Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon

2024. november 24. 21:25

Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.

2024. november 24. 21:25
null

Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala

Hogyan maradhat egy politikai párt 14 évig hatalmon, és őrizheti meg intellektuális frissességét? Napló Budapestről, és hat lecke, amelyet a brit miniszterek tanulhatnának Magyarországtól... – írja az X-en Edward M. Druce, s a bejegyzéséhez egy linket mellékel, amelyen egy hosszú cikkben meg is válaszolja a saját kérdését.

A Downing Street 10 – azaz a brit miniszterelnöki hivatal – egykori különleges tanácsadója azzal kezdi az írását, hogy nemrég érkezett vissza egy ötnapos budapesti útról, amelyet a londoni magyar nagykövetség szervezett és amelyen újságírók egy csoportja vett részt. A magyar fővárosban magas rangú kormányzati vezetőkkel találkozott. 

Megőrizte intellektuális frissességét

Ezután ismerteti, hogy a Fidesz, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pártja 2010 óta van hatalmon, s felteszi a kérdést, hogyan maradhat egy politikai párt ilyen sokáig hatalmon és őrizheti meg az intellektuális frissességét, és zárójelben pikírten hozzáteszi, a brit Konzervatív Párt persze nem tudja a választ.

Ezt is ajánljuk a témában

S kijelenti, mivel 2020-21-ben a Downing Street 10-ben dolgozott, több időt töltött a brit kabinet asztalánál ülve, a minisztereket közelről megfigyelve, mint szinte bárki a korabeli vagy annál fiatalabbak közül, ezért habozás nélkül állítja, egy-két félelmetes intellektusú brit politikust leszámítva a magyar miniszterek és nagykövetek jóval nagyobb kaliberek.

Mi okozza ezt a különbséget? – kérdezi és több pontban meg is magyarázza.

1) Egy szó, amelyet szinte minden tisztviselő használ: a „racionális”

Magyarország döntéshozói igyekeznek racionálisan szemlélni a dolgokat. Orbán Viktor miniszterelnök egyik kedvenc mondata: „A legjobb szövetségesünk a valóság”. Az ukrajnai háborúval és Trump elnök megválasztásával ez be is bizonyosodott – írja.

2) A miniszterek könyv- és olvasáspártiak! 

Orbán Viktor ebben élen jár, és ez rögtön kiderül a beszédeiből. Druce azt tapasztalta, hogy a magyar miniszterelnök ragaszkodik ahhoz, hogy közvetlen beosztottjai olvassák azokat a könyveket, amelyeket ő, s megjegyzi, ők politikusok, de egyben értelmiségiek is.
A miniszterelnök mohó vágyat érez arra, hogy tudja, mi történik a világban, ezért a geopolitikai agytrösztöt, a Magyar Nemzetközi Kapcsolatok Intézetét a miniszterelnöki hivatalhoz csatolta. 

3) Az EU „ellenzéki pártja”.

A szerző egy kollégája megállapítására utalva kijelenti, a Fidesz 14 éve van hatalmon, de talán jobb rájuk úgy gondolni, mint az EU Bizottságának az ellenzékére, szerinte ezért maradt meg a magyar vezetés élessége. Egyszerre kormánypárt és ellenzéki párt – állapítja meg.

Ezt is ajánljuk a témában

Majd idézi Orbán Viktort, aki a következőket mondta: „Szeretném hangsúlyozni a valódi különbségeket azokkal a politikusokkal szemben, akik azt gondolják, az európai egység azt jelenti, hogy mindenkinek be kell fognia a száját, és követnie kell azt az egységet, amelyet valaki – nem tudjuk pontosan, hogy ki – meghatároz... Ez a mi hozzáállásunk. Ez nem ellenséges. Szerintem ez a normális hozzáállás.”

A tanácsadó úgy véli, Orbán próbálkozásai az EU által választott katasztrofális utak elkerülésére nem is lehetnének egyértelműbbek, mint Ukrajna esetében, és idéz a magyar miniszterelnök európai parlamenti beszédéből: „Minden háborúban elengedhetetlenek a diplomáciai erőfeszítések; kommunikációra van szükség. E nélkül csak még mélyebbre süllyedünk a háború mocsarában. A helyzet egyre kétségbeejtőbbé válik, és egyre több életet veszítünk. A konfliktus nem oldható meg a csatatéren. Álljunk ki a tűzszünet mellett. Mert ha ezen az úton haladunk tovább, mindannyian veszíteni fogunk”.

Druce hozzáteszi, az EU ma sajnos nem szívesen látja a vitát, pedig nyilvánvalóan szüksége van rá.

4) A politikai stabilitás lehetővé teszi a józanságot.

Orbán Viktor miniszterelnök a semmiből építette fel a Fideszt hosszú évek alatt. Az 1988-ban alapított párt az első, 1990-es választáson a szavazatok 9 százalékát szerezte meg. A következő húsz évben Orbánnak sikerült egyesítenie a jobboldalt, ez tanulság a mai Nagy-Britannia számára. 

5) A Fidesz ápolja a feltörekvő fiatal politikai tehetségeket.

Különböző ösztöndíjakkal. 

6) Bátorság.

Magyarország régóta erős a határvédelemben – már ezt tette sok évvel azelőtt is, hogy ez a gondolat népszerű lett volna –, annak ellenére, hogy az EU súlyosan megbüntette anyagilag.

Az Európai Bíróság 200 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte Magyarországot, amiért nem tartotta be az uniós menekültügyi szabályokat. Magyarországot továbbá napi 1 millió eurós büntetéssel sújtják, ha nem igazítja politikáját a menedékkérőkre és migránsokra vonatkozó uniós jogszabályokhoz és a szerző megjegyzi, annak ellenére, hogy más uniós országok már szigorúbb határvédelmi szabályokat alkalmaznak, és nem kapnak ilyen jellegű büntetést. Magyarország azonban 2022 óta (szomszédos ország lévén) 

több tízezer ukrán állampolgárt engedett be, betartva ezzel a nemzetközi jogot.

Majd a tanácsadó arról is ír, hogy Magyarország egy sor intézkedést vezetett be annak érdekében, hogy megpróbálja növelni a teljes termékenységi arányszámot: hiteleket kaphatnak fiatal házaspárok, amely lehetővé teszik számukra, hogy házat vásároljanak, és minél több gyermeket vállalnak, annál nagyobb összegű törlesztési levonásokhoz jutnak, az újdonsült anyák számára befagyasztották a diákhitel törlesztését, továbbá egyéb adókedvezmények is ezt a célt segítik elő. 

Druce idézi az egyik miniszterhelyettest, aki azt mondta, „egyes országok pénzt tesznek a bevándorlásba, mi a családokba”. Ennek eredményeképp Magyarország tíz év alatt, 2021-ig 1,2-ről 1,59-re tudta növelni termékenységi rátáját, ami azóta ugyan csökkent némileg az ukrajnai háború és a megnövekedett energia- és megélhetési költségek miatt. 
Majd azzal folytatja, hogy Magyarország kritikusai azzal érvelnek, hogy Oroszországtól függ az energiaellátásban, a cseppfolyósított földgáz és az atomenergia tekintetében. Erre kijelenti, már régóta adott, hogy a magyarországi atomenergia Oroszországból származik, és előnyös, hogy Magyarország (más európai országokkal ellentétben) atomenergia-párti; 

2023-ban Magyarország villamosenergiájának mintegy 50 százaléka származik atomenergiából.

És egy olyan ország számára, amely maga is kevés természeti erőforrással rendelkezik, nem lenne értelme energiakereskedelmet folytatni egy közeli szomszéddal? Az amerikai cseppfolyósított földgáz behozatala egyrészt drágább, másrészt mindenféle ökológiai károkat okoz – írja.
 

 

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
llnnhegyi
2024. november 24. 23:56 Szerkesztve
Hiányos a brit szakértő, szokás szerint. ===============✓ dr miniszterelnök azt mondta a 2002-s vereség után/ a szinte biztos győzelem ellenére/, hogy legyünk okosabbak az ellenfelünknél, ravaszabbak a kígyónál is.. !! Nem úgy,mint a buta Gyurcsány,akinek a kígyóról csak az jutott az eszébe ( az is súgásra), hogy azok kígyóznak. Intelligenciája nulla. Ömlöttek a 2/3-s győzelmek. Magyar Péter még gyengébb,mint Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila,Márki-Zay Peter. Európai a külső feltételek minden országban hasonlóak. Csak a józanész győz! A kedves libbcsikommcsi ellenfeleink tudálékosak,hebrencsek. Sehol,semmi finom mozdulat, elhajlás,retorikai készség! Csak szófosás! Így könnyű győznie a Fidesz-Kdnp koalíciós pártoknak. Fico sokat tanult dr miniszterelnöktől! -:))) Jó az alap!
sentimental
2024. november 24. 23:48 Szerkesztve
Engem CSAK egy dolog érdekel! És az az ország teljesítménye! Nem érdekel ,hogy ki nyeri a választásokat ,nem érdekel ,hogy ki milyen nárcisztikus, nem érdekelnek a zsidók ,és senki más ,csak a magyar emberek- ,Magyarország jóléte Ezt az egyet ismerem el Eredménynek.
pityuli-0
2024. november 24. 23:39
Azért tud a FIDESZ kormányon maradni, mert az országban egyelőre több a józan, racionális, becsületes ember! Aki meg nem az, az mindig valami nárcisztikus, félőrült, diktátorocskát istenít: előbb Gyurcsányt, aztán MZP-t, most meg a saját szavazóitól undorodó MP-t.
states-2
2024. november 24. 23:38
A sok hülye magyar választó tehet mindenről, ahelyett, hogy Gyurcsányra vagy Karácsonyra, vagy Makizajra szavazott volna, Orbánra szavaz. Na majd 2026-ban javíthat, ha ezek helyett egy pszichopatára, azaz Pojácapetire szavaz. Ugyanis ez a választék ellenzéki oldalon, aminek alighanem a következménye a következő Orbán-kétharmad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!