Így rombolta le Biden Amerika geopolitikai tekintélyét – íme az elnök öt súlyos külpolitikai hibája
Lesz honnan felépítenie a Trump-kormányzatnak az új amerikai kül- és biztonságpolitikát.
Az EU diplomáciai vezetői elismerik, hogy még mindig nincs világos stratégia arra vonatkozóan, hogy pontosan mit szeretnének elérni a tárgyalások során.
Nyitókép: Daniel Pier / AFP
Donald Trump közelgő hivatalba lépése aggodalommal tölti el az európai vezetőket, akik attól tartanak, hogy kimaradnak az esetleges ukrajnai béketárgyalásokból – rémüldözik az Euractiv hosszú elemzésében.
A diplomáciai körökben elterjedt félelem, hogy Trump közvetlen tárgyalásokat folytat majd Vlagyimir Putyinnal az európai érdekek figyelmen kívül hagyásával.
Ukrajna ugyanakkor igyekszik javítani tárgyalási pozícióját az orosz erőkkel szemben, miközben Volodimir Zelenszkij elutasítja a gyors béketárgyalások lehetőségét. Az EU vezetőinek többsége – néhány kivétellel, mint Magyarország és Szlovákia – egyetért abban, hogy Zelenszkij nyomás alá helyezése értelmetlen lenne, amíg Oroszország nem mutat tárgyalási hajlandóságot.
Az Európai Unió szeretné biztosítani helyét az ukrajnai béketárgyalások asztalánál, ám az új amerikai kormányzat várható hozzáállása bizonytalan.
Ezt is ajánljuk a témában
Lesz honnan felépítenie a Trump-kormányzatnak az új amerikai kül- és biztonságpolitikát.
Egyes vezetők, mint például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, bíznak abban, hogy Trump nem fogja magára hagyni Ukrajnát. Mások, köztük
Donald Tusk, az EU soros elnökségét betöltő Lengyelország kormányfője, arra törekszenek, hogy európai vezetésű koalíciót alakítsanak ki az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartására.
A francia és német belpolitikai helyzet gyengíti ezen országok szerepét, míg Lengyelország várhatóan aktívabban fogja képviselni az ukrajnai béke érdekében tett lépéseket.
A tárgyalások formátuma mellett kulcsfontosságú kérdés, hogy mely államok vesznek részt a folyamatban.
Az EU vezetői egy szélesebb részvételi fórumot szeretnének elkerülni, amelybe nem európai szereplők, például Kína, India vagy Brazília is belépnének, mert tartanak attól, hogy ez kedvezőtlen eredményeket hozhat Ukrajna számára. Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője hangsúlyozta, hogy ha az Egyesült Államok nem hajlandó vezetni a folyamatot, az EU kész átvenni a kezdeményezést.
Az EU diplomáciai vezetői azonban elismerik, hogy még mindig nincs világos stratégia arra vonatkozóan, hogy pontosan mit szeretnének elérni a tárgyalások során.
Dumoulin szerint nem elég jelen lenni a tárgyalásokon, hanem világos célokat kell kitűzni annak érdekében, hogy az EU ténylegesen befolyásolhassa az eredményt.
Ezt is ajánljuk a témában
A nemzetközi közvetítők mindent megtesznek, mégis patthelyzet alakult ki – van kiút a szomszédunkban zajló háborúból? S mi lehet Orbán Viktor szerepe mindebben? Nagyelemzés szakértővel!