Óceán rejtőzik a földkéreg alatt: hatalmas földalatti víztömeget fedeztek fel

2024. november 15. 18:45

A Föld mély rétegében található úgynevezett gyűrűswoodit különleges tulajdonságai révén hatalmas vízkészletet tárol. Ez a vízmennyiség egy föld alatti óceánt rejt magában.

2024. november 15. 18:45
null
Veress Csongor Balázs

Óceán, ez a szó az emberiség számára a végtelen vizeket, az Atlanti- és a Csendes-óceán hullámait, vagy éppen a világtérkép óceánjainak lenyűgöző látványát idézi fel. Azonban egy nemrégiben napvilágra került tudományos felfedezés teljesen új megvilágításba helyezi a bolygónkat borító vízkészletek kérdését. 

Óceán
Óceán, ringwoodit. Forrás: Creative Commons

Egy föld alatti, hatalmas óceánt fedeztek fel, amely az óceánok összesített vízmennyiségének háromszorosát rejti magában.

 Ez az elképesztő víztározó mélyen a földkéreg alatt található, és egészen új képet ad a vízkörforgás és a Föld működésének megértéséről.

A kutatók szerint az óceán mintegy 400 mérfölddel a földfelszín alatt található, és a gyűrűswoodit nevű ásvány kristályszerkezetében van megkötve. Ez az ásvány különleges tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen képes vizet tárolni olyan halmazállapotban, amelyet eddig nem ismertünk. A föld alatti vízkészlet nem folyékony, szilárd vagy gáz, hanem egy negyedik állapotot képvisel, amely szivacsként raktározódik a mélyben.

A gyűrűswoodit és a rejtett óceán titkai

A felfedezés alapja a Föld szeizmikus tevékenységének részletes vizsgálata volt. A kutatók a földrengések által generált szeizmikus hullámok viselkedését elemezve figyeltek fel arra, hogy ezek a hullámok a gyűrűswooditban tárolt vízzel kölcsönhatásba lépnek. 

Ez a jelenség bizonyította, hogy a föld alatt hatalmas víztározó rejtőzik.

Steve Jacobsen geofizikus, a kutatás egyik vezetője szerint a gyűrűswoodit szerkezete egyedülálló módon képes megkötni a vizet: „Ez az ásvány olyan, mint egy szivacs. Különleges kristályszerkezete lehetővé teszi, hogy hidrogént vonzzon, és vizet tároljon, még extrém mélységekben is”.

A tudományos vizsgálatok során számos fontos részletre derült fény, például:

  • a föld alatti óceán mélysége körülbelül 400 mérföld,
  • az ásvány, amely tárolja, a gyűrűswoodit, mely különleges víztároló tulajdonságokkal rendelkezik,
  • a víz halmazállapota szokatlan, sem folyékony, sem szilárd, hanem egy negyedik állapotban létezik.

A kutatók kiszámították, hogy ha a gyűrűswoodit csupán 1% vizet tartalmaz, a benne lévő vízmennyiség még akkor is háromszorosa lenne a felszíni óceánok vízkészletének. 

Ez a felfedezés nemcsak a föld alatti víztározók működését tárja fel, hanem alapjaiban változtatja meg azt, amit a vízkörforgásról eddig hittünk.

Egy újfajta vízkörforgás?

A föld alatti óceán létezése arra utal, hogy a vízkörforgás sokkal összetettebb, mint korábban gondoltuk. Jacobsen szerint ez a felfedezés egy teljesen új, globális vízkörforgás bizonyítéka lehet. 

A földkéreg mélyén tárolt víz folyamatosan kölcsönhatásban van a bolygó felszíni vizeivel, és alapvetően befolyásolja a földrajzi és geofizikai folyamatokat.

Ez a különleges vízforrás valószínűleg kulcsfontosságú szerepet játszik a föld alatti esővíztárolók működésében és a természetes halmazállapot-változások során. A kutatók szerint a gyűrűswoodit által tárolt víz akár vulkáni aktivitás során is felszínre kerülhet, ezzel hozzájárulva az óceánok és a föld alatti vízkészletek közötti egyensúly fenntartásához.

Felfedezés, amely új dimenziókat nyit meg

Ez az óceán mélyen a föld alatt található, rejtetten és csendben, mégis elképesztő jelentőségű. A Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceán továbbra is lenyűgöző jelenségek maradnak, de ez a föld alatti víztározó arra emlékeztet bennünket, hogy bolygónk még mindig számtalan titkot rejt. 

A nagy földrajzi felfedezők kalandjai óta nem tapasztalt izgalommal nézünk szembe a föld alatti óceán megismerésének lehetőségével.

A földkéreg alatt rejtőző óceán nem csupán természeti csoda, hanem a tudományos kutatások új korszakának kapuja is. Ez a felfedezés nemcsak a víz halmazállapotának megértésében hoz áttörést, hanem azt is bizonyítja, hogy a Föld mélyén rejtőző vízkészletek a természet halmazállapot-változásainak szerves részét képezik. Az óceánok mélye és a föld alatti víztározók most már együtt rajzolnak ki egy olyan képet, amely túlmutat a felszínen látható valóságon.

Nyitókép:  LB Studios / AFP

Egy angol nyelvű videót a témáról itt nézhet meg:


 

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karcsi_Charlie
2024. november 15. 20:14
Mese
vizesnyolcas
2024. november 15. 20:14
Akkor a Szahara alatt csak meg kell csapolni a gyűrűswooditot?
nokedlihokedli
2024. november 15. 20:06 Szerkesztve
A gyűrűswoodit meg a ringwoodit kristályszerkezete sokkal érdekesebb. Ha képesek OH formában megkötni a H2O-t, akkor a H-t is képesek lehetnek O nélkül. Megoldódhat a hidrogén tárolás problémája. Mesterségesen létrehozott rácsszerkezetbe lehetne zárni az üzemanyagot. A Boing vagy az Airbus, vagy az ATR, Iljusin, Antonov stb. cégek megőrülnének egy ilyenért. Hogy a NASA-t meg Elon Muskot ne is említsem. Üzemanyag lenne doszta, oszt a zöldek azért tiltakoznának, hogy ne pufogják ki a vizet a sivatagban, mert árt az ökoszisztémának.
nemecsek-3
2024. november 15. 20:03
Aha akkor van ott 1800fokos melegvizünk. Jaajjdejóóó, meg ilyen formán speciálisan beágyazca a pálinka is színtiszta víz, csak van mellette egy kis szén is ami megköti a H-t és az O-t, a benzinről nem is beszélve, csak ezekben a víz rohadt drága
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!