Még meg se kezdték a közös munkát, máris dobbantott Musk politikai partnere
Már az első nap előtt kilépett Kormányzati Hatékonysági Minisztérium másik vezetője.
A Kormányzati Hatékonysági Minisztérium élén álló milliárdos lépése hatalmas tehertől szabadítaná meg az amerikai adófizetőket.
Alighogy megkezdte működését, máris hatalmas intézkedéseket helyeztt kilátásba Elon Musk új minisztériuma, a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (angol betűszóval DOGE). Az egyik jelentős változtatás, amit Musk eszközölni szeretne annak érdekében, hogy javítsa az amerikai gazdaság helyzetét, az egycentes érme beszüntetése.
A minisztérium X-oldalán a következő bejegyzés jelent meg ezzel kapcsolatban:
„Az egycentes előállítása több mint 3 centbe kerül, és a 2023-as pénzügyi évben vert egy centes érmék az amerikai adófizetőknek több mint 179 millió dollárjába. Az említett évben az amerikai pénzverde több mint 4,5 milliárd egycentest állított elő, ami a forgalomba szánt 11,4 milliárd érme mintegy 40%-a.”
A 2024-es évben (többek között a cink és a réz árának emelkedése miatt) pedig már 3,7 centbe került egy érme előállítása.
A milliárdos kezdeményezése nem újkeletű dolog, már évek óta visszatérő probléma, mennyire kevesen használják az aprópénzt. A COVID óta pedig már a készpénzes fizetést is egyre kevesebben részesítik előnyben az online vagy a bankkártyás fizetéssel szemben.
A 2001-es „The West Wing” című politikai dráma egyik epizódjában például arról szónokol a karakter, hogy az egycenteseket senki sem használja: „többségük befőttesüvegekben, zoknis fiókokban köt ki” – mondja a szereplő.
A The New York Times Magazine pedig tavaly jelentetett meg egy cikket arról, hogy a mindenkori politikai vezetés tisztában van vele, hogy be kell szüntetni az egycentes érmét.
Az érme fennmaradása a „belső rothadás jelképévé vált, mert azt jelzi, a kormány nem elég erős, hogy eltörölje”
– írja a cikk.
A CNN által idézett szakértők szerint a penny (az egycentes érme másik neve) eltörlése jelentős mennyiségű időt spórolna meg a bolti eladóknak és pénztárosoknak is.
Jeff Lenard, a Kisboltok Országos Szövetségének stratégiai iparági kezdeményezésekért felelős alelnöke szerint naponta körülbelül 52 millió személyes készpénzes fizetés történik a kisboltokban országszerte.
„Ha minden egyes vásárlónak 2 másodpercet spórolunk, az 104 millió másodpercet, vagyis 1203 napot jelent”
– mondta Lenard korábban a CNN-nek. – „És ebbe még nincs beleszámolva az idő halmozódása, vagyis az, hogy 2 másodpercet takarítanánk meg minden további, a sorban várakozó ember számára.”
Elon Musk egyedüli vezetőként viszi a Trump által létrehozott Kormányzati Hatósági Minisztériumot, miután Vivek Ramaswamy, aki eredetileg a társa lett volna, még Trump beiktatása előtt visszalépett a poszttól arra hivatkozva, hogy a jövőben szeretne elindulni Ohio kormányzói posztjáért, és most akampányra szeretne koncentrálni.
Nyitókép: ANGELA WEISS / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Már az első nap előtt kilépett Kormányzati Hatékonysági Minisztérium másik vezetője.