A rendőrség nyomoz a dél-koreai elnök ellen
Jun Szogjul elfuserált puccskísérlete a politikai kategóriából immár a köztörvényes kategóriába került.
Jun Szuk Jol súlyos veszélyt jelent az országra, összeállt ellene a kormánypárt és az ellenzék.
Nyitókép: ANTHONY WALLACE / AFP
Dél-Korea kormánypárti vezetője pénteken lemondásra szólította fel Jun Szuk Jol elnököt a hadiállapot bevezetésére tett kísérlete miatt, és arra figyelmeztetett, hogy az elnök komoly veszélyt jelent az országra. Han Dong-hun, a Népi Erő Párt (PPP) vezetője elmondta, hogy információi szerint Jun utasította az ország védelmi elhárításának parancsnokát, hogy „államellenes tevékenység” vádjával tartóztasson le és vegyen őrizetbe meg nem nevezett kulcsfontosságú politikusokat a hadiállapot alapján.
Han megjegyzései szinte garantálják, hogy szombaton elegendő számú képviselő fog szavazni az elnök elleni vádemelésről. Jun felelősségre vonásához a nemzetgyűlés legalább kétharmadának, azaz a 300 tagból 200-nak a támogatására van szükség. A vádemelési indítványt közösen benyújtó ellenzéki pártok együttesen 192 mandátummal rendelkeznek. Han a kormánypárton belül egy Jun-ellenes frakciót vezet, és frakciójának 18 törvényhozója az ellenzéki törvényhozókkal együtt szavazott korábban Jun hadiállapotról szóló rendeletének hatályon kívül helyezése mellett.
Han megjegyzései fordulatot jelentettek csütörtökhöz képest, amikor azt mondta, hogy meg fogja akadályozni a vádemelést, egy másik pártvezető pedig ragaszkodott ahhoz, hogy a PPP mind a 108 tagja egyesülve támogatja Junt a szombati szavazáson. Elmondta, hogy álláspontjának megváltoztatását az váltotta ki, hogy Jun nem volt hajlandó elismerni, hogy bármi rosszat tett volna a hadiállapot kedd esti kihirdetésével. „Figyelembe véve az újonnan felmerült tényeket, úgy vélem, hogy Jun Szuk Joll elnök hivatalának felfüggesztése szükséges a Koreai Köztársaság és a nép védelme érdekében” – mondta Han.
Eközben Shim Woo Jung főügyész pénteken újságíróknak elmondta, hogy az ügyészek lázadással kapcsolatos vádak kivizsgálását tervezik Jun ellen. Míg az elnök hivatali ideje alatt nagyrészt mentességet élvez a büntetőeljárás alól, ez a védelem nem terjed ki a lázadás vagy árulás vádjára.
Ha szombaton vádat emelnek Jun ellen, felfüggesztik a hivatalából, amíg az alkotmánybíróság el nem dönti, hogy elmozdítják-e hivatalából, vagy visszaállítják elnöki jogkörét. Az elnöki teendőket Han Duck-soo miniszterelnök venné át.
A védelmi minisztérium eközben közölte, hogy felfüggesztette a hadiállapotban részt vevő három magas rangú parancsnokot. „A védelmi minisztérium december 6-i hatállyal végrehajtotta a jelenlegi helyzettel kapcsolatos (...) három kulcsfontosságú pozíciót betöltő személy elkülönítését és feladatainak felfüggesztését” – áll a minisztérium közleményében.
Ezt is ajánljuk a témában
Jun Szogjul elfuserált puccskísérlete a politikai kategóriából immár a köztörvényes kategóriába került.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy bízik Dél-Korea „demokratikus ellenálló képességében”. Blinken beszélt Cho Tae-yul külügyminiszterrel a Dél-Koreát „mélyen érintő fejleményeket követően” – közölte Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő az X közösségi médiaplatformon. „Üdvözölte a hadiállapot feloldását, bizalmát fejezte ki az ország demokratikus ellenálló képességében, és megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét szövetségünk mellett” – írta a szóvivő.
Ezt is ajánljuk a témában
Jun Szogjul, Dél-Korea elnöke váratlanul hadiállapotot hirdetett, amit pár órával később visszavont, miután a parlament felfüggesztette döntését. Az elnök saját pártja és az ellenzék is elítélte lépését, amely politikai öngyilkosságként értékelhető. A piacok is zűrzavart tapasztaltak, a vezető dél-koreai cégek részvényei jelentős veszteségeket könyveltek el.
***