Tíz reménytelen év és Románia: ezt hagyja maga után Klaus Iohannis elnök

2024. november 24. 07:23

Két elnöki mandátum alatt hogyan lett a román reformok ígéretéből a kiábrándultság évtizede?

2024. november 24. 07:23
Remembrance Day - Central commemoration ceremony in the Bundestag
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: Christophe Gateau / AFP

***

Románia tíz évvel ezelőtt hatalmas lelkesedéssel választotta meg államfőnek Klaus Iohannist, egy olyan vezetőt, akiben az ország tömegei a korrupció és káosz legyőzőjét látták. A szász származású elnök, aki korábban polgármesterként igazgatta Nagyszebent, az egykori szász városka rendjét és „jó munkát” ígért, mára mégis a reményvesztettség, a közöny és a politikai bizalmatlanság szimbólumává vált. 

A valóság nem hagy kétséget: a reformok helyett hatalmi játszmák, a demokrácia helyett pedig a titkosszolgálatok árnyékában megerősödő hatalom írta Iohannis örökségét.

A román Recorder oknyomozó portál egy kétórás videóban számol be Iohannis elnökségének tíz évéről, amely nemcsak az elmúlt évtized politikai drámáját mutatja be, hanem egy nemzet kollektív csalódását is. A beszámoló már az első perceiben világossá teszi: a 2014-ben még őszinte reményekkel és reformígéretekkel indult elnökség mára a bizalmatlanság és közöny korszakává vált. Az átláthatóságot és demokráciát hirdető Iohannis az ígéretek helyett egy centralizált, a titkosszolgálatok befolyása alatt álló rendszert épített ki, amely újabb sötét fejezetet nyitott Románia történetében.

Amikor Iohannis 2014-ben elnök lett, merész ígéretekkel vágott bele a ciklusba. A korrupció felszámolását és egy meritokratikus, vagyis érdemalapú rendszer bevezetését ígérte, egy átláthatóbb és hatékonyabb kormányzás képét vázolta fel. A választók azt remélték, hogy a fejlett Nagyszeben mintájára az egész ország megújulhat. 

De a tízéves mérleg eredménye igen szerény: a demokratikus fejlődés helyett Románia egy látszólag stabil, de valójában központosított rendszerré alakult, ahol a politikai elit és a titkosszolgálatok hálózata dominál.

A Recorder videó középpontjában a Colectiv-klub 2015-ös tragédiája áll, amely nemcsak egy egész országot sokkolt, hanem Klaus Iohannis elnökségének egyik legmeghatározóbb eseménye lett. 

A tűzesetben hatvannégy fiatal vesztette életét, és a tragédia fájdalmasan rávilágított a román állami intézményekben uralkodó korrupcióra és hanyagságra.

A klub működési engedélye és biztonsági szabályzatai súlyosan megsértették a törvényeket, a tűzvédelmi előírásokat megvesztegetéssel intézték el. Ez a tragédia az állami rendszer rothadását leplezte le, ami országos tüntetéseket váltott ki. A román polgárok az utcára vonultak, követelve a felelősök elszámoltatását és a közélet gyökeres reformját.

Ezt is ajánljuk a témában

A társadalmi nyomás hatására Victor Ponta miniszterelnök lemondott, és Iohannis egy technokrata kormányt nevezett ki Dacian Cioloș vezetésével. 

Bár sokan úgy gondolták, hogy ez a reformok kezdetét jelenti, az új kormány inkább csak Iohannis hatalmi pozícióját erősítette.

A reformok ígérete csupán politikai marketing maradt, a valós változások elmaradtak, és a korrupcióellenes narratíva szinte azonnal elvesztette hitelességét.

Iohannis elnökségének második nagy korszaka a nemzet egységének megjelenítése helyett tulajdonképpen a Liviu Dragnea-vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) elleni küzdelemmel telt. Dragnea, aki korrupciós ügyei miatt nem lehetett miniszterelnök, a háttérből irányította az egymást váltó szocdem kormányokat. Miközben a PSD folyamatosan olyan törvényeket hozott, amelyek gyengítették volna a korrupcióellenes intézkedéseket, Iohannis minden erejével igyekezett ezeket megakadályozni. Az Alkotmánybírósághoz fordult, vétókat emelt, és nyíltan támogatta a tiltakozó tömegeket.

Ezt is ajánljuk a témában

De a politikai harcok közben a demokrácia minősége romlott, és a társadalmi polarizáció nőtt. Az instabilitás, amelyet a PSD gyorsan váltakozó kormányai okoztak, bénító hatással volt az ország kormányzására. 

A Dragnea-éra vége ugyan Iohannis győzelmét jelentette, de az antikorrupciós harc sokak szemében elvesztette hitelességét, és a politikai elit manipulációs eszközévé vált.

Klaus Iohannis politikai karrierje során több alkalommal is magyarellenes megnyilvánulásairól tett tanúbizonyságot, ami komoly feszültséget okozott Magyarország és Románia kapcsolataiban. Bár 2014-es megválasztásában az erdélyi magyar szavazók jelentős szerepet játszottak, Iohannis nem bizonyult magyarbarátnak. Az egyik legvitatottabb eset 2020-ban történt, amikor a Székelyföld autonómiájáról szóló viták során magyar nyelvű köszöntéssel gúnyolódott, és azzal vádolta a román szociáldemokrata pártot (PSD), hogy Erdélyt „kiárusítja” a magyaroknak. „Jó napot kívánok, PSD! Vajon Orbán Viktor mit ígért ezért cserébe?” – hangzott el tőle, ami hatalmas felháborodást váltott ki a magyar közösségek körében.  

Iohannis korábban is többször lépett fel magyar kezdeményezések ellen. 2020-ban megtámadta az új román–magyar határátkelőről szóló törvényt, amely gesztust Szijjártó Péter magyar külügyminiszter „szélsőségesen magyarellenesnek” minősítette. 

Emellett az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elítélte magyarellenes gyűlöletbeszédért, bár ezt később a román legfelsőbb bíróság megsemmisítette. Az esetek sora azt mutatja, hogy Iohannis elnöki ciklusa alatt gyakran szembehelyezkedett a magyar kisebbség törekvéseivel, és retorikájában többször is a magyar közösséget célzó provokatív megnyilvánulásokkal élt.

Ezt is ajánljuk a témában

A Recorder dokumentumfilmje részletesen bemutatja, hogyan vált Klaus Iohannis elnöksége alatt a román politikai rendszer a titkosszolgálatok árnyékában működő hatalmi gépezetté. Nicolae Ciucă kinevezése miniszterelnökként – egy korábbi katonai vezető politikai szerepbe emelésével – szimbolikus példája ennek a folyamatnak. 

A titkosszolgálatok befolyása a politikai döntésekre és személyi kinevezésekre soha nem látott méreteket öltött, és a demokratikus intézmények gyengüléséhez vezetett.

Iohannis második mandátumának végén egyértelművé vált, hogy a belpolitikai problémák megoldása helyett az elnök figyelme a NATO-főtitkári pozíció megszerzésére irányult. Ez nemcsak a hazai politikai felelősség elkerülésének vágyát mutatta, hanem azt is, hogy az elnökség már rég elvesztette kapcsolatát a román polgárok mindennapi problémáival.

Ezt is ajánljuk a témában

Így vívják az észak-atlanti trónok harcát

Mark Rutte távozó holland kormányfő után újabb "magyarbarát" jelentkezett a a NATO-főtitkári tisztségéért, a leköszönő román elnök: Klaus Iohannis. De milyen esélyei vannak? S alkalmas a szerepre?

A „Művelt Románia” program Iohannis egyik legnagyobb ígérete volt, de ez is csak egy újabb politikai szlogen maradt. Az oktatási rendszer problémái – az infrastruktúra hiánya, a tanárok alacsony fizetése, a vidéki iskolák elhanyagoltsága – továbbra is megoldatlanok. Az ambiciózus célkitűzések ellenére a program nem hozta meg a várt eredményeket, és az oktatás korszerűsítése elmaradt.

Klaus Iohannis tízéves elnöksége alatt Románia nemcsak a reformok lehetőségét vesztette el, hanem egy egész nemzedék bizalmát is.

A szász elnök két mandátuma alatt az ígéretekből semmi, de a kíméletlenül hatalom megszilárdítása valósult meg. Továbbá elérte, hogy a demokrácia megerősítése helyett a politikai stagnálás és közöny lett a szomszédunk valósága. Románia ma egy olyan ország, amelyet a „stabilitás” álcája alatt a bizalmatlanság és kiábrándultság ural.

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forgalmazó
2024. november 24. 09:01
A soros klan jobbkeze! Mit varhatunk egy ilyentol? Ígéreteket! Na abban nincs hiány! Meg aztan Romania kiárúsítását! Arogancia gőd büszkeség! Az agrárium el lehetetlenítését! Stb. Ha bukik felfele bukik mert egy soros bérencnek maradi kell a hatalomban hogy tovább romboljon!
contractor-2
2024. november 24. 08:26
"Tíz reménytelen év és Románia" Arra úgy tűnik elég volt, hogy utolérjenek minket, még Nagy Marci szerint is. Akkor mi mit szóljunk az elmúlt 10 évről, aminek a felét recesszióban töltjük lassan? Vannak olyan országok, ahol nem számít, hogy ki van kormányon, vagy ki az elnök, esetleg kormány sincs és mégis elég jól boldogulnak. Románia ilyennek látszik. Persze most látszik majd meg, mennyire sújtja őket is a közepes fejlettség csapdája, mert minket nagyon.
ördöngös pepecselés
2024. november 24. 08:20
bezzegrománia szilárd lábakon áll az internácik által biztosított, a "mi diktatúránk demokrácia" és a "mi korrupciónk piacgazdaság" lábakon az már más kérdés, hogy van akkora pénzes bőröndamiért a románok szívesen állnak át korrupt diktátornak
flesh ripper
2024. november 24. 08:09
Kár, hogy Johannis az utolsó német mohikán Romániában! Az összes szász-sváb népséget, kb. 300000 lelket elkergettek, eladtak a románok valutáért, a szász városok, falvak pedig, jelenleg a regáti cigányság tanyái. tehát kár, hogy az alig százötven éves román korona, immár nem tehető egy megbízható Hohenzoller de Sigmaringen fejére... maradnak a jó roma őslakó jelültek! www.oradesibiu.ro/tag/regele-daniel-cioaba/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!