„Aggasztó, ami Lengyelországban történik” – lengyel lapnak nyilatkozott Szalai Zoltán
Marcin Romanowski lengyel politikus magyarországi menedékjogáról kérdezték az MCC főigazgatóját, a Mandiner főszerkesztőjét.
Embertelen bánásmód és jogsértések a politikai fogvatartottak ellen, félresöpört panaszok és a politikai leszámolás terhe – súlyos jelentés készült arról, mit művelnek Varsóban.
Ombudsmani jelentés támasztja alá, hogy a leszámolások során őrizetbe vett politikusokat embertelen körülmények között tartják börtönben.
Ismert, Marcin Romanowski, a lengyel jobboldali ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) képviselője, volt igazságügyi miniszterhelyettes Magyarországra menekült, miután a hatalomra került Donald Tusk-féle kabinet nagyfokú tisztogatásba kezdett a volt kormánytagokkal szemben. Romanowskit rögtön tizennyolcrendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg, mentelmi jogát pedig megvonták, egyszóval valószínűleg várta volna a börtön.
Ezt is ajánljuk a témában
Marcin Romanowski lengyel politikus magyarországi menedékjogáról kérdezték az MCC főigazgatóját, a Mandiner főszerkesztőjét.
A politikus az X platformon jelezte: nagyon is tudja, mi várt volna rá Tusk börtöneiben, nem véletlen, hogy Magyarországon kért és kapott menedékjogot.
Mint írta: 2024. december 27-én közzétették a lengyel ombudsman jelentését, amely megerősíti három, szintén a Tusk-i leszámolássorozat során őrizetbe vett volt munkatársa kapcsán, hogy embertelen és megalázó bánásmódban van részük a fogvatartás során, alapvető jogaikban és szabadságukban is megsértették őket (egyikük egyébként Michał Olszewski, az ő panaszait lesöpörték korábban az asztalról).
Romanowski rámutatott, az igazságügyi minisztérium ellen zajló eljárásnak egyértelműen politikai elnyomó jellege van, amit természetesen a jelen kormány által irányított szervek tagadnak, a védelem által kért bizonyítási eljárást pedig nem folytatták le.
Az ombudsmani jelentés kapcsán pedig felhívta a figyelmet arra, hogy az ombudsman személyét egyébként az előző ciklusban a teljes parlament összes pártja támogatta, a jelenlegi Tusk-kormány pártjai is.
Igaz, az ombudsman nem támasztotta alá, hogy meg is kínozták volna Olszewskit, de ez betudható annak, hogy a szakértő igyekszik lavírozni „a kormánykoalíció agresszív törvénytelenségei és az emberi és állampolgári jogok védelmének kötelezettsége között”.
És bár a kínzás alkalmazását Olszewskivel szemben utóbb valószínűleg megerősítik majd független szervek, a kabinet el tudja húzni az időt annyira, hogy az áldozat emlékei már elhomályosuljanak.
A jelentés mindemellett megerősíti a védelem legtöbb állítását, rámutatva az Olszewskivel szembeni megalázó és embertelen bánásmódra, illetve Romanowski két kollégája jogainak alapvető sérelmeire.
„Egy jogállamban elkerülhetetlen lenne a kormánytagok és ezen intézmények vezetőinek lemondása. Sajnos Tusk vezetése alatt Lengyelország törvénytelenségbe és politikai elnyomásba süllyedt” – tette hozzá a politikus.
Romanowski kiemelte: Tuskék többször is erőszakkal fenyegetőztek olyan alkotmányos szervekkel szemben, mint az Alkotmánybíróság és a Lengyel Nemzeti Bank, továbbá erőszakkal vették át az Országos Ügyészséget.
S az is érdekes, hogy a jelentés leleplezi azt a bírót, aki a politikai befolyásoltsága miatt visszautasította mindazokat a vádakat, amelyeket az ombudsmani jelentés most alátámasztott a fogvatartás elleni panaszok kapcsán.
A politikus leszögezte: az ombudsman jelentése egy újabb bizonyíték arra, hogy a jelenlegi rezsim által politikailag üldözött személyek nem számíthatnak tisztességes és pártatlan eljárásra a lengyel bíróságokon.
Nyitóképen Donald Tusk miniszterelnök.
Forrás: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP