Puskaporos hordón ülünk 2025-ben is
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/_AXgy8BE4C62o0Dh3ZPbD8QJxBJKLNoyBDYaGNqLjVA/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2QxZWNkNmI5NTBlMjQ1ZDc4OTQwYTYxODA0MGRkMjNj.jpg)
Új világrend vagy globális káosz: példátlanul sok konfliktus zajlik a világban. Akár Magyarországra is hatással lehetnek.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/_AXgy8BE4C62o0Dh3ZPbD8QJxBJKLNoyBDYaGNqLjVA/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2QxZWNkNmI5NTBlMjQ1ZDc4OTQwYTYxODA0MGRkMjNj.jpg)
Moszkva szerint a Nyugat ultimátumokat akar diktálni, nem pedig valódi béketárgyalásokat – de Oroszország nem hajlandó engedni.
Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy Moszkva kész tárgyalni az Egyesült Államokkal, beleértve az ukrajnai konfliktust is, de csak egyenlő feltételek mellett és az orosz érdekek figyelembevételével – számolt be a ria.ru.
Az orosz diplomata szerint a párbeszéd alapja a kölcsönös tiszteleten és a realitások elismerésén kell, hogy nyugodjon. Nebenzja hangsúlyozta:
Mi a békét akarjuk, nem pedig egy átmeneti fegyverszünetet, és a béke csak akkor lehetséges, ha teljesülnek az általunk ismert és többször megfogalmazott feltételek.”
Az ENSZ szerepét ugyan nem zárta ki a tárgyalások lehetséges helyszíneként, de bírálta a világszervezetet az Ukrajnával kapcsolatos döntései miatt, mivel szerinte azok túlságosan elfogultak és a nyugati érdekeket szolgálják:
Nebenzja élesen kritizálta az ENSZ titkárságának és a nyugati országoknak az Ukrajnával kapcsolatos politikáját, különösen az ENSZ Közgyűlésben meghozott Oroszország-ellenes határozatok fényében:
Az ENSZ Közgyűlésben a nyugati blokk az elmúlt években olyan Oroszország-ellenes határozatokat erőltetett át, amelyek nyíltan túllépnek a szervezet mandátumán.”
A diplomata szerint a nyugati államok gyakran nyomást gyakorolnak a fejlődő országokra, hogy számukra kedvező módon szavazzanak. Emellett rávilágított a kettős mércére is: míg az ENSZ gyorsan reagált az Ukrajnában élő gyermekek helyzetére, addig Gázában ugyanezt a kérdést elutasították napirendre tűzni.
Az ENSZ szerepe tehát Oroszország szemszögéből messze nem pártatlan, és Moszkva úgy véli, hogy a világszervezetnek vissza kell térnie eredeti, közvetítői szerepéhez.
A nagykövet kitért arra is, hogy Oroszország üdvözli a Kína és Brazília kezdeményezésére létrejött „Béke Barátai” csoportot, amely egy igazságosabb békefolyamatot próbál elősegíteni. Moszkva nyitott a tárgyalásokra, de nem fogadja el a Nyugat által diktált „ultimátumszerű” békejavaslatokat, amelyek kizárólag az ő érdekeiket szolgálják.
Emellett Nebenzja kétségbe vonta Volodimir Zelenszkij legitimitását:
Zelenszkij elnöki mandátuma 2024 májusában lejárt, és az ukrán alkotmány nem teszi lehetővé annak meghosszabbítását még hadiállapot esetén sem – ki írhatna tehát alá legitim módon egy békemegállapodást?”
Ezért Moszkva szerint kérdéses, hogy egy jövőbeli béketárgyaláson ki képviselhetné Ukrajnát legitim módon.
Ezt is ajánljuk a témában
Új világrend vagy globális káosz: példátlanul sok konfliktus zajlik a világban. Akár Magyarországra is hatással lehetnek.
Az orosz diplomata arra is felhívta a figyelmet, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának bármilyen békefenntartó misszióját Moszkva csak akkor fogadná el, ha az ENSZ BT mandátummal rendelkezik – különben minden külföldi katonai beavatkozást Oroszország jogszerű katonai célpontnak tekintene.
A beszélgetés végén Nebenzja kitért arra, hogy Oroszország az ENSZ-ben és más nemzetközi fórumokon továbbra is kiáll a történelmi igazság védelméért, különösen a második világháború emlékének megőrzése érdekében.
Ezzel kapcsolatban Moszkva az ENSZ Közgyűlés elé kívánja terjeszteni a „Második világháború befejezésének 80. évfordulója” című határozatot, amelyet több szövetséges ország is támogat.
Szerinte Oroszország célja, hogy megakadályozza a történelem átírását és tisztelegjen mindazok előtt, akik életüket adták a fasizmus legyőzéséért.
Ezt is ajánljuk a témában
A nemzetközi közvetítők mindent megtesznek, mégis patthelyzet alakult ki – van kiút a szomszédunkban zajló háborúból? S mi lehet Orbán Viktor szerepe mindebben? Nagyelemzés szakértővel!
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov