Az adófizetők pénzéből finanszírozták luxus életmódjukat az amerikai sztárok
A celebek kihasználták azokat az állami programokat, amelyek arra lettek kitalálva, hogy segítsenek a nehéz helyzetben levő zenészeknek.
A milliárdosok vagyona Németország, Japán és Ausztrália tavalyi GDP-jének felel meg.
A technológiai részvények hatalmas értéknövekedése 2024-ben óriási mértékben megnövelte a világ 500 leggazdagabb emberének amúgy is elképzelhetetlen vagyonát – írja a Bloomberg Billionaires Index adatai alapján az Euronews.
A Bloomberg indexe szerint a szupergazdagok együttes vagyona először érte el a 10 billió dollárt meghaladó összeget.
A milliárdosok listáját Elon Musk, Mark Zuckerberg és Jensen Huang vezette, Musknál volt a legnagyobb az év során a nyereség. Donald Trump támogatása nyereséges választásnak bizonyult. Vállalatai – köztük a Tesla Inc, a SpaceX és az xAI – értékének emelkedése miatt személyes vagyona 442,1 milliárd dollárra nőtt.
A második helyen a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg állt. Bár cégét néhány költséges visszaesés érte, egyrészt az EU nagy összegű trösztellenes bírsága, másrészt a befektetők óvatossága a Meta mesterséges intelligenciába történő több milliárd dolláros befektetése miatt, mégis sikerült további 81 milliárd dollárt keresnie, mivel a részvények az év során közel 70%-kal emelkedtek.
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója 76 milliárd dollárral (73,4 milliárd euróval) gyarapította egyéni vagyonát az AI-boomból származó nyereségnek köszönhetően. A Nvidia részvényeinek értéke az év során majdnem megháromszorozódott, és egy időben a világ legértékesebb vállalatává vált.
A Bloomberg szerint (a Világbank adataira hivatkozva) e milliárdosok vagyona Németország, Japán és Ausztrália tavalyi bruttó hazai össztermékének felel meg.
A luxuscikkeket tulajdonló francia milliárdosok voltak 2024 legnagyobb vesztesei.
A luxuscikkek piacát a kulcsfontosságú kínai piac lassulása sújtotta, és a három milliárdos mintegy 71 milliárd dollárral lett szegényebb.
A 2024-es értéknövekedés másik vesztese az e-kereskedelmi mogul Colin Huang volt, aki a Temu első embereként tavaly augusztusban rövid ideig Kína leggazdagabb embere volt. Később azonban 18 milliárd dollárt veszített, miután a vállalat részvényei egy nap alatt 29%-ot zuhantak.
Nyitókép: ANGELA WEISS / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A celebek kihasználták azokat az állami programokat, amelyek arra lettek kitalálva, hogy segítsenek a nehéz helyzetben levő zenészeknek.