Nyitóképen: Christian Lindner szabaddemokrata pénzügyminiszter, Robert Habeck zöld gazdasági és klímavédelmi miniszter és Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Egy a német baloldali-liberális koalíció három évnyi történetét végigkísérő, egyre fokozódó konfliktussorozat ért a csúcspontjára szerda este Berlinben. Miután Christian Lindner pénzügyminiszter, egyben a liberális szabad demokraták elnöke meghirdette különutas programját, amivel a hárompárti szocdem-zöld-liberális kormányzat eddigi alapvetéseivel való szakítást és új politikai irányvonalat hirdetett meg, a koalíció politikusai szerda este még egyszer megpróbálták megvitatni a hogyan továbbot.
De nem jutottak semmire: a három párt nem tudott közös nevezőre jutni a költségvetésről és a gazdaságpolitikáról.
Lindner a vitában végül új, előrehozott választás kiírását javasolta,
hogy rendezett módon egy új kormányzást tegyen lehetővé. Ezt azonban Scholz nem fogadta el.
A kancellár ellenben azt követelte Lindnertől, hogy álljon el a német kormányzat költségvetési politikáját régóta korlátozó adósságfék szabálytól, ezt viszont Lindner utasította el.
Scholz kancellár végül úgy döntött, kirúgja Lindner pénzügyminisztert
– írja a FAZ.
A kancellár és a pártok vezető politikusai még szerda este bejelentéseket ígértek.
Olaf Scholz szerda késő este bejelentette: Lindner pénzügyminiszter elbocsátása után január 15-én bizalmi szavazást kér a Bundestagban. Egy új választást legkésőbb március végéig tartanának meg.
Scholz szerint a liberális pénzügyminiszterben már nem tudott megbízni, túl sokszor blokkolt törvényeket, pártpolitikai taktikázásokat csinált. Ezzel pedig elveszítette a kancellár bizalmát. Scholz úgy fogalmazott:
„Így nem lehet komoly kormányzati munkát végezni, nem terhelném ezzel tovább az országot”
A legújabb felmérések szerint a német kormánykoalíció pártjai közül a szocdemek 15, a Zöldek 11, a liberálisok 4 százalékon állnak.