Georgiai kormányfő: keresztények vagyunk, Európához tartozunk!
Interjút adott Irakli Kobakhidze az Euronewsnak, amelyben tagadta, hogy az oroszoknak befolyása lenne az országa politikájára.
Irakli Kobakhidze miniszterelnök szerint külföldi ügynökök mozgatják a szálakat, mire az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője jó ütemérzékkel kiállt a vesztes ellenzéki pártokat támogató tüntetők mellett.
Nyitókép: képernyőkivágás
Georgia, vagy Grúzia, kinek hogy tetszik, körülbelül annyira van a szabad választás helyzetében geopolitikailag, mint Ukrajna, ráadásul hetedakkora területen, tizedakkora népességgel, és még csak nem is veszi körbe négy uniós tagállam, mint az ukránokat. Helyette olyan szomszédok jutottak neki, mint a nem túl baráti Törökország, a még apróbb Örményország, Azerbajdzsán, s végül a legkellemetlenebb, Oroszország.
Ezt is ajánljuk a témában
Interjút adott Irakli Kobakhidze az Euronewsnak, amelyben tagadta, hogy az oroszoknak befolyása lenne az országa politikájára.
Ebben a helyzetben tartottak október 26-án egy választást, amelyet Irakli Kobakhidze regnáló miniszterelnök a béke és a háború, az eurokraták pedig Európa versus Oroszország közötti választás allegóriájára húztak fel. A választást Kobakhizde és a Georgiai Álom nevű, egyébként korántsem oroszbarát pártja nyerte, az ellenzék azonban nem törődött bele a vereségbe, és utcára vonult, különösen azután váltak élessé a hangok, miután a kormány EU-csatlakozási tárgyalások felfüggesztéséről szóló döntést hozott.
Ezt is ajánljuk a témában
Áll a bál Tbiliszi utcáin.
Időközben a megmozdulások Tbiliszből legalább nyolc városba terjedtek, írja a Reuters, demonstrálók utakat zártak el, és célba vették a kormánypárt irodáit. Számos összecsapás történt a tüntetők és a rendőrök között, a fővárosban például barikádokat emeltek és tűzijátékokkal támadták a rendőröket, akik vízágyúkkal válaszoltak.
Ezalatt ellenzéki csoportok országos sztrájkokra szólítottak fel, míg Salome Zurabicsvili elnök követelte a „manipulált” választások érvénytelenítését.
Természetesen a nyugati hatalmak orosz befolyást láttak a történtek mögött, és oroszpárti fordulatot, ezért az Amerikai Egyesült Államok például felfüggesztette stratégiai partnerségét. Az oroszok meg nyilván nyugati felforgatókat sejtettek a háttérben. Maga Kobakhidze is hasonló tartalmú nyilatkozatokat tett, szerinte nyugati „instruktorok” vezényelték le a zavargásokba torkolló tüntetéseket. Az Európai Unió részéről Kaja Kallas főtárgyalónak sikerült erre jó ütemérzékkel közölnie, „kiállunk a georgiai nép mellett és az európai jövő iránti választásuk mellett!”.
Mindeközben a Georgiai Álom tagadta, hogy letért volna a nyugati orientáció útjáról, és közölték: lépéseikkel külső beavatkozást és esetleges orosz konfliktust akadályoznak meg. Való igaz, Georgiának kijutott már a konfliktusból az oroszokkal, egy Ukrajnáéhoz nagyon hasonló forgatókönyvvel szakítottak ki két önálló „köztársaságot” az országból orosz támogatással, az orosz hadsereg körülbelül két hét alatt letörte Tbiliszi ellenállását.
Mindenesetre Kobakhidze most arra vár, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépjen januárban, amitől a feszültté váló amerikai relációk enyhítését reméli.