Három éven belül hatodszorra bénázhatja el Bulgária a kormányalakítást

2024. november 18. 20:25

Példát vettek Budapestről, a parlament szabályos megalakulásán sem tudnak túljutni.

2024. november 18. 20:25
null

Nyitókép: Nikolay DOYCHINOV / AFP

Egy hete nem jutnak dűlőre a parlament elnökének megválasztásával Bulgáriában, ahol 2021 óta most októberben tartottak hatodszorra előrehozott parlamenti választást. 

Az EU legszegényebb országában az arányos választási rendszer és a politikai erők közötti mérgezett viszony olyan helyzetet állított elő, amelyben stabil kormányt három éve nem sikerült alakítani.

Az októberi választás óta pénteken próbálták harmadszorra megválasztani az új nemzetgyűlés elnökét, ám a két jelölt egyike sem kapta meg a megválasztásához szükséges többséget. Jelöltet állított egyrészt Raja Nazarjan személyében az Európai Néppártba tartozó Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB), amely 2009-2013 és 2017-2021 között kormányozta az országot, ugyanakkor velük a legkülönbözőbb korrupciós vádak miatt mindeddig nem voltak nyitottak a koalíciókötésre a bolgár pártok. Másrészt a GERB és a török kisebbségi DPSz korrupcióját megelégelő Folytatjuk a Változást-Demokratikus Bulgária (PP-DB) liberális pártszövetség jelölte Andrej Cekovot; ők nem egészen egy évig vezették Kiril Petkov alatt az országot már a politikai válság ideje alatt,

s az ő vezetésükkel az alapvetően oroszpárti lakosságú Bulgária jelentős katonai támogatást nyújtott Ukrajnának.

A parlament elnöke azért kulcsfontosságú szereplő, mert a bolgár politikában szinte mindenki újabb előrehozott választással számol a télen, s a parlament elnökének jó esélye van arra, hogy ügyvivő miniszterelnökké nevezzék ki a következő néhány bizonytalan hónapra. A jelenlegi ügyvivő miniszterelnök, Dimitar Glavcsev is a GERB tagja volt korábban.

Elnök nélkül ugyanakkor a parlament béna kacsa: nem tud szavazni a kormányalakításról,

és azokat a törvényeket sem tudja elfogadni, amelyek a – jelenleg a bolgár kormányzati gazdaságpolitikát jóformán helyettesítő – uniós helyreállítási alap lehívásához szükségesek volnának.

Boriszov és a GERB, akik már a sokadik választást nyerték meg relatív többséggel, a maga részéről nyitott lenne egy koalícióra a PP-DB-vel, a szocialista BSzP-vel és a Szlavi Trifonov folkénekes alapította Van Ilyen Nép (ITN) párttal. Ehhez azonban még szükség van néhány apróságra, például Boriszovnak el kell köteleződnie amellett, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia által is szankcionált korábbi politikai szövetségesével, Deljan Peevszkivel többé nem működik együtt. Ő viszont ezért cserébe azt kéri, hogy pártbeli helyettese lehessen a parlament elnöke, akiből aztán egy – igen valószínű – hosszabb politikai válság esetén könnyen ügyvivő miniszterelnök válhatna.

 

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gubbio
2024. november 19. 03:11
Ott is dúl a kiherélt demokrácia... Lengyelország, Hollandia, Ausztria, Franciaország, EU-Parlament.,, Melyik európai ország konzervatív nyertesétől lopja el a "demokrácia" Európában a következő parlamenti választást?
p3d0fidesz
2024. november 19. 02:01
mered mondani, hogy "ruszkik haza!", te csicska?
letsgobrandon-2
2024. november 18. 23:44
dobrev népe
Obsitos Technikus
2024. november 18. 20:47
Jogállamiság. Mindig mondom, hogy ahol felnőtt férfiak fehér cicanadrágban, pomponos bocskorban egymással képesek táncolni, ott bármi megeshet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!