Bejelentette a Lidl: visszahozzák mindenki kedvenc termékét, amire egy éve várnak a vásárlók
A Lidl-nél is indul a karácsonyi szezon.
A Politico szerint kiakadtak a banánexportőrök.
„A németek szeretik a diszkont üzleteiket. És úgy tűnik, a világ többi része is. Már ha vásárolnak tőlük, és nem eladnak nekik” – írja hétfői cikkében a Politico, amelyben a brüsszeli lap arról számol be, hogy
a német diszkontláncok, különösen a Lidl és az Aldi, agresszíven lecsökkentett áraikkal komoly nyomást gyakorolnak beszállítóikra, beleértve az ecuadori banánexportőröket.
E láncok üzleti modellje a költséghatékonyságra és kemény ártárgyalásokra épül, így képesek minimalizálni az árakat minden piacra lépésükkor.
Mint a brüsszeli lap cikke rámutat: az Ecuadori Banánexportőrök Szövetsége (AEBE) szerint a Lidl közelmúltban tett alacsony árajánlata „az utolcó csepp volt a pohárban”. A lap szerint José Antonio Hidalgo, az AEBE igazgatója hozzászokott ahhoz, hogy a német kiskereskedők lenyomják az árakat, a Lidl nemrégiben indított akcióját – amely szerint a banánt kilogrammonként 0,89 eurónál olcsóbban (kb. 360 ft – a szerk.) lehet megvásárolni – már úgy jellemezte, mint
a szalmaszál, amely megtörte a teve hátát”,
és amely tovább rontotta a termelők helyzetét.
A beszállítók szerint ráadásul fenntarthatósági előírásoknak is meg kell felelniük, ami további költségeket ró rájuk, miközben az árak folyamatosan csökkennek. Az exportőrök ezért olyan egységes európai uniós kereskedelmi mechanizmust szeretnének, amely magasabb árakat garantálna az európai szupermarketekben a fenntarthatósági többletköltségek fedezésére. Hidalgo szerint azonban csak az Aldi Süd egyezett bele egy ilyen rendszerbe – miközben versenytársai továbbra is olcsóbban igyekeznek beszerezni a gyümölcsöket.
A Lidl válaszul közölte, hogy „nagyon komolyan veszi felelősségét az ellátási láncban dolgozó munkavállalókkal szemben”, és hozzátette, hogy ha a banánültetvényeken bérhiányt állapítanak meg, azt élelmiszer-utalványokkal vagy készpénzfizetéssel pótolják – írja a lap.
Az ecuadori kisebb (legfeljebb 5 hektáros) banántermesztő gazdaságok száma 2015 és 2018 között mintegy 42 ezerről alig több mint 16 ezerre csökkent, miközben a 100 hektárnál nagyobb területen szüretelő vállalkozások száma nőtt az ország statisztikai hivatala szerint – teszi hozzá a Politico.
Nyitóképük csupán illusztráció! Fotó: Image by Krzysztof Przybylak from Pixabay