Országszerte utcára vonultak a georgiaiak, a kormányfő külföldi ügynökmunkát sejt emögött

2024. december 02. 13:10

Irakli Kobakhidze miniszterelnök szerint külföldi ügynökök mozgatják a szálakat, mire az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője jó ütemérzékkel kiállt a vesztes ellenzéki pártokat támogató tüntetők mellett.

2024. december 02. 13:10
null

Nyitókép: képernyőkivágás

Georgia, vagy Grúzia, kinek hogy tetszik, körülbelül annyira van a szabad választás helyzetében geopolitikailag, mint Ukrajna, ráadásul hetedakkora területen, tizedakkora népességgel, és még csak nem is veszi körbe négy uniós tagállam, mint az ukránokat. Helyette olyan szomszédok jutottak neki, mint a nem túl baráti Törökország, a még apróbb Örményország, Azerbajdzsán, s végül a legkellemetlenebb, Oroszország.

Ezt is ajánljuk a témában

Ebben a helyzetben tartottak október 26-án egy választást, amelyet Irakli Kobakhidze regnáló miniszterelnök a béke és a háború, az eurokraták pedig Európa versus Oroszország közötti választás allegóriájára húztak fel. A választást Kobakhizde és a Georgiai Álom nevű, egyébként korántsem oroszbarát pártja nyerte, az ellenzék azonban nem törődött bele a vereségbe, és utcára vonult, különösen azután váltak élessé a hangok, miután a kormány EU-csatlakozási tárgyalások felfüggesztéséről szóló döntést hozott.

Ezt is ajánljuk a témában

Időközben a megmozdulások Tbiliszből legalább nyolc városba terjedtek, írja a Reuters, demonstrálók utakat zártak el, és célba vették a kormánypárt irodáit. Számos összecsapás történt a tüntetők és a rendőrök között, a fővárosban például barikádokat emeltek és tűzijátékokkal támadták a rendőröket, akik vízágyúkkal válaszoltak.

Ezalatt ellenzéki csoportok országos sztrájkokra szólítottak fel, míg Salome Zurabicsvili elnök követelte a „manipulált” választások érvénytelenítését.

Természetesen a nyugati hatalmak orosz befolyást láttak a történtek mögött, és oroszpárti fordulatot, ezért az Amerikai Egyesült Államok például felfüggesztette stratégiai partnerségét. Az oroszok meg nyilván nyugati felforgatókat sejtettek a háttérben. Maga Kobakhidze is hasonló tartalmú nyilatkozatokat tett, szerinte nyugati „instruktorok” vezényelték le a zavargásokba torkolló tüntetéseket. Az Európai Unió részéről Kaja Kallas főtárgyalónak sikerült erre jó ütemérzékkel közölnie, „kiállunk a georgiai nép mellett és az európai jövő iránti választásuk mellett!”.

Mindeközben a Georgiai Álom tagadta, hogy letért volna a nyugati orientáció útjáról, és közölték: lépéseikkel külső beavatkozást és esetleges orosz konfliktust akadályoznak meg. Való igaz, Georgiának kijutott már a konfliktusból az oroszokkal, egy Ukrajnáéhoz nagyon hasonló forgatókönyvvel szakítottak ki két önálló „köztársaságot” az országból orosz támogatással, az orosz hadsereg körülbelül két hét alatt letörte Tbiliszi ellenállását.

Mindenesetre Kobakhidze most arra vár, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépjen januárban, amitől a feszültté váló amerikai relációk enyhítését reméli.

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nzoltan-818
2024. december 02. 20:32 Szerkesztve
Szerencsétlen megtévesztett emberek nem látják, hogy mit értek el az ukránok a Majdan akcióval. Nekik is hiányzik egy polgárháború és esetleg egy másik proxi is? Nem lenne jobb békében és nyugalomban élni? Arról nem is beszélve, hogy az EU-ba manapság belépni. szolgának...!
Martell 2
2024. december 02. 20:11
Így van, az USA ügynökei akcióba lendültek Grúziában és Szíriában hogy oroszellenes rendszereket juttassanak hatalomra.
steinamanger-2
2024. december 02. 17:56 Szerkesztve
Aha, és a tények amelyek ezek szerint nem jutottak el hozzátok: "Jelentős szabálytalanságok miatt az EP-képviselők elutasítják a nemrég lezajlott grúziai parlamenti választás eredményét, és követelik, hogy egy éven belül újra rendezzék meg a választást. Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben elítéli az EU-tagjelölt Grúziában október 26-án tartott parlamenti választásokat, amiért azok nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és amelyek hozzájárulnak az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez. Az állásfoglalás kimondja, hogy ezért „teljes mértékben a kormányzó Grúz Álom párt a felelős”. A képviselők elítélik a számos és súlyos választási jogsértéseket, köztük a választók megfélemlítésének, a szavazatok manipulálásának, a választási megfigyelők és a média befolyásolásának, illetve az elektronikus szavazógépek manipulációjának dokumentált eseteit."
steinamanger-2
2024. december 02. 17:43 Szerkesztve
A komcsi propaganda szerint 1956 is külföldi ügynökök szervezte szélsőjobbos reakciós ellenforradalom volt. Minden elnyomó hatalom ugyanazt a semat használja. Most is ismerős valahonnan hasonló duma
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!