Tokár Géza politológus kérdésünkre kifejti: bár egyes SNS-es érdekcsoportok állhatnak a tervezet mögött, itt azért többről van szó, mint szimpla képviselői indítványról. Igaz, a párt „rendkívül sokszínű társaság”, viszont az ötlet akár Andrej Danko pártelnöknek is jól eladható. Martina Šimkovičová SNS-es kulturális miniszter szerint nem a kisebbségek ellen irányul a törvény, de ez láthatóan nem igaz – mutat rá Tokár.
A tervezett jogszabály sok tekintetben észszerűtlen és megvalósíthatatlan”
A politológus úgy véli, a harmonikusnak mondható, számos stratégiai kérdésben egyetértésen nyugvó szlovák–magyar viszonyt nem érdeke felrúgnia Robert Ficónak, így valószínűleg nem a Smertől jött az indíttatás. Viszont a kormányfő is két tűz közé került most: ha a soviniszta párt ragaszkodik a törvénymódosításhoz, és megzsarolja azzal, hogy kilép a koalícióból, nem biztos, hogy a jó szlovák–magyar viszony lesz neki az első.
Magyar részről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már az első kiszivárgó verziónál közölte: világos elvárás, hogy ne legyen visszalépés a kisebbségi jogok terén.
A múlt héten két magas rangú szlovák politikussal is egyeztetett a tárcavezető, hétfőn Peter Žiga házelnökkel Pozsonyban, majd szerdán Juraj Blanár külügyminiszterrel Budapesten. Mindkét megbeszélés úgy zárult, hogy némiképp megnyugtató válaszokat kapott: a pozsonyi út alkalmával azt a tájékoztatást kapta, hogy nem fogják csorbítani a kisebbségek jogait, megmarad a fennálló helyzet a törvény elfogadása után is; Blanár szintén azt mondta, hogy ugyan az államnyelvet meg kell erősíteni, nem történhet más nyelvek kárára.
Azonban – mint Tokár felhívja a figyelmet – a garanciát adó politikusok nem az SNS, hanem a Smer-SD és a Hlas-SD politikusai, Andrej Danko pártelnök pedig még nem szólalt meg az ügyben. Informátoraink úgy tudják, az áll a tervezetben, amitől a legjobban rettegnek a magyarok.