Szárnyal a részvénypiac Trump győzelme után, de vannak vesztesei
A republiánus kampány volt a kriptoipar legjobb befektetése. A dollárt szinte ész nélkül veszik, míg a részvénypiac már túlfeszítettnek tűnik.
A következő év olyan globális változásokkal kecsegtet, amelyekre régóta várunk.
Nyitókép: Brendan Gutenschwager / AFP
„Donald Trump nagyarányú győzelméről még sokáig olvashatnak majd a magyar sajtóban, így lapunkban is. Aligha véletlen tehát, hogy ezúttal valamifajta elemzésbe kezdünk. Most ugyanis, hogy egy hét elteltével bizonyos erővonalak és okok már világosabbak, mint a választás előtt, érdemes számbavenni a győzelemhez vezető legfőbb okokat. Elsőként azt, hogy az amerikai választópolgárok hűsége az alkotmányhoz valószínűleg erősebb a globalista propagandára való hajlamuknál. Ennek azért lehetett tétje, mert az Egyesült Államok az elmúlt négy évben kétségkívül adminisztratív államként működött.
A szövetségi ügynökségek munkatársai igyekeztek átvenni – de facto sokszor át is vették – az elnök alkotmányos jogköreit, valamint kisiklatták az amerikai demokráciát, mert állami döntéseket hoztak, holott erre semmiféle törvényi jogosultságuk nincs.
Az adminisztratív állam kiépítése természetesen már évtizedek óta zajlik, a demokraták mára minden létező kulcspozícióba a saját embereiket igyekeztek beültetni. A politikai döntéshozatal nem is annyira a kongresszusban és a képviselőházban, sokkal inkább különféle államigazgatási szervezetekben, ügynökségekben, nonprofit egyesületekben, bíróságokon, egyetemeken és a sajtóban zajlott – azokon a színtereken, ahol a Biden-adminisztráció erősebbnek és legyőzhetetlennek hitte magát.
Trump mostani győzelme óriási csapás a vélelmezett liberális szupremáciára, a következő négy évben ugyanis a republikánus elnök minden bizonnyal szétzúzza, de legalábbis megrendíti a fenti hatalmi monopóliumokat.
Ennek törvényi garanciája az volna, ha mind a szenátusban, mint a képviselőházban republikánus többség lenne (e sorok írásakor még nincs hivatalos végeredmény), mert ebben az esetben az elnöki jogosítványokkal együtt példátlanul nagy erőhöz jutnának az amerikai konzervatívok. A szavazópolgárok talán tudták, talán csak érezték, hogy az adminisztratív állam kiépülésével egyéni és közösségi jogaikat, szuverenitásukat soha nem tapasztalt veszély fenyegeti – mindenesetre az alkotmányt és a nemzeti szuverenitást, nem pedig a titkos szuperállamot választották.”
Ezt is ajánljuk a témában
A republiánus kampány volt a kriptoipar legjobb befektetése. A dollárt szinte ész nélkül veszik, míg a részvénypiac már túlfeszítettnek tűnik.