Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Újabb feszültség keletkezett az ügyvezető Scholz-kormányban: a kormányfő nem akar új segélyt, ezért külügyminisztere élesen bírálta.
Annalena Baerbock saját kormányát bírálta, amiért az hezitál az Ukrajnának szánt újabb pénzügyi támogatás odaítélésében. A német külügyminiszter a Politico-nak adott interjújában arról beszélt, hogy Németország kezdi elveszíteni európai kezdeményező szerepét, és a békekezdeményezésben sem mutat vezető szerepet.
Mint fogalmazott, a már zajló választási kampány során egyes politikusok már csak saját nemzeti perspektívájukban gondolkodnak
(voksokat gyűjtenek) ahelyett, hogy „valódi felelősséget vállalnának Európa békéjének és szabadságának biztosításáért”.
A Zöldek vezető politikusának bírálata az uniós lap szerint mély megosztottságot jelez az ügyvezető berlini kormányon belül, és azt mutatja, hogy a választási kampányban a politikai pártok már nem az átmeneti kormányzás közös érdekeire, hanem saját politikai céljaikra figyelnek.
Baerbock nyilvánvalóan magát Olaf Scholz kancellárt bírálta, amiért az a héten egy nyilatkozatában elmondta:
nem támogatja az újabb, 3 milliárd eurós Ukrajna-segélyt, mivel az már megbillentené a német költségvetési stabilitást
– újabb pénzügyi támogatást csak akkor vállalna, ha a német állam ennek fedezetéül nemzetközi hitelt venne fel.
Ebből a csörtéből is jól látszik, hogy a Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Zöldek másképp gondolkodnak a segélyezésről, valamint a hagyományos német fiskális szigorról. Ez utóbbi két képviselője a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Német Szabaddemokrata Párt (FDP), amelyek elviekben támogatják az Ukrajnának nyújtott segélyezést, de ellenzik az új adósság SPD által felvetett vállalását a segély finanszírozására.
A Kyiv Post a német Bild lapra hivatkozva úgy tudja, hogy
a külügyminiszter az ukrajnai csomag miatti nézeteltérés miatt kivonult az egyik kormányülésről.
Baerbock emellett élesen bírálta a korábbi német kormányokat is amiatt, hogy nem vették komolyan a Kreml valódi szándékaira vonatkozó figyelmeztetéseket. A február 23-i németországi választások előtt
a Baerbock-féle zöldek a negyedik helyen állnak a felmérésekben 14 százalékos támogatottsággal.
Jelen állás szerint a CDU-CSU nyerheti a választást, az viszont nagy kérdőjel, hogy melyik pártokkal tudnak vagy akarnak majd koalíciót alkotni. Baerbock úgy véli, Németországnak többet kell befektetnie saját biztonságába, a GDP 2 százalékánál többet kellene költenie a védelmi projektekre. A napokon belül a munkáját elkezdő Trump-kormányzattal kapcsolatban pedig azt mondta az uniós lapnak, hogy Trump kiszámíthatatlanságából még profitálhat is a stabil Európa, hiszen a nemzetközi politikában a külföldi államok megbízható partnereket keresnek.
Nyitókép: Annalena Baerbock egy jénai kampányrendezvényen 2025. január 16-án / fotó: Bodo Schackow / dpa Picture-Alliance via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
--