Kiosztotta JD Vance Európát: Ne csak papoljanak a demokráciáról, csinálják is!
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/blG76-xjYhpmlRfskEf7dzj8oKEhYjvfgF9txWNYNmc/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI1YzA1ZjhkOGEwOTQ5Y2NhMmI0MTU5ZTE1ZDcyZmFj.jpg)
Az amerikai alelnök szerint Európára a legnagyobb fenyegetést nem Oroszország vagy Kína jelenti, hanem önmaga, és Németországnak is címzett kemény szavakat.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/blG76-xjYhpmlRfskEf7dzj8oKEhYjvfgF9txWNYNmc/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI1YzA1ZjhkOGEwOTQ5Y2NhMmI0MTU5ZTE1ZDcyZmFj.jpg)
A brüsszeli lap elképesztő történelmi hasonlatot vett elő: Churchill nem adta meg magát az agresszor náci Németország zsarolásának, Trump Putyinénak igen.
Egészen meredek történelmi hasonlattal rukkolt elő az előző USA-adminisztrációhoz közeli Politico.
Winston Churchill naivnak tartotta Neville Chamberlain akkori brit miniszterelnököt, aki 1938-ban Münchenben egyezményt kötött Hitlerrel Csehszlovákia feldarabolásáról abban a reményben, hogy ezzel elkerülhető lesz egy európai háború. Nem lett elkerülhető, Hitlert a nyugati hatalmak Csehszlovákia beáldozásával sem tudták leszerelni.
Vajon mit szólna ma Churchill Trump Ukrajna-politikáját látva a 2025-ös müncheni biztonsági konferencián?
– tette fel a kérdést a Politico cikkírója, aki szerint az amerikai elnök szintén egy ország beáldozásával akar megszelidíteni egy agresszort: olyan ukrajnai rendezést támogat, amely Oroszországnak kedvez.
Az uniós lap szerint a konferencia európai résztvevőit valósággal sokkolták Trump és embereinek elmúlt napokban tett nyilatkozatai: Trump baráti hangon szólt Vlagyimir Putyinról a vele folytatott telefonbeszélgetését követően, Peter Hegseth amerikai védelmi miniszter pedig arról beszélt, hogy a „realitások" miatt Amerika már nem lesz Európa biztonságának szavatolója.
A brüsszeli lap által idézett Gabrielius Landsbergis volt litván külügyminiszter szerint Washington 20 ezer amerikai katona kivonását tervezi Európából,
a szavak és a tettek összességéből tehát arra lehet következtetni, hogy eljött a „NATO alkonya”.
A cikk szerint a konferencián több amerikai politikus is próbálta finomítani az amerikai álláspontot, különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államok azért könnyen nem hátrálhat ki Európából, hiszen őt is köti a NATO 5. cikkelye, vagyis külső támadás esetén a kollektív védelem kötelezettsége.
Keir Giles, a brit Chatham House szakértője szerint figyelmeztető jel, hogy
az amerikai kormányzat elfogadni látszik azt, hogy a más állam területét fegyverrel elfoglaló agresszor szabja a feltételeket a békéhez.
Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy JD Vance amerikai alelnök müncheni beszédében nem mást állított, mint hogy a Nyugat fő ellensége nem Oroszország, még csak nem is Kína, hanem a belső, migrációpárti ellenség, és a konferencia fő témájáról, Ukrajnáról elfelejtett szót ejteni.
A Politico által megkérdezett névtelen nyugati diplomaták szerint
az új amerikai attitűdnek egy haszna mindenképpen lehet: ráébreszti Európát saját felelősségére,
hogy végre valóban pénzeket költség a védelmére, a hadsereg-fejlesztésre, és kivegyék a részüket a transzatlanti terhekből.
Ugyanakkor az amerikai kormányzati emberek hallva több európai diplomata elgondolkodott, legalábbis a Politico szerzője szerint, mondván, kérdéses, hogy a Trump-vezette Amerika egyáltalán Európa szövetségese-e még. Ahogy egyikük állítólag fogalmazott: „Kibontakozik a szemeink előtt egy szövetség egy Európát elpusztítani akaró orosz elnök és egy amerikai elnök között, aki szintén Európát akarja elpusztítani".
Fotó: JD Vance egy NATO-zászló előtt beszél a szervezet főtitkárával való találkozója után Münchenben 2025. február 14-én / Tobias SCHWARZ / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai alelnök szerint Európára a legnagyobb fenyegetést nem Oroszország vagy Kína jelenti, hanem önmaga, és Németországnak is címzett kemény szavakat.
--