Tíz reménytelen év és Románia: ezt hagyja maga után Klaus Iohannis elnök

2024. november 24. 07:23

Két elnöki mandátum alatt hogyan lett a román reformok ígéretéből a kiábrándultság évtizede?

2024. november 24. 07:23
Remembrance Day - Central commemoration ceremony in the Bundestag
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: Christophe Gateau / AFP

***

Románia tíz évvel ezelőtt hatalmas lelkesedéssel választotta meg államfőnek Klaus Iohannist, egy olyan vezetőt, akiben az ország tömegei a korrupció és káosz legyőzőjét látták. A szász származású elnök, aki korábban polgármesterként igazgatta Nagyszebent, az egykori szász városka rendjét és „jó munkát” ígért, mára mégis a reményvesztettség, a közöny és a politikai bizalmatlanság szimbólumává vált. 

A valóság nem hagy kétséget: a reformok helyett hatalmi játszmák, a demokrácia helyett pedig a titkosszolgálatok árnyékában megerősödő hatalom írta Iohannis örökségét.

A román Recorder oknyomozó portál egy kétórás videóban számol be Iohannis elnökségének tíz évéről, amely nemcsak az elmúlt évtized politikai drámáját mutatja be, hanem egy nemzet kollektív csalódását is. A beszámoló már az első perceiben világossá teszi: a 2014-ben még őszinte reményekkel és reformígéretekkel indult elnökség mára a bizalmatlanság és közöny korszakává vált. Az átláthatóságot és demokráciát hirdető Iohannis az ígéretek helyett egy centralizált, a titkosszolgálatok befolyása alatt álló rendszert épített ki, amely újabb sötét fejezetet nyitott Románia történetében.

Amikor Iohannis 2014-ben elnök lett, merész ígéretekkel vágott bele a ciklusba. A korrupció felszámolását és egy meritokratikus, vagyis érdemalapú rendszer bevezetését ígérte, egy átláthatóbb és hatékonyabb kormányzás képét vázolta fel. A választók azt remélték, hogy a fejlett Nagyszeben mintájára az egész ország megújulhat. 

De a tízéves mérleg eredménye igen szerény: a demokratikus fejlődés helyett Románia egy látszólag stabil, de valójában központosított rendszerré alakult, ahol a politikai elit és a titkosszolgálatok hálózata dominál.

A Recorder videó középpontjában a Colectiv-klub 2015-ös tragédiája áll, amely nemcsak egy egész országot sokkolt, hanem Klaus Iohannis elnökségének egyik legmeghatározóbb eseménye lett. 

A tűzesetben hatvannégy fiatal vesztette életét, és a tragédia fájdalmasan rávilágított a román állami intézményekben uralkodó korrupcióra és hanyagságra.

A klub működési engedélye és biztonsági szabályzatai súlyosan megsértették a törvényeket, a tűzvédelmi előírásokat megvesztegetéssel intézték el. Ez a tragédia az állami rendszer rothadását leplezte le, ami országos tüntetéseket váltott ki. A román polgárok az utcára vonultak, követelve a felelősök elszámoltatását és a közélet gyökeres reformját.

Ezt is ajánljuk a témában

A társadalmi nyomás hatására Victor Ponta miniszterelnök lemondott, és Iohannis egy technokrata kormányt nevezett ki Dacian Cioloș vezetésével. 

Bár sokan úgy gondolták, hogy ez a reformok kezdetét jelenti, az új kormány inkább csak Iohannis hatalmi pozícióját erősítette.

A reformok ígérete csupán politikai marketing maradt, a valós változások elmaradtak, és a korrupcióellenes narratíva szinte azonnal elvesztette hitelességét.

Iohannis elnökségének második nagy korszaka a nemzet egységének megjelenítése helyett tulajdonképpen a Liviu Dragnea-vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) elleni küzdelemmel telt. Dragnea, aki korrupciós ügyei miatt nem lehetett miniszterelnök, a háttérből irányította az egymást váltó szocdem kormányokat. Miközben a PSD folyamatosan olyan törvényeket hozott, amelyek gyengítették volna a korrupcióellenes intézkedéseket, Iohannis minden erejével igyekezett ezeket megakadályozni. Az Alkotmánybírósághoz fordult, vétókat emelt, és nyíltan támogatta a tiltakozó tömegeket.

Ezt is ajánljuk a témában

De a politikai harcok közben a demokrácia minősége romlott, és a társadalmi polarizáció nőtt. Az instabilitás, amelyet a PSD gyorsan váltakozó kormányai okoztak, bénító hatással volt az ország kormányzására. 

A Dragnea-éra vége ugyan Iohannis győzelmét jelentette, de az antikorrupciós harc sokak szemében elvesztette hitelességét, és a politikai elit manipulációs eszközévé vált.

Klaus Iohannis politikai karrierje során több alkalommal is magyarellenes megnyilvánulásairól tett tanúbizonyságot, ami komoly feszültséget okozott Magyarország és Románia kapcsolataiban. Bár 2014-es megválasztásában az erdélyi magyar szavazók jelentős szerepet játszottak, Iohannis nem bizonyult magyarbarátnak. Az egyik legvitatottabb eset 2020-ban történt, amikor a Székelyföld autonómiájáról szóló viták során magyar nyelvű köszöntéssel gúnyolódott, és azzal vádolta a román szociáldemokrata pártot (PSD), hogy Erdélyt „kiárusítja” a magyaroknak. „Jó napot kívánok, PSD! Vajon Orbán Viktor mit ígért ezért cserébe?” – hangzott el tőle, ami hatalmas felháborodást váltott ki a magyar közösségek körében.  

Iohannis korábban is többször lépett fel magyar kezdeményezések ellen. 2020-ban megtámadta az új román–magyar határátkelőről szóló törvényt, amely gesztust Szijjártó Péter magyar külügyminiszter „szélsőségesen magyarellenesnek” minősítette. 

Emellett az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elítélte magyarellenes gyűlöletbeszédért, bár ezt később a román legfelsőbb bíróság megsemmisítette. Az esetek sora azt mutatja, hogy Iohannis elnöki ciklusa alatt gyakran szembehelyezkedett a magyar kisebbség törekvéseivel, és retorikájában többször is a magyar közösséget célzó provokatív megnyilvánulásokkal élt.

Ezt is ajánljuk a témában

A Recorder dokumentumfilmje részletesen bemutatja, hogyan vált Klaus Iohannis elnöksége alatt a román politikai rendszer a titkosszolgálatok árnyékában működő hatalmi gépezetté. Nicolae Ciucă kinevezése miniszterelnökként – egy korábbi katonai vezető politikai szerepbe emelésével – szimbolikus példája ennek a folyamatnak. 

A titkosszolgálatok befolyása a politikai döntésekre és személyi kinevezésekre soha nem látott méreteket öltött, és a demokratikus intézmények gyengüléséhez vezetett.

Iohannis második mandátumának végén egyértelművé vált, hogy a belpolitikai problémák megoldása helyett az elnök figyelme a NATO-főtitkári pozíció megszerzésére irányult. Ez nemcsak a hazai politikai felelősség elkerülésének vágyát mutatta, hanem azt is, hogy az elnökség már rég elvesztette kapcsolatát a román polgárok mindennapi problémáival.

Ezt is ajánljuk a témában

Így vívják az észak-atlanti trónok harcát

Mark Rutte távozó holland kormányfő után újabb "magyarbarát" jelentkezett a a NATO-főtitkári tisztségéért, a leköszönő román elnök: Klaus Iohannis. De milyen esélyei vannak? S alkalmas a szerepre?

A „Művelt Románia” program Iohannis egyik legnagyobb ígérete volt, de ez is csak egy újabb politikai szlogen maradt. Az oktatási rendszer problémái – az infrastruktúra hiánya, a tanárok alacsony fizetése, a vidéki iskolák elhanyagoltsága – továbbra is megoldatlanok. Az ambiciózus célkitűzések ellenére a program nem hozta meg a várt eredményeket, és az oktatás korszerűsítése elmaradt.

Klaus Iohannis tízéves elnöksége alatt Románia nemcsak a reformok lehetőségét vesztette el, hanem egy egész nemzedék bizalmát is.

A szász elnök két mandátuma alatt az ígéretekből semmi, de a kíméletlenül hatalom megszilárdítása valósult meg. Továbbá elérte, hogy a demokrácia megerősítése helyett a politikai stagnálás és közöny lett a szomszédunk valósága. Románia ma egy olyan ország, amelyet a „stabilitás” álcája alatt a bizalmatlanság és kiábrándultság ural.

 

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gebsi1
2024. november 25. 06:55
Önmagáért beszél az, hogy "bezzegromániában" F 35-ös, aranyárban mért, cuccokra van pénz, de az oktatásra, egészségügyre, tisztességes megélhetést biztosító munkahelyekre meg nincs.
polárüveg
2024. november 24. 12:13
A román (vlach) nép őseinek Európába költözése óta a román népet mindig az aktuális háttérhatalom mozgatta. Őket nem érdekli a román nép jóléte, néha még a léte sem.
nguru
2024. november 24. 11:42
Románia sikertelenségét az is mutatja, hogy 10 év alatt a Lej még erősödni is tudott a közös európai valutával szemben! Bezzeg a mi Forintunk...vagy írjak Fabatkát? 280-ról 412-ig bírt "erősödni"! 2008-ban a Fárajó verte az asztalt, hogy a gyenge Forinttal a kormány kilopja a "magyar emberek" zsebéből a pénzt! Igaza lett: kilopták, sőt...most is azt teszik! De persze a NERbirkák ezt nem látják a narancsködtől. Mellesleg: hol is magasabb a minimálbér? Eljutottunk oda, hogy mi kérhetünk majd támogatást az erdélyiektől.... Ja..lehet cáfolni fidkányok! De tényekkel lesztek szívesek! A fröcsögésből elég volt! Lassan el kell számolni!
Welszibard
2024. november 24. 10:14
Klaus Johannis NATO főtitkár szeretne lenni. Eddigi megalkuvó magatartása alkalmassá teszi a szerepre. Pont ilyen ember kell a NATO vezetésére, aki vakon teljesíti egy tengeren túli nagyhatalom parancsait. Románia kezdi átvenni Zelenszkij stróman szerepét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!