Berlini lap: az amerikai elnökválasztás után Orbán Viktor az erős ember Európában
A magyar miniszterelnök víziója reális jövőkép lehet a kontinens számára.
Ismét Orbán Viktor mellé szegődött a sors: az amerikai elnökválasztás eredménye és a német kormányválság mind az ő narratíváját igazolta.
Nyitókép: Ursula von der Leyen, Charles Michel és Orbán Viktor az EU budapesti informális csúcstalálkozója után 2024. november 8-án / fotó: Balint Szentgallay / NurPhoto via AFP
Ki lesz a közvetítő az új amerikai elnök, Donald Trump és Európa között? Ezt a kérdést taglalja az amerikai elnökválasztások után az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozója idején a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német lap válasza az, hogy
Orbán Viktor állhat legközelebb Trumphoz, és ő szívesen is vinné ezt a szerepet, de az EU berkeiben belül nincs meg már számára a bizalom,
főleg miután az EU soros elnökeként Moszkvába és Pekingbe utazott, és azonnali tűzszünetről szóló álláspontjával egyedül maradt a 27-ek között.
A cikk szerzője, Thomas Gutschker szerint Orbán helyett Giorgia Meloni olasz kormányfő lehet esélyes a közvetítő szerepét elnyerni, neki van meg úgy a bizalmi kapcsolata a kialakulóban lévő Trump-kormánnyal, hogy közben megmaradt az uniós vezetőkkel való jó nexusa. Ez utóbbi főleg azért, mert Meloni Orbánnal ellentétben kiáll Ukrajna támogatása mellett.
A budapesti csúcson az európai vezetők arra is figyelmeztettek, hogy nem szabad hagyni azt, hogy az új amerikai kormány megossza a 27-eket, az oroszokkal való viszonyt pedig elsősorban a NATO keretein belül kell meghatározni.
Orbán Viktor egyedüli európai vezetőként Donald Trumpra fogadott, és megnyerte a fogadást
– írja a Die Zeit. A német lap szerint Trump győzelmével a magyar miniszterelnöke ázsiója megnőtt, néhány napja még pária volt, mára a budapesti csúcson már világmagyarázóvá változott, aki elmagyarázza, miként fogja kiterjeszteni tekintélyelvű módszerét Európára.
A német lap felhívja a figyelmet a kontrasztra: az Európai Parlamentben néhány hete Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még éles hangú beszédében bírálta Orbánt, aki szerinte az agresszor Vlagyimir Putyinnal barátkozik, leépíti a jogállamiságot, Európa-ellenes politikáját folytat, majd
a Trump-győzelem után a budapesti konferencián Orbán úgy beszélt, mint egy világvezető.
Az európai megosztottság látszott meg a budapesti informális EU-csúcson: Orbán Viktor miniszterelnök egy rádióinterjúban úgy fogalmazott, hogy Oroszország megnyerte az Ukrajna elleni háborút, miközben az EU 27 tagországának többsége Ukrajna további katonai támogatását szorgalmazza – olvasható a Frankfurter Rundschau tudósításában.
A német lap szerint Trump győzelme nem sokkolta az európai vezetőket, már tudják, mit várhatnak, és azt is, hogy mit kell tenniük: függetlenebbé, versenyképesebbé kell tenniük az európai gazdaságot, biztosítaniuk kell Ukrajna segélyezését, és több pénzt kell fordítaniuk a saját védelmükre a NATO keretein belül.
Donald Trump nem volt ott, de árnyéka mégis beborította a budapesti csúcsot –
egységes volt az európai vezetők vélemény, hogy a kontinensnek jobban össze kell fognia
– írta a Neue Zürcher Zeitung. A svájci lap szerint Orbán Viktornak mindig is volt érzéke ahhoz, hogy feltűnést keltsen, és ezt a héten is megtette, ahogy egy kormányzati épület helyett a város szélén fekvő hatalmas stadionba, a Puskás Arénába szervezte a találkozót.
Orbán nagy szerencsejátékos, és most is mellé szegődött a szerencse: az amerikai elnökválasztás eredménye és a német kormányválság mind az ő narratíváját igazolta. A háború kérdésében a miniszterelnök ismét a békepárti álláspontot hangsúlyozta: mielőbb véget kellene vetni a viszálynak, ám azt nem mondta el, hogy milyen áron lenne lehetséges egy tűzszüneti egyezség: esetleg Ukrajnának el kellene ismernie, hogy egyes területeiről le kell mondania?
Orbán meghirdette a „Tegyük Ismét Naggyá Európát"-programot, de azt nem mondta el, miként – felütéssel írt a budapesti csúcsról a Kurier. Az osztrák lap tudósítója szerint
Orbán Viktor maximálisan kihasználta a publicitást,
beszélt, egyperces összevágott médiaanyagot tett közzé közösségi oldalain a a kézfogásokról és a vezetőkkel folytatott beszélgetéseiről.
Az Európai Politikai Közösség csütörtöki ülése és a másnapi informális EU-csúcs az első magas szintű találkozó volt, amióta Magyarország július eleje óta betölti az EU soros elnökségét, ugyanis Orbán politikái miatt több tagállam bojkottálta a miniszteri értekezleteket. A lap felhívja a figyelmet, hogy az osztrák kancellár Budapesten viszonozta a „múltkori gesztust" Orbánnak: akkor a magyar politikus az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjével találkozott Bécsben, így most Karl Nehammer Orbán helyett szintén az ellenzék vezetőjével, Magyar Péterrel vacsorázott.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar miniszterelnök víziója reális jövőkép lehet a kontinens számára.