Terrortámadás Indiában: azonnal hazautazott Szaúd-Arábiából Narenda Modi

Kasmír tartományt félmillió indiai katona őrzi, úgy látszik, hiába.

A kasmíri terrortámadás nincs elintézve ennyivel, ha kiderül, hogy Pakisztán bűnös, abból világégés is lehet.
A keddi vérontás Kasmírban – ahol legalább 26 turista vesztette életét egy lövöldözésben – 2019 óta a leghalálosabb fegyveres támadás az indiai tartományban – írta meg a BBC.
Ezt is ajánljuk a témában
Kasmír tartományt félmillió indiai katona őrzi, úgy látszik, hiába.
A lap szerint a támadás szimbolikus volt: civilek ellen irányult, a normalitás ellen, amin az indiai állam keményen dolgozott az autonómiájafosztott tartományban.
Mindez India számára is kényszerpályát jelöl ki: az eszkalációét, sejteti a lap. Az állam pedig gyors lépéseket tett: lezárta a fő határátkelőt, felfüggesztette a kritikus vízmegosztási szerződést, és kiutasította a diplomatákat. Razsnat Szing védelmi miniszter pedig „kemény választ” ígért, azzal a kitétellel, hogy nem csak az elkövetők ellen lép fel, hanem ötletgazdái ellen is.
Az elemzők szerint tehát nem az a kérdés, hogy lesz-e katonai válasz, hanem az, hogy mikor, hogyan lesz kalibrálva, és milyen méretű lesz. A lapnak hadtörténész azt mondta: a válasz tényleg erőteljes lesz.
És erre Pakisztán is lépni fog. A kockázat pedig ott van: az elcsúszott számításoké és az eszkalációé, mindkét oldalon.
Két hasonló esetet mindenesetre komoly megtorlás követett 2016-ban és 2019-ben; mindkettő brutális légicsapásokban öltött testet. Két évvel később megállapodtak ugyan egy határmenti tűzszünetben, ám most óriási a közvélemény nyomása az indiai félen, hogy keményen reagáljon.
A lap összeszedte, milyen lehetőségei vannak Indiának. Arra a következtetésre jutottak, hogy egy burkolt fellépés nem elégíti ki az elrettentés látható helyreállítására vonatkozó politikai igényt.
Az egyik lehetőség a 2021-es tűzszünet felszámolása és határon átnyúló lövöldözés, a másik a 2019-eshez hasonló légicsapások vagy rakétacsapások.
A lap szerint
„mindegyik magában hordozza a megtorló spirál kockázatát”.
Az indiai-pakisztáni válság egyik legsúlyosabb kockázata, hogy mindkét fél atomfegyverrel rendelkezik. Ez a tény hosszú árnyékot vet minden döntésre, nemcsak a katonai stratégiát, hanem a politikai számításokat is formálja – teszik hozzá.
Fotó: Arun SANKAR / AFP