Migránstáborokat nyitott Olaszország – de nem az ország területén

2024. október 11. 19:10

Egyszerre háromezer embert tudnak majd a táborokban elhelyezni, a számítások szerint évente több mint 30 ezret.

2024. október 11. 19:10
null

Nyitókép: Sameer Al-DOUMY / AFP


Az olasz kormány megnyitotta az albániai Shengjinben és Gjaderban épített migránstáborokat, amelyek jövő héttől fogadják azokat a bevándorlókat, akiket az olasz hatóságok nemzetközi vizeken mentenekShengjinben a bevándorlók azonosítása zajlik majd a menedékkérelmek elbírálásával, Gjaderben pedig a kiutasítandó illegális migránsokat helyezik el – közölte Fabrizio Bucci, Olaszország albániai nagykövete pénteken a táborok felavatásán.

A tervek szerint egyszerre háromezer főt befogadó táborokban kizárólag férfiak lesznek, a nőket és gyermekeket, valamint a betegeket Olaszországba helyezik el. A családokat nem választják szét.

A két migránstábor elkészült, a mai naptól operatívak, és jövő héttől fogadják az első bevándorlókat

– mondta a nagykövet a shengjini kikötő térségében kialakított tábor bejárásán az őt kísérő olasz újságíróknak.

Az első felvételek szerint Shengjinben, amely hatvanhat kilométerre fekszik a fővárostól, Tiranától, konténerlakásokat alakítottak ki, de jutott hely egy kisebb kórháznak is. A tábort 5 méter magas kerítés övezi, szögesdróttal megerősítve.

Giorgia Meloni olasz és Edi Rama albán miniszterelnök tavaly novemberben írt alá öt évre szóló megállapodást az Európai Unión kívüli Albánia területén létesítendő migránstáborokról. A két tábor fenntartása 2028-ig 670 millió eurójába kerül az olasz államnak.

A táborokért az olasz belügyminisztérium felelős, olasz jogi hatáskör alatt lesznek, miközben az albán fél a táborok külső biztonságát garantálja. Azokat a bevándorlókat szállítják Albániába, akiknek az olasz hatóságok nemzetközi vizeken nyújtanak segítséget, például a Tunéziából induló csónakok csoportjainak, még mielőtt olasz vizekre érkeznének.

Az eddigi gyakorlattal szemben az olasz parti őrség nem automatikusan Lampedusára vagy Szicíliába viszi őket, hanem Albániába. A migránsok első állomása Shengjin lesz, ahol partot érnek, egészségügyi vizsgálatnak vetik alá és azonosítják őket, és ellátást is kapnak. Az elképzelések szerint Shengjinből legfeljebb 24 óra leforgása alatt, a migránsokat átszállítják a néhány kilométerre levő Gjaderbe.

A gjaderi tábort három szekcióra osztották: a legnagyobb rész – 880 fő számára – a menedékkérelmet benyújtóknak lesz fenntartva, a második rászlegben azokat helyezik el, akiknek kérelmét elutasították, tehát illegális bevándorlónak számítanak, és kiutasítás vár rájuk. A tábor harmadik részét fegyintézetként használják a táborban bűncselekményt elkövetők számára.

Egyszerre háromezer embert tudnak majd a táborokban elhelyezni, a számítások szerint évente több mint 30 ezret.

A táborok megnyitásán részt vevő Edi Rama albán kormányfő hangsúlyozta, hogy egyelőre csak Olaszország nyit ilyen központokat Albániában. Giorgia Meloni olasz kormányfő korábbi bejelentései szerint az albániai táborok rendkívüli lépést jelentenek, melyek más uniós tagállamok számára is például szolgálhatnak, mivel Olaszország elsőként próbálkozik táborok nyitásával nem a saját területén, de Európában maradva.

Matteo Piantedosi belügyminiszter szerint az albániai táborokra egyrészt az olaszországi migránsközpontok túlzsúfoltsága miatt van szükség, másrészt „elrettentő erejük” is lehet, hiszen az a tény, hogy a bevándorlók nem az olasz partokra érkeznek meg, számos esetben az indulásról való lemondást is jelentheti.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2024. október 12. 14:02
Más faszával a csalánt. Pompás.
Hajnóczi Kristóf
2024. október 12. 10:41
Először úgy olvastam, az albániai Schengen.
auditorium
2024. október 12. 09:44
A migránsok 9O%-a nem háborús menekült. Rengeteg tunéziai, marokkói, algériai, pakisztáni, bangladeshi, sri lankai, egyiptomi indult útnak főleg itáliai kikötők felé az NGO-hajók segitségével, mert az ol.ok olyan humánusak . Gazdasági vándorok, sokan kábitószer kereskedelemet folytatnak és rövid időn belül nagy pénzeket gyűjtenek össze. A humánus befogadó ország fiataljait pedig tönkreteszik.A napi krónikákban a pusherek zöme idegengyökerű és nem ritka, h. terrorszervezetek tagja. Albánia elfogadta az 5 éves megegyezést, bár az ottani tengerparti lakosok nem lelkesednek az ötletért. Egyetlen megoldás a VIZUMKÉNYSZER újra bevezetése és szigorú ellenőrzése, az embercsempészek és az NGO-hajók összehangolt működésének LEÁLLITÁSA lenne. A klimakatasztrófa migránsait pedig helyben kellene segiteni és nem máshova vinni, ahol a többség NEM akar integrálódni, csak nyerészkedni. De erről Brüsszel hallani sem akar.
gebsi1
2024. október 12. 06:41
"Matteo Piantedosi belügyminiszter szerint az albániai táborokra ........van szükség, másrészt „elrettentő erejük” is lehet, hiszen az a tény, hogy a bevándorlók nem az olasz partokra érkeznek meg, számos esetben az indulásról való lemondást is jelentheti" Hát komám, te addig állj féllábon amíg ezzel elrettented a szutykot az illegális betolakodástól. Az elrettentéshez két dolog kell alapból. 1. Ruandába történő deportálás 2. deklarálni, hogy Európában nem adható be menedék kérelem 3. meghatározni a biztonságos országok körét (gyakorlatilag az egész világ az ha "menekült" szempontból nézzük) 4. legális bevándorlási lehetőség biztosítása, kizárólag munkavállalási céllal, családegyesítési lehetőség és állampolgárság megszerzése nélkül
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!