A Balti országok nagy szakításra készülnek

2025. február 07. 19:17

Az államok áramellátása egészen mostanáig Oroszországtól függött.

2025. február 07. 19:17

„Hogyan készüljünk fel egy lehetséges áramkimaradásra?” – az észt polgári védelmi ügynökség igyekszik felkészíteni az embereket arra, mit kell tenni, ha az ország hirtelen áram nélkül maradna, ami a Balti államok esetében jelenleg nem is tűnik egy lehetetlen forgatókönyvnek.

A Balti államok felkészültek a legrosszabbra is

Észtország, Litvánia és Lettország ugyanis arra készül, hogy megszabaduljon az ötvenéves szovjet megszállásból hátramaradt orosz elektromos áramrendszertől. A három Balti ország energiaellátása ugyanis egészen eddig Oroszországtól függött.

Az Észt Mentőbizottság egy Facebook-bejegyzés segítségével próbálja felkészíteni az ország állampolgárait arra az esetre, ha ez az átállás mégsem alakul zökkenőmentesen.

„Remélhetőleg minden olajozottan fog menni”– olvasható a bejegyzésben – 

„ugyanakkor bármikor előállhat egy váratlan helyzet... akár ellenséges keleti szomszédunk miatt, akár egy váratlan időjárási jelenség, vagy technikai meghibásodás miatt”.

A Balti államok már közel két évtizede készülnek erre a lépésre, amióta 2004-ben csatlakoztak az EU-hoz és a NATO-hoz. Azóta felújították saját, meglévő struktúráikat, valamint új távvezetékeket építettek ki: többek között tengeri kábeleket Finnországba és Svédországba, valamint létrehoztak egy szárazföldi összeköttetést az európai hálózattal, a Litvániát és Lengyelországot összekötő LitPol vezetéket.

Bár az új vezetékeknek köszönhetően 2022 óta mindhárom ország leállíthatta az Oroszországból érkező áram vásárlását, Moszkva továbbra is felügyelte a szállítást, és szabályozta az ellátás mennyiségét a kereslet függvényében.

„Mivel Oroszország a szovjet idők óta ingyen nyújtotta ezt a szolgáltatást, fennállt annak a veszélye, hogy Moszkva egyik napról a másikra közölje, nem segít tovább” 

– nyilatkozta a CNN-nek Susanne Nies, a német Helmholtz-Zentrum Energiakutató Intézet projektvezetője.

Hat hónappal ezelőtt a Balti országok hivatalosan is értesítették Oroszországot lecsatlakozási szándékukról, így február 7-én lejár a közös hálózatot szabályozó úgynevezett BRELL megállapodás a három Balti állam, valamint Oroszország és Fehéroroszország között. Február 8-án Észtország, Lettország és Litvánia egyszerre fog lecsatlakozni a hálózatról, és egyfajta szigetként fognak működni, vagyis csak a saját maguk által termelt áramot fogják használni egészen február 9-ig, amikor is csatlakozni fognak az EU által használt Kontinentális Európa Szinkronterületének független hálózatához.

Szimbolikus szakítás a szovjet időkkel

Mindhárom országban szimbolikus jelentőséget tulajdonítanak az orosz áramról való lecsatlakozásnak, ez egyfajta szakítás a szovjet idők utolsó maradványaival – állítja Jason Moyer külpolitikai elemző. A litván fővárosban, Vilniusban az esemény alkalmából felállítottak egy visszaszámlálót az Energiai és Technológiai Múzeum épülete elé, amely az átállás előtti száz napban számolt vissza.

Igaz, a projekt megvalósulása rengeteg pénzbe került, amihez jelentős összeggel, 1,2 milliérd euróval járult hozzá az Európai Unió.

„Tisztában vagyunk vele, hogy az olcsó orosz energia olyan áron érkezett hozzánk, amit egyetlen demokratikus európai ország sem engedhet meg magának”

– nyilatkozta Vootele Päi, az észt belügyminisztérium tanácsadója, aki szerint minden pénzt megér a függetlenség Oroszországtól.

És hogy bizonyítsák elkötelezettségüket, a litván Litgrid hálózatüzemeltető  már tavaly megkezdte a Fehéroroszországgal összekötő régi szovjet kábelek elvágását, hogy a vezetékeket újrahasznosítsák.

Oroszország megleckéztetése is fontos szempont

Moyer szerint Oroszország számára geopolitikai vereséget jelent a Baltikum feletti befolyás elvesztése.

„Szerintem ez valóban azt mutatja, hogy Oroszország veszít befolyását a térségben, amely hagyományosan fogékonyabb volt az oroszokkal való üzletelésre” 

– vélekedik.

A Kreml nem nyilatkozott a három ország leválásáról, csak annyit jegyzett meg, hogy Oroszország minden szükséges intézkedést megtett, hogy biztosítsa „egységes energiarendszerünk zavartalan és megbízható működését”.

A Balti országok ennek ellenére úgy döntöttek, hogy az egész régióban fokozzák a biztonsági intézkedéseket az energetikai létesítmények körül. Päi elmondta, a tallinni kormány a kritikus infrastruktúrák védelmére további rendőröket vet be, valamint a Nemzeti Védelmi Liga önkéntes gárdáját is fel fogja vonultatni.

Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

 

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ekerot
2025. február 07. 21:22
gonosz orosz csípös áram helyett a jó és lágy uniós áram, igaz, hogy sokkal többe kerül, de ez az áram jó, a gépeknek is jobban esik majd, brit főiskolai tudósok is bizonyították!
dgsi-s
2025. február 07. 21:10
Ruszkik haza! :P
Csigorin
2025. február 07. 20:56
Ez a kulonbseg Moszkva es Kijev kozott. Kijev elzarta volna a vizt is a Krimtol, a gazt elzarta azok elol akiket allitolag szovetsegeseinek tart. Moszkva pedig noha megtehette volna, nem zarta el az aramot meg a vele rendkivul ellenseges agressziv balti harcihorcsogok elol sem...
kastellorizo
2025. február 07. 20:48
Szóval a gonosz agresszor oroszok ingyen biztosítják a rendszerszabályozást a békés, barátságos baltiaknak. 30 éve. Ennek sürgősen véget kell vetni. 🤡
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!