Euractiv-elemzés: Európa retteg, hogy Trump magára hagyja Ukrajnával

2025. január 13. 16:39

Az EU diplomáciai vezetői elismerik, hogy még mindig nincs világos stratégia arra vonatkozóan, hogy pontosan mit szeretnének elérni a tárgyalások során.

2025. január 13. 16:39
Trilateral Talk Between Trump, Macron And Zelensky

Nyitókép:  Daniel Pier / AFP
 

Donald Trump közelgő hivatalba lépése aggodalommal tölti el az európai vezetőket, akik attól tartanak, hogy kimaradnak az esetleges ukrajnai béketárgyalásokból – rémüldözik az Euractiv hosszú elemzésében. 

A diplomáciai körökben elterjedt félelem, hogy Trump közvetlen tárgyalásokat folytat majd Vlagyimir Putyinnal az európai érdekek figyelmen kívül hagyásával. 

Ukrajna ugyanakkor igyekszik javítani tárgyalási pozícióját az orosz erőkkel szemben, miközben Volodimir Zelenszkij elutasítja a gyors béketárgyalások lehetőségét. Az EU vezetőinek többsége – néhány kivétellel, mint Magyarország és Szlovákia – egyetért abban, hogy Zelenszkij nyomás alá helyezése értelmetlen lenne, amíg Oroszország nem mutat tárgyalási hajlandóságot.

Az Európai Unió szeretné biztosítani helyét az ukrajnai béketárgyalások asztalánál, ám az új amerikai kormányzat várható hozzáállása bizonytalan.

Ezt is ajánljuk a témában

Egyes vezetők, mint például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, bíznak abban, hogy Trump nem fogja magára hagyni Ukrajnát. Mások, köztük 

Donald Tusk, az EU soros elnökségét betöltő Lengyelország kormányfője, arra törekszenek, hogy európai vezetésű koalíciót alakítsanak ki az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartására.

A francia és német belpolitikai helyzet gyengíti ezen országok szerepét, míg Lengyelország várhatóan aktívabban fogja képviselni az ukrajnai béke érdekében tett lépéseket.

A tárgyalások formátuma mellett kulcsfontosságú kérdés, hogy mely államok vesznek részt a folyamatban. 

Az EU vezetői egy szélesebb részvételi fórumot szeretnének elkerülni, amelybe nem európai szereplők, például Kína, India vagy Brazília is belépnének, mert tartanak attól, hogy ez kedvezőtlen eredményeket hozhat Ukrajna számára. Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője hangsúlyozta, hogy ha az Egyesült Államok nem hajlandó vezetni a folyamatot, az EU kész átvenni a kezdeményezést.

Az EU diplomáciai vezetői azonban elismerik, hogy még mindig nincs világos stratégia arra vonatkozóan, hogy pontosan mit szeretnének elérni a tárgyalások során.

 Dumoulin szerint nem elég jelen lenni a tárgyalásokon, hanem világos célokat kell kitűzni annak érdekében, hogy az EU ténylegesen befolyásolhassa az eredményt.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lendvaiildiko
2025. január 13. 21:08
A szunyókáló Dzsó bácsi a történelem könyvekben, mint a birodalom bővítés előkészítőjeként szerepel majd, jó csőbe húzta az európai uniót, s megalapozta Trump birodalom bővítését. Most Trump egyszerű adás vétellel visszaadja u krajnát, nyersanyagaival, mezőgazdasági területeivel az oroszoknak, Moszkva pedig átadta Szíriát, nem ellenzi Grönland fúzióját az usa-val. A iv. birodalom pedig a nyugati kalifátusok megalapításáig egye meg azt, amit főzött, támogassa a sok hős ukrán menekültet, s finanszírozza a maradék nyugat-u krajna vegetálását.
lemez
2025. január 13. 19:42
Akár.Tramp az usa érdekeit nézi.No meg az unio is,jó csöbe húzta a jenki europát.Harcol a idegen érdekekért,miközben europa szètzúllik.
Martell 2
2025. január 13. 19:27
Aztán az oroszok miért egyeznének bele ebbe, sötét kretének ?
Camael
2025. január 13. 19:23
az EU eddig sem akarta hogy béke legyen, akkor miért aggüdik hogy kimarad béketárgyalásokból
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!