Történelmi döntést hozott Donald Trump elnöksége első napjaiban – a magyarokra is hatással lehet

2025. január 22. 19:19

A 150 éves gyakorlatot felülíró rendelet az egyik legvitatottabb döntése az amerikai elnöknek.

2025. január 22. 19:19
null
Ungvári Ildikó

Az utóbbi időben egyre több magyar celeb és milliárdos utazik az Egyesült Államokba szülni, mert így az ottani törvények szerint a gyerek automatikusan megkapja az amerikai állampolgárságot, sőt, egyszer akár ő lehet az amerikai elnök!

Ennek az úri hóbortnak lehet, hogy hamarosan vége szakad, mert Donald Trump már a beiktatásának napján aláírt egy rendeletet, amellyel eltörli azt a jogot, hogy az USA területén született gyerekek automatikusan megkapják az amerikai állampolgárságot. 

Trump ezzel elsősorban az illegális bevándorlók végleges letelepedésének akar elébe menni, de a döntés érint minden alkalmi munkavállalót vagy turistát, aki jó lehetőségnek tartotta, hogy így könnyedén amerikai állampolgárrá tegye a gyerekét.

Az egyik legvitatottabb rendelet

Donald Trump beiktatása után nem sokkal, még hétfő este aláírt egy elnöki rendeletet, amellyel eltörölné az Egyesült Államok Alkotmányába foglalt jogot, miszerint aki az USA területén születik, automatikusan megkapja az amerikai állampolgárságot, családi hátterétől függetlenül. A frissen megválasztott elnök úgy módosítaná a szabályozást, hogy az állampolgárság csak azoknak járjon, akiknek legalább az egyik szülője amerikai állampolgár, vagy rendelkezik zöldkártyával.

Bár a rendelet nem jött váratlanul, mert Trump már a kampányidőszakban is beszélt erről a tervéről, sokan felháborodva fogadták a hírt, már több mint húsz Demokrata vezetésű állam bejelentette, hogy bíróságon fogja megtámadni az elnök rendeletét, mert szerintük sérti az alkotmány 14. kiegészítését, amely alkotmányos jogot biztosít az állampolgárságra minden, az Egyesült Államokban született gyermeknek.

Trump rendelete nem lép azonnal hatályba, az elnök 30 napos türelmi időt tűzött ki annak érvénybe lépése előtt. A rendelet ellenzői abban bíznak, ez az idő elegendő lesz arra, hogy alkotmányosan megtámadják Trump intézkedését.

Jelenleg így jár születési alapon az amerikai állampolgárság

A jelenlegi törvény értelmében alanyi jogon jár az amerikai állampolgárság mindenkinek, aki

  1. az Egyesült Államokban született és annak joghatósága alá tartozik,
  2. az Egyesült Államokban született az indián, inuit, aleuti vagy más őslakos törzs tagjaként,
  3. az az árva gyerek, akit ötéves kora előtt találnak meg az Egyesült Államok területén, feltéve, ha nem derül ki 21 éves kora előtt, hogy nem az USÁ-ban született,
  4. illetve aki az Egyesült Államok valamely külbirtokán született, és legalább egyik szülője amerikai állampolgár, aki összefüggően legalább egy évig élt az USÁ-ban, vagy annak külbirtokán a gyerek születés előtt.

Az USÁ-ban jelenleg a 14. alkotmánykiegészítésben meghatározottak vannak érvényben, amelyet a polgárháború után 1868-ban adtak hozzá az alkotmányhoz. A kiegészítésre azért volt szükség, mert a rabszolgák felszabadítása után kérdésként merült fel, kaphatnak-e állampolgárságot a színesbőrűek. Az alkotmány 14. kiegészítése így szól:

„Minden ember, aki az Egyesült Államokban született, és annak joghatósága alá tartozik, állampolgára az Egyesült Államoknak és annak az államnak, amelyben lakik.”

Bár az alkotmánykiegészítés közel százötven éves, az amerikai őslakosok csak jóval később, 1925-ben kaptak állampolgárságot, gyakorlati szinten pedig csak 1898-tól alkalmazták törvényi szinten.

1898-ban a Legfelsőbb Bíróság egy kínai származású amerikai állampolgár, Wong Kim Ark ügyét tárgyalta. Wong az USÁ-ban született, élt, és dolgozott, de egy alkalommal, mikor Kínából utazott haza, ahol a családját látogatta meg, a hatóságok nem fogadták el az útlevelét, arra hivatkozva, hogy nem amerikai, hanem kínai állampolgár. Wong ekkor a 14. kiegészítésre hivatkozva a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, ahol egy évnyi jogi huza-vona után végül igazat adtak neki.

Azóta minden Amerikában született személy – a szülei nemzetiségétől függetlenül – megkérdőjelezhetetlenül amerikai állampolgár.

Kiket érinthet a rendelet?

Donald Trump kampányának egyik fő jelszava az illegális migráció visszaszorítása volt, és ez az intézkedés is részben azt hivatott szolgálni. Az Egyesült Államokban letelepedett illegális migránsok azóta született gyerekei már teljes jogú amerikai állampolgárok, ami gyakorlatilag ellehetetleníti a bevándorlók kiutasítását az országból.

De a rendelet nemcsak az illegális bevándorlókat érinti, hanem mindenkit, aki csak ideiglenes vízummal rendelkezik. „Ha az anya törvénytelenül tartózkodik az országban és az apa nem állampolgára vagy állandó lakosa az USÁ-nak”, nem jár automatikusan a gyereknek az állampolgárság. 

Ez azt jelenti, hogy azoknak a gyerekére, akik ideiglenes munkavízummal, tanulmányi vagy turista vízummal tartózkodnak az országban szintén nem lesz érvényes az alkotmány 14. kiegészítése, és nem jár nekik automatikusan az állampolgárság.

Az USÁ-ban 2022-ben 1,2 millió újszülött kapott amerikai állampolgárságot, akiknek a szülei illegálisan tartózkodtak az országban. Bár arról nem volt szó, hogy Trump visszamenőleg is elvenné az állampolgárságot azoktól, akik az új rendelet szerint jogtalanul kapták meg – ezt lehetetlen is lenne kivitelezni – Trump decemberben azt nyilatkozta az NBC-nek, hogy ezeket a gyerekeket az országban illegálisan tartózkodó szüleikkel együtt haza kell küldeni.

„Nem akarok egy családot se szétszakítani – mondta az akkor már megválasztott elnök. – Éppen ezért az egyetlen lehetséges út a családok együtt tartására, ha a szülőkkel együtt a gyerekeket is visszaküldjük oda, ahonnan érkeztek.”

Van-e joga Trumpnak meghozni ezt a rendeletet?

A rendelet aláírását követően több Demokrata vezetésű állam is tiltakozni kezdett és bírósággal fenyegetőzött. Szerintük Trump rengeteg ember létbiztonságát fenyegeti ezzel a döntéssel, mert sok újszülött így nem fog tudni hozzájutni személyi igazolványokhoz, sőt, egészségügyi ellátáshoz sem.

A nagyobb kérdés, hogy Trumpnak egyáltalán jogában áll-e meghozni a rendeletet, hiszen a kritikusok szerint az új rendelet megszületéséhez újabb kiegészítést kéne fűzni az alkotmányhoz. Annak megszavazásához mindkét házban kétharmados többségre van szükség és az államok háromnegyedének jóvá kell hagynia.

A rendelet támogatói azzal érvelnek, hogy az eddigi kormányok túlságosan is széleskörűen értelmezték a 14. kiegészítést, amelyben benne szerepel, hogy azokra az újszülöttekre vonatkozik, akik az ország joghatósága alá tartoznak, ami az illegális migránsok esetében például nem állja meg a helyét. Így az új rendelet összhangban van az alkotmányos szabályozással.

A rendelet jelen állás szerint harminc nap múlva lép hatályba, de az austini Fox által megkérdezett bevándorlási ügyvéd, Thomas Esperanza szerint várhatóan a Legfelsőbb Bíróságon fog kikötni az ügy.

Nyitókép: Jim WATSON / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovijozsi
2025. január 22. 21:43
Akkor elég bemenni a nagykövetségre, és ott szülni. Vagy a nagykövetség kocsijában.
atti64
2025. január 22. 20:45
HELYES.
jamborz
2025. január 22. 20:40
Ez a mondat mindent elmond az USA-ról! ' "Az amerikai őslakosok csak 1925-ben kaptak állampolgárságot.." Addig minek számítottak!? Az őslakosok!?
kastellorizo
2025. január 22. 20:23
SzkeptiKUSS 2025. január 22. 19:52 Európa összeveszett az oroszokkal és a kínaiakkal. Most ott maradt kiszolgáltatva az amerikai zsarolásnak. Great job. Ez az EU egy sikertörténet.🤡
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!