Nemzetközi konfliktus a láthatáron? Már Putyin is aggódik Grönland miatt

Az orosz elnök szerint is komolyan kell venni az amerikai igényeket.

Az amerikai elnök teljesen eltökélt, hogy megszerezze a szigetet, a grönlandiak is teljesen eltökéltek, hogy nem adják, az USA egyelőre nem akar katonai erőt bevetni, de a helyzet megváltozhat.
Grönland megszerzése érdekében minden az asztalon van – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök megerősítve, hogy szándéka teljesen komoly a sziget amerikai befolyás alá helyezésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint is komolyan kell venni az amerikai igényeket.
Az elnök az NBC News televíziónak vasárnapra virradóra adott telefoninterjúban kifejtette, hogy jó esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok katonai erő alkalmazása nélkül is eléri a célját, de hozzátette: „semmit sem veszek le az asztalról”. „Meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, 100 százalék” – fogalmazott az elnök egy nappal azt követően, hogy az alelnöke, J.D. Vance vezette delegáció látogatást tett a Dániához tartozó autonóm területen található amerikai katonai támaszponton.
Ezt is ajánljuk a témában
JD Vance, az USA alelnöke leszögezte, nem engednek abból, hogy megszerezzék Grönlandot, mert nemzetbiztonsági okokból szükségük van a szigetre.
Az alelnök a katonai támaszponton elmondott beszédében kifejtette, hogy Dánia az elmúlt 20 évben nem tette meg az elégséges lépéseket Grönland biztonságának garantálására, ezért a sziget mostanra kevésbé biztonságos, mint 30, 40 évvel ezelőtt. Kifejtette azt is, hogy Dánia nem tartotta a lépést, és nem biztosította az elégséges forrásokat a grönlandiak biztonságának megőrzésére a kínai, orosz és más nemzetek befolyásszerzési kísérleteitől sem. „Üzenetünk Dánia számára nagyon egyszerű: nem végeztek jó munkát” – fogalmazott, és hozzátette, hogy a Trump-adminisztrációnak Dánia vezetésével van vitája, és az alulfinanszírozás helyzetének meg kell változnia.
Ezt is ajánljuk a témában
Az alelnök kendőzetlen stílusban tett megjegyzést az időjárásra.
Az alelnök az Északi-sarkkörért zajló geopolitikai versennyel kapcsolatban megállapította, hogy Kína és Oroszország rendkívüli érdeklődést mutat az északi átjáró és a sarkvidéki hajózási útvonalak, valamint a sarkköri ásványkincsek iránt, de az Egyesült Államoknak azt kell biztosítania, hogy övé legyen a vezető szerep az északi sark térségében.
A grönlandiak ellenállnak
Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi miniszterelnök vasárnap Facebookon tett bejegyzésében utasította el azt, hogy a szigetet az Egyesült Államok megszerezze.
„Hadd mondjam ki világosan: az Egyesült Államok nem kapja meg Grönlandot. Senkié sem vagyunk. Magunk döntünk a jövőnkről” – írta a kormányfő, egyben nyugalomra intett. „Nem szabad félelemből reagálnunk. Nyugalommal, méltósággal és összetartással kell reagálnunk” – tette hozzá a Dániától való függetlenség fokozatos megvalósítását pártoló politikai erő, a Demokraatit párt 33 éves politikusa. Úgy fogalmazott, hogy Donald Trump amerikai elnöknek meg kell mutatni, hogy Grönland csakis a grönlandiaké. „Így volt tegnap, így van ma, és így lesz ez a jövőben is” – hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó is megtekinti a szigetet, a grönlandi kormányfő pedig teljesen kiborult.
Grönlandon március 11-én tartottak parlamenti választást, amelyet a Demokraatit nyert meg csaknem 30 százalékos eredménnyel.
Rajta kívül a kisebbik konzervatív párt, az Atassut (Szolidaritás), a szociáldemokrata Siumut (Előre) és a baloldali inuit Ataqatigiit (Népi közösség pártja) vesz részt a kormányban, így a szigeten működő egyetlen további párt, a Dán Királyságtól való gyors elszakadást szorgalmazó Naleraq (Tájékozódási pont) fogja egyedül alkotni az ellenzéket.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök szerdán készül Grönlandra utazni, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat Dánia és autonómiát élvező területe között. Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta.
(MTI)
Nyitóképünk: Az Egyesült Államok Grönlanddal szembeni politikája ellen tüntetnek a koppenhágai amerikai nagykövetség előtt 2025. március 29-én. MTI/EPA/Ritzau/Nils Meilvang