Rendkívüli: Donald Trump máris Orbán Viktorral tárgyalt – már azt is tudni, mi kezdődött el!
Beindult a békemisszió 2.0? Nemrég még Macronnal és Zelenszkijjel tárgyalt Trump.
Képbehozó az amerikai elnök ünnepélyes beavatásáról.
Az Egyesült Államok elnöki beiktatása hagyományosan az amerikai politikai elit egyik legfontosabb ünnepi eseménye, amelyen a hatalom békés átadását ünneplik.
Azonban egy dolog világos: az elnöki stáb a beiktatásokra nem szokott külföldi állam- és kormányfőket meghívni.
Míg más országok protokollja szerint a legfőbb vezetők jelenléte természetes egy új elnök beiktatásán, az USA-ban ez sosem volt gyakorlat. Donald Trump elnöki csapata ugyan eljátszott a gondolattal, hogy változtatnak ezen, de végül úgy döntöttek, nem rúgják fel a hagyományt.
A beiktatás helyszíne, a Capitolium nyugati oldalán felállított lelátó grandiózus eleme az ünnepségnek, amelyen több ezer szék áll az amerikai politikai elit rendelkezésére. Ezek a székek előre kiosztásra kerülnek az amerikai kongresszus tagjai és más magas rangú meghívottak számára.
Ugyanakkor nem titok, hogy a helyek gyakran komoly üzleti játszmák részét képezik
– van, aki több százezer dollárt is hajnalodó fizetni –, hogy részt vehessen az ünnepi eseményen. Aki „megszerzi” a részvételi lehetőséget, általában kapcsolatépítő céllal érkezik, és gyakran eladja otthon „hivatalos meghívásként” azt, hogy a lelátóról figyelhette az eseményt.
Ez az oka annak, hogy a háttérben intenzív lobbizás zajlik: egyes politikusok és küldöttségek mindent megtesznek annak érdekében, hogy helyet kapjanak a lelátón, hazájukban pedig politikai tőkét kovácsoljanak abból, hogy ott lehettek az amerikai elnök beiktatási eseményen.
Eközben a Trumphoz közel álló politikai szövetségesek, mint például a Patrioták küldöttsége, látványosan képviseltetik magukat, hogy jelezzék támogatásukat.
Ami Magyarországot illeti, Orbán Viktor miniszterelnök nem vesz részt az eseményen, ahogy azt fentebb jeleztük, Trump stábja – a hagyományokhoz hűen – nem hívott meg külföldi állam- és kormányfőket a beiktatásra. A kormányfő aznap a magyar soros uniós elnökséget értékelő konferencián vesz részt.
A magyar kormányfővel egyébként győzelme óta többször tárgyalt már a leendő amerikai elnök, legutóbb például az elnökválasztás utáni hetekben, egészen pontosan december 9-én, amikor a floridai Mar-a-Lagóban folytatott tárgyalást Orbán Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A republikánus politikus elsők között kereste fel választási győzelmét követően magyar szövetségesét. Arról nem beszélve, a következő amerikai elnök kampányában többször kitért Orbán Viktor politikájára.
Ezt is ajánljuk a témában
Beindult a békemisszió 2.0? Nemrég még Macronnal és Zelenszkijjel tárgyalt Trump.
Ezt is ajánljuk a témában
Minden megváltozhat rövid időn belül.
Mindezek ellenére versenyfutássá vált a nem túl befolyásos külföldi vezetők körében, hogy ott legyenek Donald Trump január 20-i beiktatási ünnepségére, amelyen az új elnök leteszi az esküt
– írta meg a New York Post.
Bár hagyományosan az Egyesült Államok elnöki beiktatásán nem vesznek részt külföldi vezetők, Trump fel akarta rúgni ezt a szokást, amikor meghívást küldött Hszi Csin-ping kínai elnöknek. Hszi visszautasította a felkérést, helyette egy magas rangú küldöttet küld Washingtonba, de más országok vezetői minden eszközt bevetnek, hogy ott legyenek az eseményen.
„Mindenki megőrült. Chile, Peru, Nigéria, Mozambik – mind versengenek a részvételért” – nyilatkozta egy regisztrált washingtoni ügynök, aki szerint ezek a vezetők alig várják, hogy részt vehessenek.
A Capitolium nyugati oldalánál tartandó beiktatáson John Roberts főbíró adja majd le az esküt Trumpnak, aki az Egyesült Államok 47. elnöke lesz. Az ünnepséget gálák és rendezvények sora követi majd Washingtonban, a hatalom békés átadásának tiszteletére – amely jelenség sok olyan külföldi vezető számára idegen, akik most kétségbeesetten próbálnak jelen lenni.
Akárcsak az amerikai cégek és tehetős adományozók, akik sorban állnak, hogy hozzájáruljanak Trump beiktatási alapjához – amely jelenleg több mint 170 millió dollárral rendelkezik –, a külföldi vezetők is saját érdekeiket akarják érvényesíteni a leendő adminisztráció előtt.
Egy Trump-közeli forrás szerint Zelenszkij környezete minden lehetséges csatornát megpróbál kihasználni, hogy eljuttassa kérelmét Trump szövetségeseihez.
Bryan Lanza, Trump korábbi kampánytanácsadója szerint a világ vezetői azért igyekeznek, hogy először kerüljenek kapcsolatba az új elnökkel, és még a válságok kezeléséről szóló döntések előtt érvényesítsék álláspontjukat az új nemzetközi stratégiában.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem is akármiért.
Nyitókép: Peter Zay / AFP