A woke politika tűz általi halála

2025. január 16. 18:09

Tanulságos történet: ha tudod, hogy nagy a tűzvész veszélye, akkor készülj fel erre és ne a woke politikákra szórd el a pénzt.

2025. január 16. 18:09
Massive Los Angeles Fires Rage On
Hajdú Tímea

Az amerikai konzervatívok kedvelt mondása volt, hogy akkor fog véget érni a woke politika, mikor leomlik az első híd, amelyet olyan mérnök tervezett, akit a „sokszínűség” ideológiája alapján választottak ki a feladatra. Sajnos azonban rosszabb történt, mint egy híd összeomlása: 

az Egyesült Államok egyik leggazdagabb és legszebb városának negyedei váltak a tűz martalékává, mert a politikusokat jobban érdekelte a woke piros pontok szerzése, mint a katasztrófavédelem.

Inkompetens vezetés

Az elmúlt években emberek tömegei költöztek át Kaliforniából Texasba, mert a magas adók, az abszurd intézkedések, a woke iskolák, a nagyvárosok hajléktalan problémája, valamint a bűnözés sokak számára élhetetlenné tette az államot. A prominens óceánparti negyedek azonban így is virágoztak, egyre több és egyre drágább villák bukkantak fel a pálmafákkal övezett utcákon. Amerika legnépesebb állama éppen csak megérezte az elvándorlást. A lakosok az elmúlt két évtizedben szinte kizárólag a demokratákra szavaztak, mert a hatalmas gazdagság közepette úgy gondolták, megengedhetik maguknak, hogy olyan vezetőik legyenek, akiket az érdekel leginkább, hogy minél sokszínűbb legyen minden állami ügynökség vezetése (vagyis legyen minél több kisebbséghez tartozó személy az igazgatóságban), és minden iskolában a liberális doktrína uralkodjon. Mindeközben ott lógott a levegőben a közelgő katasztrófa. 

Kaliforniának régi ellensége a tűz. Az éghajlati adottságai miatt elkerülhetetlenek a tűzvészek, azonban a mai világban nagyon sok eszköz áll rendelkezésre, hogy felkészüljenek az emberek az elkerülhetetlenre.

Joan Didion, Kalifornia állam legendás írónője már a hetvenes években híres esszét írt az állam és a természet harcáról. Mint fogalmazott: az egyetlen természeti erő, amin Kalifornia uralkodni képet, az a víz. Egy ilyen száraz államban létfontosságú a jó vízellátás, márpedig, ahogy arról a CBS beszámolt, amikor a Los Angeles-i tüzek elterjedtek, a Pacific Palisades közelében lévő 117 millió gallonos Santa Ynez víztározó üres volt. A helyiek pedig arról számoltak be, hogy nem jött víz a tűzcsapokból. Hogyan történhetett meg ez? Egyelőre nincs válasz. Azonban az bizonyos, hogy az elmúlt években a zöld ideológiákra hivatkozva folyókat vezettek a tengerbe és gátakat bontottak le az államban. Az elmúlt években Kaliforniában az embernél fontosabb lett a természet, és a természet ezt nem hálálta meg. 

De nem csak a vízellátással kapcsolatban merülnek fel kérdések. 

Fehér férfi vagy? Akkor nem kellesz! 

Az woke vezetés egyik legabszurdabb példája az volt, hogy az utóbbi évtizedekben a kaliforniai tűzoltóság kitalálta, hogy minél kevesebb fehér férfi kerüljön a soraiba.

Adam Carolla amerikai komikus még évekkel ezelőtt egy kongresszusi meghallgatáson beszámolt róla, hogy az iskola elvégzése után jelentkezett tűzoltónak Los Angelesben, de hétéves várakozási időt adtak neki, arra hivatkozva, hogy nem tagja egyetlen kisebbségnek sem, hanem csak egy rossz tanulmányi eredménnyel rendelkező fehér férfi. Mikor hét évvel később végre behívták, a vizsga előtt egy fiatal fekete nő állt mögötte. Megkérdezte őt: „Csak kíváncsiságból, te mikor jelentkeztél tűzoltónak?” Mire a lány így válaszolt: „Szerdán.” Carolla egy interjúban hozzátette: a lány apró volt és vékony, míg ő magas és sportos, de a Los Angeles-i tűzoltóság mégis a lányt preferálta. S ez több mint három évtizede történt. Tehát ennek a problémának mélyek a gyökerei. 

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt: a napokban elterjedt egy videó az interneten, amelyben a Los Angeles-i tűzoltóság egyik sokszínűségért felelős vezetője arról beszélt, mennyire fontos, hogy minden bőrszínű, nemű és szexualitású tűzoltók legyenek. A nő szerint sokan megkérdőjelezik, hogy ő vajon képes lenne-e kimenteni egy férfit a tűzből.  „Vannak, akik azt kérdezik tőlem »Elég erős ehhez?«, vagy »Te nem tudnád kivinni a férjemet egy égő házból.« Amire az én válaszom az, hogy »rossz helyre került, ha nekem kell kivinnem onnan«”– fogalmazott. A fizikailag alkalmatlan tűzoltók toborzása szimplán ostobaság. Aki valaha volt tűzvédelmi oktatáson, az tudja: mindig elmondják, hogy ha nincs meg a fizikai adottságod, akkor nem tudsz egy nálad nehezebb és nagyobb embert kimenteni egy égő épületből. 

De Los Angelesben, úgy látszik, ez nem számít: kit érdekel, hogy ki tudja-e menteni a tűzoltó az állampolgárt az égő házból, a lényeg, hogy kitöltsék a sokszínűségi kvótákat. 

A New York Post egyébként arról is beszámolt, hogy a Los Angeles-i tűzoltóság Pride rendezvényekre küldte a tűzoltókat, és sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási képzéseket tartott nekik. Ilyen és ehhez hasonló tevékenységre 1 millió dollárt költöttek 2022 és 2023 között. 

Nem elég, hogy a sokszínűséghez való ragaszkodás potenciálisan gyengítette a tűzoltóságot, a város még jelentős pénzeket is elvont tőlük. Karen Bass, Los Angeles polgármestere nemrég 17,6 millió dollárral csökkentette a tűzoltóság költségvetését. A Guardian arról számolt be, hogy a tavalyi költségvetési meghallgatásokon Kristin Crowley tűzoltóparancsnok 159 fős létszámbővítést kért a várostól. A város erre mit csinált: csökkentette a tűzoltók számát.

Mentenék a bőrüket 

Még nem sikerült uralmat venni a tűzön, de a kaliforniai politikusok a megszokott forgatókönyvekhez nyúlnak: a klímaváltozás a hibás, nem ők. Gavin Newsom kaliforniai kormányzó, akit eddig a Demokrata Párt következő elnökjelöltjének szántak, most próbálja megmenteni a karrierjét. A járvány kezelése miatt már majdnem megbukott, most azonban talán nem fogja megúszni. Még tomboltak a tüzek, de Newsom már podcastben regélt arról, hogy mikor kiment megnézni a helyzetet, miként kellett visszamenekülnie a kocsihoz. 

Csakhogy ilyen pusztítás után nem lesz olyan egyszerű kimagyarázni magukat a politikusoknak. 

Eddig 100 ezer embernek kellett elmenekülnie, és ezrek vesztették el az otthonukat. Newsom a helyi tisztviselőkre mutogat, és úgy tesz, mintha semmi köze nem lenne ahhoz, hogy az állama nem volt felkészülve egy ilyen pusztító tűzre. 

Victor Davis Hanson történész podcastjében elmondta: mivel nagyon sokan mindent elvesztettek, ezért szó szerint nincs vesztenivalójuk, és ez lehetővé teszi számukra, hogy kimondják, amit valóban gondolnak. Hanson szerint az emberek haragja el fogja sodorni a a woke politikusokat. Kit érdekel, hány százalék a nők száma a tűzoltóságban vagy milyen marginalizált csoport tagja a polgármester, az a lényeg, hogy ne égjen le a házad. Már a fősodratú amerikai sajtó cikkeinek a hangvételén is lehet érezni, hogy ők is látják: ez a tűzvész, ha elkerülhető nem is lett volna, de minden bizonnyal lehetett volna jobban kezelni. 

Az már látszik, hogy a politikusok nem fognak megváltozni, akkor sem, ha leég egész Los Angeles: a kaliforniai demokraták a tűzvész közepette megszavaztak 50 millió dollárt a Trump elleni harcra. 

A pénz felét arra fordítanák, hogy az új elnök deportálási terve ellen védekezzenek. A híd tehát lezuhanhat (vagy ebben az esetben: Los Angeles leéghet), de a legfontosabb, hogy Trump ne deportálhassa az illegális migránsokat. 

A lakosság haragja azonban elsodorhatja ezeket a politikusokat. Egy helyi lakos a Fox News-nak elmondta: „Annyira furcsa volt ez a tűz... egyetlen tűzoltót sem láttam, egyetlen hivatalos személyt sem láttam, senki nem jött, hogy azt mondja: »itt vagyok, segítek neked.«”  A nő hozzátette: nem a tűzoltókat hibáztatja, hanem azokat, akik a parancsokat adják. Los Angeles ezt nem fogja elfelejteni, és ez talán elsodorja a politikusokat, akik szivárványokkal akarták eltakarni az alkalmatlanságukat. 

Nyitókép: Pacific Palisades/ Jason Ryan / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jose
2025. január 16. 20:03
Nagggyon remélem, hogy elsodorja őket. És nem csak Kaliforniában.
simonpali
2025. január 16. 19:09
Elkerülhetetlenek a tűzvészek. Ja, de talán nem télen amikor van 10 fok kb. Ilyen alapon a budai hegységben is lehetne rendszeresen tüz, mondjuk amikor július augusztusban folyamatosan 40 fok van. Mi történhetett?: 1. Hajléktalanok szándékosan/véletlenül gyújtották fel a bozotost. Ennek ellentmond hogy több viszonylag egymástól messze lévő helyeken keletkeztek tüzek. Már ha nem szándékos volt. 2. Szélsőséges demokrata csoportok akarták így üdvözölni Trumpot. De akkor miért Kaliforniában gyujtogatnának? Az demokrata fellegvár! Át akarnák állítani republikánussá? 3. Hatalmas ingatlan mutyi lehet a háttérben. Leég a hegyoldal, a telkeket fillérekért lehet felvásárolni. 4. Orosz/ iszlamista ügynökök vágnak vissza igy aláásva az USA belbiztonságát.
hernadvolgyi-2
2025. január 16. 19:04
Egy nagytakarítás rájuk fér. Hogy lehet embereket idióta, természetellenes propagandával félrevezetni.
Szerintem
2025. január 16. 18:52
"Los Angelesben, úgy látszik, ez nem számít: kit érdekel, hogy ki tudja-e menteni a tűzoltó az állampolgárt az égő házból, a lényeg, hogy kitöltsék a sokszínűségi kvótákat" Gratulálok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!