Von der Leyen farkasnak farkasa
Mióta megették az ordasok a póniját, az Európai Bizottság elnöke nem nyugodhat; vadászhatóvá akarja tenni a farkasokat Európában.
Immár bosszút állhat a ragadozókon az Európai Bizottság elnöke.
Nyitókép: Pablo PORCIUNCULA / AFP
Az Európa Tanács támogatta az Európai Unió által benyújtott javaslatot, hogy a farkasok védettségi státuszát „szigorúan védettről” „védettre” minősítsék vissza, a döntés a természetvédők felháborodását is kiváltotta, akik szerint a lépés inkább politikai, mint tudományos alapú – számolt be róla az Euronews.
Az Európai Bizottság tavaly decemberben javasolta az európai vadon élő állatok és növények, valamint a természetes élőhelyek védelméről szóló berni egyezmény módosítását, hogy később az Európai Unió saját szabályai is módosíthatók legyenek.
Ez nagyobb rugalmasságot tenne lehetővé a farkaspopulációk kezelésében”
– közölte a bizottság. Ursula von der Leyen a szavazást „fontos hírnek” nevezte vidéki közösségeink és gazdáink számára. Emlékezetes:
a bizottság elnökének egyik lova még 2022-ben egy farkastámadásnak esett áldozatul.
Jessica Rosswall környezetvédelemért felelős uniós biztos szerint az EU természetvédelmi politikája, ezen belül a farkasok védelmére tett erőfeszítései az elmúlt évtizedekben sikeresek voltak, azonban az egyre növekvő farkaspopuláció és az ezzel járó kockázat indokolta a farkas jogi védelmi státuszának kiigazítását. „Következő lépésként javasolni fogjuk, hogy az uniós szabályokat ennek a döntésnek megfelelően frissítsük” – tette hozzá.
Thomas Waitz, a zöldek európai parlamenti képviselője szerint az Európai Bizottság „meghajolt” az Európai Néppárt nyomása előtt, amelynek tagjai „felelőtlenül szítják a haragot és a félelmeket”.
„A farkasok jogi védelmének csökkentéséről szóló döntés veszélyes precedenst teremt más európai fajok, például a medvék és a hiúzok számára” – mondta Joanna Swabe, a Humane Society International/Európa közkapcsolati vezetője, aki szerint a változtatásoknak kizárólag tudományos bizonyítékokon kell alapulniuk. „Ehelyett a farkasokkal kapcsolatos döntéseket egyértelműen a politikai célszerűség vezérelte” – mondta Swabe.
A berni egyezmény 1982-ben lépett hatályba, és azóta az európai farkaspopuláció három tagállam kivételével valamennyi tagállamban 20 ezer fölé nőtt. Az Európai Bizottság tavalyi javaslatát kísérő jelentésében azt állította, hogy a számuk 2012 óta nagyjából megduplázódott, és hogy a hatmillió európai juh közül évente körülbelül minden 1500-at elveszít a farkasok támadásai miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Mióta megették az ordasok a póniját, az Európai Bizottság elnöke nem nyugodhat; vadászhatóvá akarja tenni a farkasokat Európában.
***