Háttéralkuk és nagy csetepaték után, de ezt bezsákolta Von der Leyen
Rémkabinet, fasiszták, terroristák – repkedtek azért a jelzők az EP-vitán, de végül jóváhagyta a testület az EB-elnök új Európai Bizottságát.
Még Jean-Claude Juncker testületét sem, pedig ő sem volt népszerű vezető.
Nyitókép: John Thys/AFP
Mint arról beszámoltunk, Ursula von der Leyen bizottsága nagy vitákat követően és egy csomó háttéralku eredményeként végül nagy nehezen megkapta az Európai Parlament többségének támaogatását, így felállhat az Európai Unió „kvázikormánya”. A régi-új bizottsági elnöknek azonban nincs oka büszkélkedni az eredménnyel, hiszen a 720 képviselő alkotta EP tagjai közül 370 képviselő támogatta a von der Leyen nevével fémjelezett, erősen baloldaliasított néppárti hátszelű kabinetet, miközben 282 képviselő nemmel szavazott – a tiltakozók között volt többek közt Patrióták Európáért képviselőcsoport, amelynek tagjai a magyar kormánypárt képviselői is – 36 EP-tag pedig tartózkodott.
Eszerint nagyon szűken, mindössze 10 szavazattal – azaz a teljes parlament nem egészen 1,4 százalékának segítségével – haladta meg a támogatottsága az 50 százalékot.
Emellett volt 4 biztosejlölt – Henna Virkkunen, Christophe Hansen, Roxana Mînzatu and Andrius Kubilius – akik egyben EP-képviselők is, és mivel az uniós szabályok szerint ez nem számít összeférhetetlenségnek, ők is szavazhattak a bizottság elfogadásáról, és – minő meglepetés! – szépen meg is szavazták saját magukat.
A döntés tehát véletlenül sem nevezhető egyhangúnak.
Olyannyira nem, hogy a brüsszeli Politico vonatkozó cikkében külön kiemelte, és grafikonnal is illusztrálta a tényt, miszerint egyetlen egyszer sem sikerült még ennyire alacsony támogatottsággal megszavazni az Európai Bizottságot. A lap azt írja, hogy még a szocialisták közül is sokan a testület ellen szavaztak, ahogy a von der Leyent nyáron még támogató zöldek egy része is ezt tette. A szavazati arányokat történelmi kontextusban vizsgálva van még egy dolog, amit azonnal látható – mégpedig, hogy
Ursula von der Leyen bizottsága nem csak a legkevésbé támogatott testület, hanem a leginkább elutasított is az Európai Unió történetében – e tekintetben még Jean-Claude Juncker 2014 és 2019 között regnáló Eb-jét is „lepipálta”.
Eddig ugyanis a bohókás luxemburgi politikus EB-je volt a legnépszerűtlenebb, 2014-ben az EP 30 százaléka szavazott ellene. Von der Leyenéknek „sikerült” ennél is több ellenszavazatot begyűjteni, az elnök jelöltjeit az EP-képviselők 41 százaléka ellenezte. A legkevésbé elutasított – és egyben a legnépszerűbb – testület egyébként Romano Prodié volt 1999-ben. Összehasonlításképp: azt a bizottságot mndössze 9 százalék (51 képviselő) utasította el, 4,8 százalék (28 képviselő) tartózkodott, és több mint 86 százalék (510 EP-képviselő) szavazta meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Rémkabinet, fasiszták, terroristák – repkedtek azért a jelzők az EP-vitán, de végül jóváhagyta a testület az EB-elnök új Európai Bizottságát.