Egyik pillanatról a másikra szűnhet meg a TikTok közel kétszáz millió felhasználó számára
A hír hallatára rengetegen kezdtek el mandarinul tanulni.
Donald Trump még a kampánya során ígéretet tett arra, hogy megmenti az amerikaiak körében is népszerű alkalmazást.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az egész Egyesült Államokban elsötétül a Tiktok, és lehet, hogy végérvényesen megszűnik az alkalmazás az amerikai felhasználók számára. Az NBC News beszámolója szerint már szombaton az a felugró üzenet fogadta az applikációt megnyitókat, hogy
az országban törvény tiltja a Tiktokot.
Azonban, mint írták, nem biztos, hogy végleges a búcsú, mivel a január 20-án, hétfőn hivatalba lépő Donald Trump korábban ígéretet tett arra, hogy miután visszatér a Fehér Házba, lépéseket tesz annak érdekében, hogy a mintegy 200 millió felhasználó a jövőben is hozzáférhessen a világszerte népszerű közösségi oldalhoz.
A lap kereste a rövidesen felálló kabinet szóvivőjét, de egyelőre nem kaptak választ kérdéseikre.
Az NBC News arra is felhívta a figyelmet, hogy
az Egyesült Államokban annyira szigorúan veszik az új szabályt, hogy már sem a Google, sem az Apple alkalmazásközpontjából nem lehet letölteni a Tiktokot.
Hozzátették: más, a Tiktokot birtokló Bytedance-alkalmazás – köztük a CapCut, a Lemon8 és a Gauth is – hasonló üzeneteket küldött a felhasználóknak.
Mint ismert, az elmúlt években az Egyesült Államok több vádat is megfogalmazott a ByteDance-szel szemben – mely Kína leggazdagabb emberének, Csang Jimingnek a tulajdonában áll –, ami végül elegendő indoknak bizonyult, hogy törvénybe foglalják a TikTok betiltását az USA-ban. Az FBI igazgatója, Chris Wray úgy nyilatkozott,
a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államokra nézve,
mivel minden kínai vállalat a kommunista kormány eszköze, és köteles információkat megosztani a kormánnyal, ezáltal veszélyezteti az amerikai állampolgárok személyiségi jogait. A Kongresszus több tagja pedig azt tette szóvá, hogy a kínai állam aranyrészvénnyel rendelkezik a ByteDance-ben. Ez utóbbira a cég reagált, hogy a részesedés a cég egy másik leányvállalatát érinti – csupán egy százalékban –, és semmi köze a TikTokhoz.
Wray szerint a kínai kormány beavatkozása azért is veszélyes, mert az alkalmazáson keresztül befolyásolhatják az amerikai állampolgárokat, vagy figyelhetik és irányíthatják az eszközeiket. Az amerikai törvényhozók előtt az FBI elnöke azzal érvelt: fennál „annak lehetősége, hogy a kínai kormány arra használja (a TikTok-ot), hogy ellenőrizze a több millió felhasználóról összegyűjtött adatokat, vagy irányítsa az ajánló algoritmust, ezzel befolyásolva a felhasználókat.”
Bár a TikTok tulajdonosa tagadta, hogy a kínai kormány személyes információkhoz juthat hozzá az applikáción keresztül, a törvényt elfogadó határozatában a három bíróból álló szövetségi fellebbviteli bírósági testület úgy indokolta döntését:
Az, hogy a két politikai ág több éven át vizsgálta a TikTok platform által jelentett nemzetbiztonsági kockázatokat, (…) a (törvény) mellett szól”.
Az amerikai törvényhozók szerint egy 2017-es törvény kötelezi a ByteDance-t, hogy személyes információkat szolgáltasson a kormánynak a TikTok felhasználóiról.
Mint a lap egjegyezte, a leköszönő elnök hivatali ideje alatt már nem akart beleavatkozni a bírósági döntésbe, Donald Trump viszont valószínűleg nyitott lesz a kompromisszumkötésre. Tavaly júliusban azt nyilatkozta, ha megválasztják, nem fogja hagyni a TikTok betiltását.
Elnökként meg is lesz a lehetősége arra, hogy megvédje a TikTok-sztárok keresetét és a rövid videók kedvelőinek hobbiját. A The Washington Post arról írt, hogy
Trumpnak módjában áll majd 60-90 nappal elhalasztani a tilalmat, vagy utasíthatja az Igazságügyi Minisztériumot,
hogy ne hajtsa végre a bíróság ítéletét – bár ez jogi kérdéseket vethet fel.
A lap ugyanakkor emlékeztetett, hogy Trump váltogatta álláspontját a TikTokkal kapcsolatban. 2020-ban még azt mondta, be akarja tiltani az alkalmazást. Évekkel később azonban már másképp vélekedett, a 2024-es elnökválasztási kampánya során saját TikTok-fiókot készített. Az egyik videójában pedig megígérte, hogy megmenti a TikTokot.
A Tiktok vezérigazgatója, Shou Zi Chew pénteken videóüzenetben mondott köszönetet a leendő elnöknek a tervezett lépései miatt. Eközben több tiktoker más rivális közösségi oldalakra költözött, ahol szomorúságát fejezte ki az alkalmazás elsötétülése miatt.
A BBC cikkében azt hangsúlyozta, az Egyesült Államoknak alapvetően nem célja betiltani az alkalmazást, amelyet az USA lakosságának több mint fele használ.
Számukra az lenne a legjobb forgatókönyv, ha a céget felvásárolná egy amerikai üzletember.
Erre már többen is bejelentkeztek, de eddig mindenki kosarat kapott. Egy az amerikai kormánynak dolgozó ügyvéd szerint az, hogy USA olyan drasztikus lépéshez folyamodik, mint az alkalmazás betiltása, meggyőzheti a TikTok tulajdonosát, hogy mégis nyitott legyen az üzletre. Olyan vállalkozók tettek ajánlatot a cégért, mint a YouTube-sztár Mr Beast. A kínaiak viszont állítólag leginkább Elon Muskban gondolkodnak – írta a hírportál.
Nyitókép: Jaap Arriens/AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A hír hallatára rengetegen kezdtek el mandarinul tanulni.