Ha csak a tényeket nézzük, a következő diplomáciai események történtek a magyar kormány részvételével az elmúlt két hétben: november 28-án Budapesten járt Katar miniszterelnöke, december 2-án a Karmelitában fogadta a miniszterelnök II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát, december 4-én Orbán Viktor a Vatikánban találkozott Ferenc pápával, kedden Floridában Donald Trumppal és Elon Muskkal, majd szerdán telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal, csütörtökön pedig Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egyeztet Ankarában.
Nem nehéz meglátni, hogy
ezek a személyek kulcsszereplők az ukrajnai és a közel-keleti háború rendezése szempontjából.
Katar a gázai konfliktus egyik békéltetője, a Hamász és Izrael közötti kapcsolatfelvételben a fő közvetítő állam volt – bár a hivatalos közlemények szerint miniszterelnökük budapesti vizitje gazdasági természetű volt, nem elhanyagolható az előbbi szempont sem.
II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka budapesti látogatásán a szíriai fegyveres események kapcsán a közel-keleti keresztény közösségek nehéz helyzete volt terítéken, de a későbbi fejlemények tükrében (Bassár el-Aszad szíriai elnök a hétvégén elmenekült az országból, mint kiderült, Moszkvában kapott menedékjogot) felvetődött, hogy vajon nem a magyar kormányfő közbenjárását kérte az Egyesült Államok felé a szíriai elnök érdekében – ezt a kormány azóta cáfolta, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig közölte:
nem volt kapcsolatfelvétel az Aszad-kormányzat és a magyar kormány között.
A vatikáni látogatás célja Ferenc pápa támogatásának kérése a békemisszióhoz, a kormány közlése szerint partnereivel „megpróbál egy karácsonyi tűzszünetet és egy fogolycserét is elérni". Ehhez megkérdőjelezhetetlen tekintély a legnagyobb keresztény egyház feje.
Orbán Viktor ezt követően Donald Trump floridai birtokán vendégeskedett, és egyeztetett az Egyesült Államok januárban beiktatandó leendő elnökével, illetve a kormányban majd pozíciót betöltő vállalkozóval-innovátorral, a világ leggazdagabb emberével, Elon Muskkal. A többszöri találkozó arra utal, hogy
ez egy bizalmi viszony, ilyen megtiszteltetésben a magyar miniszterelnököt a regnáló demokratapárti amerikai kormányzat nem részesítette.
A Mar-a-Lago-i megbeszélés témái nem nyilvánosak, de a miniszterelnök békemissziójának prioritása miatt kikövetkeztethető, hogy az új amerikai kormányzat külpolitikai irányairól és a válsággócok megoldási lehetőségeiről lehetett szó.