A New York Times aggódik a liberális demokráciáért, Orbánnal is példálózik

2025. január 12. 17:27

Serge Schmemann ugyanakkor azt állítja, az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó, és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.

2025. január 12. 17:27
null

Manapság gyakran hallani, hogy a demokrácia válságban van – írja a The New York Times-ban Serge Schmemann. A publicista szerint Donald Trump megválasztása és sok más demokráciában a politikai zűrzavarról szóló hírek azt a benyomást keltették, hogy a liberális demokrácia mindenütt visszavonulóban van a gazdasági gondok, a gyors társadalmi változások, a tömeges migráció, a dezinformáció és az általános rosszullét miatti elégedetlenségből táplálkozó tekintélyelvűekkel szemben. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ausztria megkaphatja első szélsőjobboldali kancellárját a második világháború óta. Franciaországnak három éven belül az ötödik miniszterelnöke van, 

Ezt is ajánljuk a témában

Németország választások előtt áll, amelyet a jelenlegi kancellár biztosan elveszít, a rendkívül népszerűtlen kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau saját pártja nyomására lemondott, posztfasiszta kormány irányítja Olaszországot, Orbán Viktor Magyarországon továbbra is büszkén tapossa a demokráciát, és úgy tűnik, a populista pártok Európa minden szegletében betörnek. S aggasztó hírek érkeznek Izraelből, Indiából és Dél-Koreából.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

A szerző szerint úgy tűnik, a munkavállalók elvesztik hitüket az eddig megszokott rendszerben, és a szélsőségek felé orientálódnak, a populistákat támogatják. A kérdés azonban az, hogy valóban félni kell-e a demokrácia általános visszaszorulásától, a liberális demokrácia összeomlásától, ami még rosszabb fejleménynek számít. Serge Schmemann ugyanakkor megnyugtatónak tartja, hogy 

az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.

A liberális demokráciát tehát nem fenyegeti a végzetes veszély, inkább több vihar sújtja egyszerre, ám a demokráciák mindig megtalálják a módját, hogy kiállják ezeket a megpróbáltatásokat – állapítja meg a szerző.

Nyitóképünkön: Orbán Viktor és Donald Trump, Getty Images/Mark Wilson

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Töki
2025. január 12. 21:21
Neolibbantság, ami most dívik, hála Istennek, még időben lejárt az ideje. Bár szerintem még ez is sok volt!
Treeoflife
2025. január 12. 20:49
"Manapság gyakran hallani, hogy a demokrácia válságban van – írja a The New York Times-ban Serge Schmemann." Próbáltam értelmezni a leírtakat, és arra a következtetésre jutottam, hogy ez az állítás tulajdonképpen a saját félelmük kivetítése. Úgy állítják be, hogy ez a félelem a világban, pedig csak a saját rettegésük oka. A demokrácia ha érvényesül, nincs félelemre ok, mivel az a többségi akarat megnyilvánulása. De akkor mi a probléma? Az igazi problémájuk, hogy nem a demokráciát féltik, hanem a saját hatalmuk elvesztésének a lehetősége lebeg a szemük előtt, és ennek a demokráciához semmi köze sincs. Minden ellenfelüket megvádolnak azzal ami éppen a "kezük ügyébe" akad, ha kell kierőszakolják a saját döntésük érvényesítését - de mindezt a "liberális" demokrácia nevében, ami egy szűk, de hangos kisebbség hatalmi vágyálma.
google-2
2025. január 12. 19:34
Majdnem elmondtam, hogy mit csináljanak a liberális demokráciájukkal…
szarvasbika
2025. január 12. 19:19
Ez a Zerge Izé roppant okos ember. Felvonultatott egy halom -izmust totálisan figyelmen kívül hagyva a valódi okokat és nyilvánvalóan a demokratáciát is igen liberálisan értelmezi. Meglepődtünk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!