A jobboldali magyar külpolitika minden korábbinál kézzelfoghatóbb eredményeket hoz a magyar embereknek

2024. december 30. 18:00

Magyarország kapcsolatrendszere bővül, lehetőségeink, mozgásterünk szélesedett, a nemzetközi politika térképén hazánk, méretéhez képest lényegesen nagyobb súllyal jelenik meg.

2024. december 30. 18:00
null
Káply Mátyás

Kevés nap telik el itt, Európa szívében anélkül, hogy a hírfogyasztó magyar ne futna bele egy

„A Miniszterelnök úr már megint csak a külfölddel van elfoglalva” vezérfonalú írásba, politikai nyilatkozatba. 

Ugyan minek is egy 9,5 millió lakosú, közepes területű, körbezárt, súlyos történelmi terheket cipelő országnak bármibe is beleütni az orrát, ami e csodálatos, a Kárpátok közé bezárt vidék határain kívül történik? Babits is megmondta: cselekvéssel általában csak rontani tudunk helyzetünkön. Egész történelmünk arra tanít, hogy amikor valamit akartunk, általában egy kis részünket elveszítettük: területünkből, jövőképünkből, magunkból. Rossz időzítés, elhibázott lépések, történelmi szükségszerűség.

„A legjobb külpolitika tehát a belpolitika” – így dübörög a víziók nélküli kishitűség magnója.

Ne akarjatok többet, ne akarjatok túl sokat, legyetek kicsik, igazodjatok a korszellemhez, legyenek ötleteitek, de ne túl ambíciózusak, dőljetek hátra, mondjatok nemet a nagy mutatványokra, és ha valaki többet akar, ne bízzatok benne! 

A „merjünk kicsik lenni” gondolkodás talán a rendszerváltoztatás óta eltelt mintegy 35 évben érhető tetten leginkább politikai kultúránkban. Ez a megközelítés táplálja azokat a kritikákat, amelyek a magyar jobboldal minden nemzetközi lépésében jó esetben csak hibát és pénzkidobást, rossz esetben a hagyományos szakpolitikai területek tudatos háttérbe szorítását, valamiféle összeesküvést, vagy cselszövést látnak és láttatnak.

Történik mindez annak ellenére, hogy a magyar külpolitikának az elmúlt mintegy 15 évben elért eredményei elvitathatatlanok:

Magyarország kapcsolatrendszere bővül, lehetőségeink, mozgásterünk szélesedett, a nemzetközi politika térképén hazánk, méretéhez képest lényegesen nagyobb súllyal jelenik meg. A világ odafigyel a magyar miniszterelnök szavaira, aki csak idén számtalan alkalommal tárgyalt meghatározó hatalmak vezetőivel, és akinek vízióival, Európa és a világ jövőjéről alkotott elképzelésével nem mindenki ért egyet, de mindenki tiszteli azokat.

Ez az eredmény – különösen egy geopolitikailag kiszolgáltatott helyzetben lévő, lakosságszámát és területét tekintve relatíve kicsi, természeti erőforrásokban nem bővelkedő ország számára – kizárólag aktív külpolitikával, a külkapcsolatok okos alakításával érhető el. Olyan külpolitikával, amely nem alá-fölérendeltségi viszonyokban, hanem szuverenitásban, nem átjárhatatlan szövetségekben, hanem kiterjedt, ideológiamentes nemzetközi kapcsolati hálóban gondolkodik. És igen: minden politikailag motivált kritika ellenére olyan külpolitikával, amely rengeteg külföldi utazást, proaktív kapcsolatépítést, a viták és a konfliktusok felvállalását, a magyar érdek harcias képviseletét is megköveteli. 

A nemzetközi politika rejtelmei, mozgatórugói iránt érdeklődők lázban tartása mellett azonban kétségtelen,

az a külpolitika tekinthető igazán eredményesnek, amelyből végső soron a hétköznapi ember is profitál.

Képes-e tehát a magyar külpolitika kézzelfogható változást eszközölni az emberek életében? Van-e értelme az intenzív kisállami külpolitikának? Igazuk van-e a kritikusoknak? Erre próbálunk választ találni.  

Ma a nemzetközi térben forradalmi változások zajlanak. A világgazdaság súlypontja Keletre tolódik, az innováció, a növekedés, a versenyképes szakértelem, a tőke többé már nem csak a Nyugat sajátja, egyre inkább zárkóznak fel, válnak megkerülhetetlen szereplőkké ázsiai nemzetek, vállalatok, egyetemek, innovációs központok. Közben – nem függetlenül a fenti folyamattól – a biztonságot érő kihívások sűrűsödnek: a fegyveres konfliktusok száma növekszik, a migrációs válság újabb és újabb csúcsokat dönt, Európában súlyos versenyképességi válságot élünk, a nemzetközi kapcsolatokat egyre inkább a hidak lebontása jellemzi, melyek eredményeként az élet költségesebbé, bizonytalanabbá, kiszámíthatatlanabbá vált. 

Ha a történelmünk valamire tanít, az éppen az, hogy a kihívásokkal teli időszakokban nem visszavonulót kell fújni, hanem feltűrni az ingujjakat, vállalni a küzdelmeket és érvényesíteni a nemzeti érdeket. A magyar külpolitika az elmúlt másfél évtizedben bölcsen ismerte fel a világban zajló változásokat, és tett átfogó lépéseket annak érdekében, hogy a borús XX. század után egy ezeréves nemzethez méltó helyet találjon hazánk számára a XXI. században. 

Habár az objektív értékelést a kiélezett politikai logika lassan ténylegesen ellehetetleníti,

a cselekvő, átfogó stratégiai vízióval rendelkező magyar külpolitika ma minden korábbinál kézzelfoghatóbb eredményeket hoz a magyar emberek életébe.

Lássunk néhány példát. 

Az ukrajnai háború, a jemeni lázadók vörös-tengeri villongásai, vagy épp Izrael és a palesztinok, illetve a Hezbollah konfliktusa ma nem csupán a híroldalak vezető anyagai. Hatásukat tetten érhetjük az élelmiszerek és fogyasztási cikkek árában, a vállalatok megnövekedett költségeiben is. Amikor a magyar külpolitika békéért harcol a nemzetközi fórumokon, amikor a miniszterelnök békemisszió keretében Moszkvába, Pekingbe, Ankarába, vagy Washingtonba látogat, valójában a magyar emberek megélhetéséért küzd: további béremelésekért, még több családtámogatásért, csökkenő árakért, ágazati fejlesztésekért, versenyképes magyar vállalatokért.

Olyan belpolitikai célokért, melyeket rendre számonkérnek a kritikusok.

Az illegális migráció elleni csaknem egy évtizede tartó határozott fellépés a magyar külpolitika leglátványosabb teljesítményeinek egyike. A határzár, a szigorú hatósági fellépés, a migrációban érintett országokkal való együttműködések és közös akciók, a kimerítő brüsszeli csatározások nélkül ma a magyar oktatási, szociális és egészségügyi ellátórendszerre felfoghatatlan nyomás nehezedne, a bevándorlók ellátása más területektől vonna el jelentős költségvetési forrásokat, nem beszélve a biztonság csökkenéséről és az életminőség romlásáról. 

Az, hogy a BYD Magyarországon épít gyárat, egy komplex, éveken át tartó és stratégiai jellegű külpolitikai munka eredménye.

Egy kínai nagyvállalat Magyarországon történő megjelenése tudatos, Kelet-Ázsia és benne Kína felé való nyitás nélkül elképzelhetetlen lett volna.

A következő időszakban ennek köszönhetően új munkahelyek jönnek létre, élénkül a verseny a hazánkban működő vállalatok között, ezzel versenyképesebb, magasabb bérek lesznek elérhetők a magyar emberek számára.  

A passzivitás magyar hívei szeretnek élcelődni a magyar miniszterelnök türk, vagy más keleti államokkal ápolt kapcsolatán,

és megfeledkezni arról, hogy ma számos magyar vállalat számára teremtett lehetőséget a külpolitika a piacszerzésre, ami aztán adóforintok, új munkahelyek formájában az ország gyarapodását szolgálja.

A magyar külpolitika barátokat gyűjtő és nem ellenségeket kereső attitűdjének köszönhetően a Nyugat-Balkánon, és a közép-európai térségben ma számtalan magyar vállalat van jelen, némelyikük piacvezetőként. 

A magyar külpolitika nem autoriter vezetőkkel barátkozik, hanem Magyarország mozgásterét bővíti, személyes kapcsolatokat épít, új partnerségeket alakít ki. Ezért lehet az többek között, hogy idén először érkezett földgáz hazánkba Azerbajdzsánból, és ezért vannak előremutató törekvések arra, hogy a katari LNG-export egyik célországa legyünk - csak, hogy néhány példát kiemeljünk. 

A külpolitika bár tőlünk távol zajlik, nagyon is jelen van mindennapjainkban. Az ideológia-vezérelt gondolkodás ma minden létező racionalitást felülír, de ez nem változtat azon a tényen, hogy az ország gyarapodása, különösen a jelenlegi konfliktusos nemzetközi környezetben, intenzív, személyes jelenlétre épülő külpolitikát kíván, amelyet nem elítélni, hanem üdvözölni kellene. Akkor is – sőt, annál inkább –, hogy a magyar kishitűség zászlóvivői és az örök elégedetlenkedők egyre hangosabbak.

Legyünk büszkék az elért eredményekre és kívánjunk még számtalan ilyen aktív évet a jobboldali magyar külpolitikának,

amely a ködös megközelítések helyett valóban a nemzeti érdekeket, a magyarság jólétét szolgálja. 

A szerző a Miniszterelnöki Kabinetiroda külügyi osztályvezetője

Nyitókép: Ludovic Marin / AFP

 

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2024. december 31. 06:39
Nem, talpnyalókám, ebben semmi kézzelfogható nincs. Csak konkrétumok, ás felelősség nélküli tizedigazságok, csúsztatások,,feltételezések, fikciók. Amikor ti sokszor, hosszan szajkózzátok ugyanazt, szánalmas módon egymás mondatait ismételve hónapokon át, az jól jelzi, hogy azon a ponton (is) rohadtok belülről.
2024. december 30. 23:41 Szerkesztve
“Az MTVA azonban vasárnap közölte, hogy nem sugározzák a politikus beszédét, mivel „A kabaré műfaja már foglalt.”" - írja Ízisz eftárs. Ugye amit leír, az hazugság. Mert Magyar azzal “ajánlkozott” a szilveszteri beszédre, hogy “…legalább abban a 15 percben nem hazudoznak egészen gátlástalan módon a ”köz”tévében…” Vagyis fordítva: éppen csak gúnyosan kihasználta a helyzetet, hogy az MTVA, közpénzből (2024-ben 165 mrd Ft-ból) fenntartott Fidesz-propaganda tévéadóját bírálja… Másrészt a tévé vezetője, Papp Dániel nevű aljas kis pondró (és hírhamisító) pont ezzel igazolta, hogy mit is gondol a köztévé feladatáról, amikor a jelenleg legnépszerűbb (vagy közel legnépszerűbb) politikusnak írott válaszával egyszerűen szembeköpte a közönsége (és fenntartója) őt támogató részét.
koronaszepe
2024. december 30. 23:11 Szerkesztve
A cseh korona vagy a lengyel zlotyi mennyit romlott az euro-hoz képest 15 év alatt? --- balekviktorkoronaszepe 2024. december 30. 22:07 Mihez képest te balfasz 2015 ben 1 zloty 75 ft volt.Ma 96 ft,miről beszélsz te autista? --- Világosan leírtam, hogy miről beszélek, de ha nem megy másképpen, részletezem. Hátha így megérted. 2010. május 25. Lengyel zloty 4,1642 = 1 euro Cseh korona 25,647 = 1 euro Magyar forint 280,38 = 1 euro 2024. május 24. Lengyel zloty 4,2553 = 1 euro Cseh korona 24,736 = 1 euro Magyar forint 385,18 = 1 euro A magyar forint gyakorlatilag elveszítette az értékének az 50 %-át 15 év alatt, míg a lengyel és a cseh fizetőeszköz tartja az értékét.
1esperma
2024. december 30. 22:52
A JOBBOLDAL - amikor csak teheti - RÚTUL RÁTÖR SAJÁT NÉPÉRE, NEMZETÉRE is A jelenlegi jobboldali magyar külpolitikánál csak az volt kártékonyabb, amikor 1941-ben az akkori nemzetrontó jobboldal hadsereggel támadt az Erdélyt nekünk adni szándékozó szomszédos Nagyhatalomra. Az már a vicc kategóriájába tartozik, hogy ugyanebben az évben, ugyenez a nemzetellenes jobboldal két, további Nagyhatalomnak üzent hadat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!