.
„Horvátország támogatja az unió bővítését, beleértve Ukrajna csatlakozását is” – fogadkozott a horvát miniszterelnök, Andrej Plenkovic, aki egyúttal elmondta, tisztelet illeti a harcoló ukránokat, és Horvátország támogatásáról biztosította őket.
Nem meglepő, hogy a Tisza európai pártcsaládja meghívta a háborúpárti belorusz ellenzék vezetőjét, hiszen a párt vezetői is nyíltan támogatják Ukrajnát a háborúban. Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba. A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.
Nyitókép: JOSE JORDAN / AFP