2025 első hoaxa: most akkor kik kaptak meghívót Trump beiktatására?

2025. január 15. 18:07

Képbehozó az amerikai elnök ünnepélyes beavatásáról.

2025. január 15. 18:07
null

Az Egyesült Államok elnöki beiktatása hagyományosan az amerikai politikai elit egyik legfontosabb ünnepi eseménye, amelyen a hatalom békés átadását ünneplik. 

Azonban egy dolog világos: az elnöki stáb a beiktatásokra nem szokott külföldi állam- és kormányfőket meghívni.

Míg más országok protokollja szerint a legfőbb vezetők jelenléte természetes egy új elnök beiktatásán, az USA-ban ez sosem volt gyakorlat. Donald Trump elnöki csapata ugyan eljátszott a gondolattal, hogy változtatnak ezen, de végül úgy döntöttek, nem rúgják fel a hagyományt.

A beiktatás helyszíne, a Capitolium nyugati oldalán felállított lelátó grandiózus eleme az ünnepségnek, amelyen több ezer szék áll az amerikai politikai elit rendelkezésére. Ezek a székek előre kiosztásra kerülnek az amerikai kongresszus tagjai és más magas rangú meghívottak számára.

Ugyanakkor nem titok, hogy a helyek gyakran komoly üzleti játszmák részét képezik

– van, aki több százezer dollárt is hajnalodó fizetni –, hogy részt vehessen az ünnepi eseményen. Aki „megszerzi” a részvételi lehetőséget, általában kapcsolatépítő céllal érkezik, és gyakran eladja otthon „hivatalos meghívásként” azt, hogy a lelátóról figyelhette az eseményt.

Ez az oka annak, hogy a háttérben intenzív lobbizás zajlik: egyes politikusok és küldöttségek mindent megtesznek annak érdekében, hogy helyet kapjanak a lelátón, hazájukban pedig politikai tőkét kovácsoljanak abból, hogy ott lehettek az amerikai elnök beiktatási eseményen. 

Eközben a Trumphoz közel álló politikai szövetségesek, mint például a Patrioták küldöttsége, látványosan képviseltetik magukat, hogy jelezzék támogatásukat. 

Ami Magyarországot illeti, Orbán Viktor miniszterelnök nem vesz részt az eseményen, ahogy azt fentebb jeleztük, Trump stábja – a hagyományokhoz hűen – nem hívott meg külföldi állam- és kormányfőket a beiktatásra. A kormányfő aznap a magyar soros uniós elnökséget értékelő konferencián vesz részt.

A magyar kormányfővel egyébként győzelme óta többször tárgyalt már a leendő amerikai elnök, legutóbb például az elnökválasztás utáni hetekben, egészen pontosan december 9-én, amikor a floridai Mar-a-Lagóban folytatott tárgyalást Orbán Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A republikánus politikus elsők között kereste fel választási győzelmét követően magyar szövetségesét. Arról nem beszélve, a következő amerikai elnök kampányában többször kitért Orbán Viktor politikájára.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Mindezek ellenére versenyfutássá vált a nem túl befolyásos külföldi vezetők körében, hogy ott legyenek Donald Trump január 20-i beiktatási ünnepségére, amelyen az új elnök leteszi az esküt

– írta meg a New York Post.

Bár hagyományosan az Egyesült Államok elnöki beiktatásán nem vesznek részt külföldi vezetők, Trump fel akarta rúgni ezt a szokást, amikor meghívást küldött Hszi Csin-ping kínai elnöknek. Hszi visszautasította a felkérést, helyette egy magas rangú küldöttet küld Washingtonba, de más országok vezetői minden eszközt bevetnek, hogy ott legyenek az eseményen.  

„Mindenki megőrült. Chile, Peru, Nigéria, Mozambik – mind versengenek a részvételért” – nyilatkozta egy regisztrált washingtoni ügynök, aki szerint ezek a vezetők alig várják, hogy részt vehessenek.

  • A beiktatásra kerülő elnök, így Trump sem hív meg hivatalosan külföldi állam- és kormányfőket, azonban ez nem zárja ki, hogy egyes országok vezetői részt vegyenek az eseményen.
  • A Capitolium nyugati oldalán található lelátón kiosztott helyek az amerikai belpolitikai és üzleti elit meghívottjainak szólnak, viszont az ő kezükben van a jog, hogy kit hívnak meg magukkal. 
  • Példának okáért, ha Elon Musk 40 meghívót kap, akár Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt is meghívhatja. Emellett gyakori, hogy különböző szervezetek, például think tankek is jelentős számú helyet kapnak, amelyeket aztán továbbosztanak politikai szövetségeseiknek vagy vendégeiknek, ami miatt a beiktatási részvétel egyfajta informális kapcsolati tőkévé válik.

A Capitolium nyugati oldalánál tartandó beiktatáson John Roberts főbíró adja majd le az esküt Trumpnak, aki az Egyesült Államok 47. elnöke lesz. Az ünnepséget gálák és rendezvények sora követi majd Washingtonban, a hatalom békés átadásának tiszteletére – amely jelenség sok olyan külföldi vezető számára idegen, akik most kétségbeesetten próbálnak jelen lenni.

Akárcsak az amerikai cégek és tehetős adományozók, akik sorban állnak, hogy hozzájáruljanak Trump beiktatási alapjához – amely jelenleg több mint 170 millió dollárral rendelkezik –, a külföldi vezetők is saját érdekeiket akarják érvényesíteni a leendő adminisztráció előtt.

Egy Trump-közeli forrás szerint Zelenszkij környezete minden lehetséges csatornát megpróbál kihasználni, hogy eljuttassa kérelmét Trump szövetségeseihez. 

Bryan Lanza, Trump korábbi kampánytanácsadója szerint a világ vezetői azért igyekeznek, hogy először kerüljenek kapcsolatba az új elnökkel, és még a válságok kezeléséről szóló döntések előtt érvényesítsék álláspontjukat az új nemzetközi stratégiában.

Nyitókép: Peter Zay / AFP

Összesen 167 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kailniris
2025. január 15. 20:44
Mi a picsa, fizetésnap volt a bértrolloknál?
lipsiboy
2025. január 15. 20:43
A kurva anyátokat hazudtok gecik ,geoge meloni ,bolzenaró,és egy csomó minelnök is ott lessz mocskos hecik
Loopus
2025. január 15. 20:42
Már 2024. december 14-én 20:21-kor leírtam itt az alábbiakat egy kommentben: Az elnöki beiktatásokra NEM szokás külföldi vendégeket hívni. Se "kicsit", se "nagyot", sem havert, sem nagyon fontosat - senkit sem. Ez ugyanis ellenkezne az egész amerikai alapeszmével. A szomszédos, vagy baráti, netán rokonsági koronás uralkodók meghívása a (leendő) uralkodó KORONÁZÁSI ÜNNEPSÉGÉRE gyakori, mondhatni kötelező volt az Óvilágban, Amerika (az USA) viszont a koronás uralkodók elleni lázadás jegyében fogant, és kezdetektől fogva szigorúan szakított minden olyan szokással, gyakorlattal, ami a monarchiák idejében alakult ki, ill. vált jellemzővé. Igazi amerikai lapban, ill. alapvető ismeretekkel rendelkező újságíró [és FŐLEG KOMMENTELŐ] tollából ilyen cikk, találgatás (magasrangú külföldi vendég meghívása a beiktatásra, eskütételre) - nem hiszem, hogy valaha is megjelent.
Sztrovacsek
2025. január 15. 20:30
"Asszongyák" a rossz nyelvek, hogy „A lista automatikusan kiterjed a törvény szerint a Rogánnal üzleti kapcsolatban állókra is...Orbán így rajta van…csak ezt nem MONDTÁK KI Washingtonban..!”
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!