Ezt akarják a törökök Szíriában – megszólalt Erdoğan
Törökország nem fogad el semmilyen „terrorfolyosót” a régióban.
Nem várt helyről kaphat segítséget Kijev.
Az ukrajnai háború új fordulatot vehet a szíriai események miatt, hiszen a lázadók kezére került haditechnika komoly erősítést jelenthet Kijev számára. A következő hetekben intenzív tárgyalások várhatók az arzenál sorsáról, amelynek rendezésében szinte minden, a közel-keleti békét szorgalmazó fél érdekelt. Erről Patricia Marins háborús elemző számolt be egy X-bejegyzésében – adta hírül a Portfólió.
A szíriai polgárháború során a lázadókhoz jelentős mennyiségű haditechnikai eszköz került, amelyek közül sok a mai napig hadra fogható. Az Aszad-rezsim hátrahagyott arzenálja korszerű harckocsikat, gyalogsági harcjárműveket, tüzérségi eszközöket és légvédelmi rendszereket foglal magában.
A szíriai harckocsik közül kiemelkedő: T-72-es típusok: Legalább 250 darab, köztük T-72M1 Adra és T-72B3 modell. T-90-esek: Közel két tucat Oroszország legmodernebb harckocsijából. T-62 és T-55 típusok: Régebbi, de továbbra is hatékony modellek.
BMP-1 és BMP-2: Több mint 600 darab gyalogsági harcjármű.
Tüzérségi rendszerek: 2Sz1 Gvozgyika és 2Sz3 Akacija önjáró tüzérségi rendszerek, valamint rakéta-sorozatvetők (BM-21 Grad, BM-27 Uragan, BM-30 Szmercs).
Buk, Pancír-Sz1, Sz-125: Ezek a modern rendszerek nemcsak katonai, hanem polgári légi közlekedésre is komoly fenyegetést jelenthetnek, különösen Izrael számára.
MiG-29 és Szu-23MK2 vadászgépek: Közel 50 darab vadászbombázó.
Helikopterek: Mintegy 30 Mi-24-es, Mi-8-as és Mi-17-es katonai helikopter.
A szíriai arzenál hatalmas mérete és sokszínűsége lehetőséget nyújt az ukrajnai védelmi erők számára. Az eszközök részben szovjet eredetűek, így Ukrajna már meglévő technikai tudásával és infrastruktúrájával gyorsan és hatékonyan integrálhatók. Ráadásul Lengyelország, Bulgária és Csehország jelentős kapacitásokkal rendelkezik ezek modernizálására és karbantartására.
Bár Ukrajna állítólag szoros kapcsolatot ápol a szíriai lázadókkal, ezek többsége az ISIS és az al-Kaida köréből került ki. Ezek a csoportok elsősorban Izraelt tekintik ellenségüknek, és saját céljaik miatt tartanak igényt az arzenál jelentős részére. A Nyugat számára érdekes taktikai kérdés, hogy miként lehet biztosítani ezen fegyverek Ukrajnába juttatását anélkül, hogy a helyi konfliktusok eszkalálódnának. Az üzlet ugyanakkor valószínűleg részleges lesz, hiszen a lázadók nem valószínű, hogy megválnának teljes fegyverarzenáljuktól. Az összefüggések bonyolultsága és a regionális érdekek keresztmetszete komoly diplomáciai kihívásokat jelent.
Ezt is ajánljuk a témában
Törökország nem fogad el semmilyen „terrorfolyosót” a régióban.
Nyitókép: Képernyőkép