Az utóbbi időben egyre több magyar celeb és milliárdos utazik az Egyesült Államokba szülni, mert így az ottani törvények szerint a gyerek automatikusan megkapja az amerikai állampolgárságot, sőt, egyszer akár ő lehet az amerikai elnök!
Ennek az úri hóbortnak lehet, hogy hamarosan vége szakad, mert Donald Trump már a beiktatásának napján aláírt egy rendeletet, amellyel eltörli azt a jogot, hogy az USA területén született gyerekek automatikusan megkapják az amerikai állampolgárságot.
Trump ezzel elsősorban az illegális bevándorlók végleges letelepedésének akar elébe menni, de a döntés érint minden alkalmi munkavállalót vagy turistát, aki jó lehetőségnek tartotta, hogy így könnyedén amerikai állampolgárrá tegye a gyerekét.
Az egyik legvitatottabb rendelet
Donald Trump beiktatása után nem sokkal, még hétfő este aláírt egy elnöki rendeletet, amellyel eltörölné az Egyesült Államok Alkotmányába foglalt jogot, miszerint aki az USA területén születik, automatikusan megkapja az amerikai állampolgárságot, családi hátterétől függetlenül. A frissen megválasztott elnök úgy módosítaná a szabályozást, hogy az állampolgárság csak azoknak járjon, akiknek legalább az egyik szülője amerikai állampolgár, vagy rendelkezik zöldkártyával.
Bár a rendelet nem jött váratlanul, mert Trump már a kampányidőszakban is beszélt erről a tervéről, sokan felháborodva fogadták a hírt, már több mint húsz Demokrata vezetésű állam bejelentette, hogy bíróságon fogja megtámadni az elnök rendeletét, mert szerintük sérti az alkotmány 14. kiegészítését, amely alkotmányos jogot biztosít az állampolgárságra minden, az Egyesült Államokban született gyermeknek.
Trump rendelete nem lép azonnal hatályba, az elnök 30 napos türelmi időt tűzött ki annak érvénybe lépése előtt. A rendelet ellenzői abban bíznak, ez az idő elegendő lesz arra, hogy alkotmányosan megtámadják Trump intézkedését.
Jelenleg így jár születési alapon az amerikai állampolgárság
A jelenlegi törvény értelmében alanyi jogon jár az amerikai állampolgárság mindenkinek, aki
- az Egyesült Államokban született és annak joghatósága alá tartozik,
- az Egyesült Államokban született az indián, inuit, aleuti vagy más őslakos törzs tagjaként,
- az az árva gyerek, akit ötéves kora előtt találnak meg az Egyesült Államok területén, feltéve, ha nem derül ki 21 éves kora előtt, hogy nem az USÁ-ban született,
- illetve aki az Egyesült Államok valamely külbirtokán született, és legalább egyik szülője amerikai állampolgár, aki összefüggően legalább egy évig élt az USÁ-ban, vagy annak külbirtokán a gyerek születés előtt.
Az USÁ-ban jelenleg a 14. alkotmánykiegészítésben meghatározottak vannak érvényben, amelyet a polgárháború után 1868-ban adtak hozzá az alkotmányhoz. A kiegészítésre azért volt szükség, mert a rabszolgák felszabadítása után kérdésként merült fel, kaphatnak-e állampolgárságot a színesbőrűek. Az alkotmány 14. kiegészítése így szól:
„Minden ember, aki az Egyesült Államokban született, és annak joghatósága alá tartozik, állampolgára az Egyesült Államoknak és annak az államnak, amelyben lakik.”
Bár az alkotmánykiegészítés közel százötven éves, az amerikai őslakosok csak jóval később, 1925-ben kaptak állampolgárságot, gyakorlati szinten pedig csak 1898-tól alkalmazták törvényi szinten.