Kicsit felvizezte a BBC a gázaiakról szóló dokumentumfilmjét

2025. február 28. 09:24

A zsidók elleni kirohanásokat konzekvensen „Izraelként” fordították.

2025. február 28. 09:24

A brit Telegraph oknyomozó cikksorozata szerint a brit közszolgálati csatorna Gázai övezetben készült dokumentumfilmje felvizezi a Hamász-szimpatizánsok éles nyilatkozatait, hogy a brit hallgatóság számára befogadhatóbbak legyenek.

A Gaza: How To Survive A War Zone címen sugárzott forgatott filmben a megszólalók arab nyelven beszélnek, amelyet angolul feliratoztak – ugyanakkor több helyen 

a fordítás nem követi le pontosan az elhangzott mondatokat, egyes szavak fordítása pedig az egész filmben tendenciózusan más volt. 

Például amikor a palesztin fiatalok „zsidókról" beszélnek, akkor az angol feliratozás „Izraelt" vagy „izraeli erőket" ír, ekképp a tudósítás úgy tesz, mintha a gázaiak Izraelt szidnák, mikor valójában a zsidókról beszélnek. Az egyikük dicsérte a Hamász azóta likvidált vezetőjét, Jahija Szinvart a „zsidók elleni dzsihádért", de ezt a BBC a feliratban megint csak az „izraeli erők elleni harcként" fordította.

Mint utólag kiderült, a filmben megszólaló egyik gázai gyerek, aki egy átlag kisfiúként van bemutatva, 

nem más, mint a Hamász-kormányzat mezőgazdasági miniszterhelyettesének 14 éves fia, Abdullah al-Jazúri.

Az eset után a brit konzervatív ellenzék vezetője, Kemi Badenoch felkereste a BBC főigazgatóját, Tim Davie-t, és azt követelte, hogy a televízió ellenőrizze, hogy a tudósítói csapat fizetett-e hamászos fixereknek ezért a riportért, és nem kevesebbet helyezett kilátásba, mint a csatorna állami finanszírozásának megvonását. Ezt követően a BBC eltávolította ezt az interjút a honlapjáról, és bocsánatkérést tett közzé.

A filmben látható egy menekülő nő, aki az operatőr kérdésére azt válaszolja: „a zsidók megszállták a területünket", de 

a feliratban megint egy finomított verzió olvasható:  „az izraeli hadsereg megszállta a területünket".

A dokumentumfilm tucatnyi  jelenetében ugyanez a forgatókönyv valósult meg: a zsidó szó helyett következetesen Izrael szót használ a készítő, az egyértelműen etnikai, antiszemita szóhasználatot egy állam, Izrael elleni dühvé puhítja. 

A filmben egy interjú készült egy palesztin asszonnyal a Hamász október 7-i Izrael elleni terrortámadásáról. „Ez volt az első alkalom, hogy megtámadtuk Izraelt – eddig mindig fordítva volt" – olvasható a felirat, 

miközben a nő arabul azt mondja: „Most volt először, hogy mi támadtuk meg a zsidókat".

Az IsraelHayom lap szerint a brit műsorszolgáltató most alaposan vizsgálja az esetet, és rövidesen dönteni fog arról, hogy szükségesek-e hatósági intézkedések.

Alex Hearn, a Labour Against Antisemitism szervezet munkatársa szerint a BBC már régóta pártos módon számol be a térség történéseiről és a Hamász tevékenységéről.

Egy másik jogvédő szervezet, a Campaign Against Antisemitism a BBC dokumentumfilmjét egy „hamászos propagandafilmnek" nevezte.

A BBC szóvivője rövid reflektálásában csak annyit nyilatkozott, hogy 

értékelésük szerint a filmben fontos történetek szerepelnek, bemutatják, mi történik a gázaiakkal,

 ezzel együtt a bírálatok miatt alaposan átvilágítják most a dokumentumfilmet készítő produkciós céget.

Fotó: Emberek sétálnak a lebombázott utcákon a gázai övezetbeli Dzsabalijában 2025. február 27-én  /  Omar AL-QATTAA / AFP

 

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2025. február 28. 13:12
Ma is a neokohn cikkeit olvashatjuk a mandin. Tetves cionisták vagytok mind a szerkesztőségben!
google-2
2025. február 28. 10:05
Oh, azok a sokat hangoztatott BBC-s normák! Hát, íme.
gullwing
2025. február 28. 09:55
Milyen szép is mikor a libcsik akik anno zsidó szerelemben voltam mára már a muszlimokat imádják.
Burg_kastL71-C
2025. február 28. 09:52 Szerkesztve
" ... a Hamasz kormányzat mezőgazdasági miniszterhelyettesének ... " Segítsen valaki kérem, hogy a rombolást megelőzően milyen mezőgazdasági tevékenység folyt abban a száraz sivatagos kőtengerben, mivel régóta, NAPONTA 700 kamionnyi lakossági ellátmány érkezett oda külországok adományaiból. Ilyen mértékű tartós segély mellett nem tudom elképzelni, hogy alagútásáson és rakéta készítésen kívül bármi építő jellegű hasznos munka folyt volna ott.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!