Az amerikai lap megfejtette: a magyar kormány „erőd-nacionalizmust” épít

2024. december 07. 14:58

A dél-koreai puccskísérlet és a magyar államberendezkedési modell okán értekezik a The New York Times vendégszerzője a liberális világrend látványos hanyatlásáról.

2024. december 07. 14:58

Nyitókép: Giorgia Meloni üdvözli Orbán Viktort Rómában 2024. december 4-én  fotó: Andreas SOLARO / AFP

A The New York Times véleménycikkének írója szerint a hidegháború utáni liberális világrend leáldozóban: ha Amerika egyik legfontosabb demokratikus szövetségesénél, Dél-Koreában is megtörténhet, hogy az államfő hadiállapot kihirdetésével akar puccsot végrehajtani, akkor ez már a vég. 

Ross Douthat írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy a liberális demokráciákat nem megdöntik, hanem 

maguktól átalakulnak olyan vegyes rendszerekké, amelyek működésében a liberális és poszt-liberális jegyek vegyesen vannak jelen.

Ilyen államberendezkedés, az ún. „erőd-nacionalizmus” jött létre Orbán Viktor Magyarországán, ahol a populista jobboldali párt irányította rendszer célja a nemzeti identitás és kultúra, az etnikai, nyelvi és vallási sajátosságok megőrzése és védelme. Ezt a bevándorlás éles korlátozásával és az államhatalom kulturális konzervatív célokra való felhasználásával érik el. 

Ez a modell elutasítja a nyitott határokat és a multikulturalizmust, az irányított demokrácia felé hajlik, hiszen 

szabad választásokat tartanak, de azon az egyetlen domináns párt győzedelmeskedik. 

A magyar mellett ilyen rendszer kiépítésén dolgozik Giorgia Meloni pártja Olaszországban, a Jog és Igazságosság Párt Lengyelországban, vagy egy kisit másképp  a jobboldali Izraelben.

Az „erőd-nacionalizmus” hívei azzal érvelnek, hogy ők csak a szuverenitás és a nemzeti identitás helyreállítására törekszenek, megpróbálják újraéleszteni Charles de Gaulle nacionalizmusát, a bevándorlás ellenzésével csak 

a belső szabadságot veszélyeztető elemek, a szükségtelen etnikai, vallási és piaci feszültségek megelőzését akarják végrehajtani. 

Azzal érvelnek tehát, hogy magát a liberalizmust, az egyéni, kisebbségi jogok, a tolerancia, a vallás- és szólásszabadság fenntartását is csak ezen az úton lehet megőrizni az iszlamista fanatikusoktól, a demokrácia ellenségeitől.

Míg a nyugati világ egyes államai ebbe az irányba haladnak, addig 

Amerika a „szélesre nyitott republikanizmus” rendszerét építi, amely szabadabb, mint Nagy-Britannia, és nyitottabb a világra, mint Magyarország, 

ugyanakkor hiányoznak belőle a konszenzusokat érvényesítő mechanizmusok.

Az európai jövő zártabbnak, az amerikai nyitottabbnak tűnik – írja a szerző –, az amerikai nyitottabb mind a liberalizmus, mind a posztliberalizmus különböző fajtáira, nyitottabb az eljövendő új világra.

 

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2024. december 07. 23:06
Szabad vasztásokon az a párt győz, amelyikre a populus szavaz. A bürger, a citoyen...
survivor
2024. december 07. 23:03
Minden esetre, ha ez a cikk igy megszületett, az már egy letező helyzet leírása...
survivor
2024. december 07. 23:01
demos nép kratein uralkodás
survivor
2024. december 07. 23:00
patria HAZA natio NEMZET populus NÉP
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!