FOTÓ: REUTERS / NURPHOTO / GABRIELE MARICCHIOLO
A nyugati világban továbbra sem csillapodik a migrációs vita. Az illegális bevándorlásból fakadó problémák olyan szintre emelkedtek, hogy szinte nincs nyugati társadalom, ahol a lakosság ne követelne szigorítást. Sok esetben azonban hiába van meg a politikai akarat a határvédelemre, az emberjogi szervezetek vagy akár a bíróságok is megakadályozzák a politikusokat abban, hogy fellépjenek az illegális migráció ellen. Ez történt Olaszországban Matteo Salvinivel, a Liga párt vezetőjével. Az ország évek óta küzd azzal, hogy a migránsok az olasz partokat használják Európa kapujaként. Az emberek egy része csónakon érkezik, más része olyan civil szervezetek hajóján, amelyek a tengeren átveszik a ladikokból a bevándorlókat. Emlékezetes: 2019-ben Salvini belügyminiszterként nem engedélyezte, hogy Lampedusán kikössön egy 147 migránst szállító hajó, amelyet az Open Arms nevű nonprofit szervezet működtetett. A politikus elmondása szerint az embercsempészeket szerette volna elriasztani a kikötők lezárásával, egy bírósági végzés azonban felülírta a miniszteri döntést, és a hajó három hét után kiköthetett a szigeten.
Az ügy miatt 2021-ben Salvinit bíróság elé állították, és
az ügyészek azzal vádolják, hogy emberrablást, valamint kötelességszegést követett el.
A tárgyalás nagy médiafigyelmet kapott, az ügyészség egyik tanúja Richard Gere színész volt, aki ott volt az Open Arms hajóján. A BBC beszámolója szerint októberben születhet ítélet. Matteo Salvini azzal érvel, ő csak meg akarta akadályozni, hogy Olaszország „egész Európa menekülttáborává” váljon.
Giorgia Meloni kormányfő is felháborodottan nyilatkozott a miniszterelnök-helyettes ügyével kapcsolatban. Az X-en közölte: Salvini csak a munkáját végezte, s a határok védelme kötelesség, nem bűncselekmény. A Statista adatai szerint 2019-ben jelentősen csökkent azoknak a száma, akik megkíséreltek partra szállni Olaszországban, 2023-ban azonban drámai növekedés következett be: 157 ezren érkeztek hajóval illegálisan olasz földre. Ez az adat 2015 és a rekordévnek számító 2016 számai között van. Olaszország tavaly megállapodást kötött Albániával, hogy a tengeren kimentett migránsok egy részét oda küldik, és a menedékkérelmüket is ott bírálják el, ezzel csökkentve az illegálisan bevándorlók számát.