Könyörög az európai szervezet, ne küldjék vissza Szíriába a migránsokat
Állításuk szerint uniós tagállamok nem küldhetnek a hazájukba vissza szíriai menedékkérőt.
Ez történik Szíriában: a megbuktatott rezsim képviselőivel is tárgyalt az átmeneti kormány vezetője, az amerikaiakat viszont ő sem szereti...
Szíria vezető lázadócsoportja új miniszterelnököt nevezett ki az ország átmeneti kormányának élére – írja Guardian. Az új miniszterelnököt Mohammad al-Bashirnak hívják és eddig a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dzsihadista, korábbi al-Kaida szövetséges csoport ellenőrzése alatt álló Idlibben vezetett közigazgatást.
Bashir az állami televízióban elhangzott rövid beszédében elmondta, hogy találkozott az átmeneti kormány és a megbuktatott rezsim tagjaival, és hogy március 1-jéig marad posztján.
Most itt az ideje, hogy ez a nép élvezze a stabilitást és a nyugalmat”
– mondta Bashir az Al Jazeerának adott interjúban.
Ezt is ajánljuk a témában
Állításuk szerint uniós tagállamok nem küldhetnek a hazájukba vissza szíriai menedékkérőt.
Mindeközben Izrael kedden kijelentette, hogy „védelmi zónát” kíván létrehozni Szíria déli határán belül, miután bombázó hadjáratot indított a szíriai haditengerészet, vegyi fegyverek lelőhelyei és a rezsim által hátrahagyott egyéb katonai eszközök ellen.
Az IDF később közölte, hogy az előző 48 órában több mint 480 csapást hajtott végre, és eltalálta „a legtöbb stratégiai fegyverraktárat” Szíriában, hogy megakadályozza, hogy azok a szélsőségesek kezébe kerüljenek.
Észak-Szíriában pedig a török erők kurd célpontokat bombáztak, és a Törökország által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg összecsapott az Egyesült Államok által támogatott, kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erőkkel (SDF).
Az SDF elleni török támadások megkérdőjelezik az Egyesült Államok kis létszámú katonai jelenlétének életképességét Észak-Szíriában, valamint az SDF által működtetett fogolytáborokban, ahol az Iszlám Állam harcosait és családtagjaikat tartják fogva. Az ottani amerikai csapatok az SDF-fel partnerségben működnek.
Szerdán kora reggel Mazloum Abdi, az SDF parancsnoka azt mondta, hogy az SDF és a Törökország által támogatott lázadók amerikai közvetítéssel tűzszüneti megállapodást kötöttek Manbidzsban.
A Biden-kormányzat, amelynek kevesebb mint hat hete van hátra, óvatosan reagált az eseményekre. Amikor Damaszkuszban megnevezték az átmeneti kormányt, az amerikai külügyminiszter,
Antony Blinken „inkluzív” politikai folyamatra szólított fel, és azt mondta, hogy az USA elismerése attól függ, hogy Szíria új urai megfelelnek-e ezeknek az előírásoknak.
A HTS vezetője Abu Mohammad el-Dzsúlání igyekezett eloszlatni a Szíria kormányzásával kapcsolatos félelmeket, és kedden a Sky Newsnak azt mondta, hogy az ország „kimerült” a háborúban.
„Szíriát újjá fogják építeni. Az ország a fejlődés és az újjáépítés felé halad. A stabilitás felé halad” – jelentette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Aszad rezsimjének az összeomlása váratlanul érte Izraelt, amelynek ugyan kedvez egy iráni szövetséges gyengülése, azonban ez nem jelenti azt, hogy örül a potenciálisan iszlamista új vezetésnek.