Orbán azt mondja, hogy Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
A letelepedési kötvényt is Brüsszel erőltette?
„Emberellenes, idegengyűlölő álláspontjuk” miatt.
Nyitókép: Dmitry Ermakov / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Új szintre lépett Németországban az ellenzék jogállamiatlan üldözése: már az evangélikus egyház is politikai alapon diszkriminál. A Die Welt beszámolója szerint a Szász-Anhalt és Türingia tartományok zömét, illetve Brandenburg és Szászország tartományok kisebb részeit szolgáló Közép-Németországi Evangélikus Egyház tartományi egyháztanácsa
úgy döntött: a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt tagjait kizárja az egyházi vezetői pozíciókból.
(Ez nem csak a fizetett pozíciókat jelenti, de például a magyarországi református presbitériumoknak megfelelő egyházközségi tanácsokban való hivatalviselést is.)
„Az emberellenes, idegengyűlölő és egyházellenes álláspontok nem egyeztethetők össze a hivatalviseléssel sem egy egyházközségi tanácsban, sem egyházunk más vezetői posztjain” – kommentálta a döntést az egyház őszi szinódusának kezdetén Friedrich Kramer megyéspüspök. Hozzátette azt is, hogy a „szélsőséges pártokban” való tagság ellentétes az egyházi alkotmánnyal. (Szász-Anhalt és Türingia tartományokban a helyi alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldali szervezetnek nyilvánította az AfD-t.)
Kramer püspök ugyanakkor váltig állítja, hogy „a templomajtók továbbra is minden ember előtt nyitva állnak”.
A Közép-Németországi Evangélikus Egyház már idén év elején eljárást indított egy lelkipásztora, a Harz-hegységben fekvő Quedlinburgban szolgáló Martin Michaelis ellen, aki a városi tanácsban pártonkívüliként, de az AfD támogatásával szerzett mandátumot. Nyáron pedig a magdeburgi katolikus püspökség tette világossá, hogy AfD-tagok nem dolgozhatnak egyházi grémiumokban.