„Egyesült Államok nélkül a NATO gyakorlatilag nem létezik” – kemény üzenetet küldött Donald Trump a NATO-tagoknak
Ezt várja el a volt elnök újraválasztása után.
A Politico szerint például azért, mert minden harcias retorikája ellenére kevésbé háborúpárti. De jócskán van fordított pszichológia is a titkos álmok mögött.
Nyitókép: Fotó: Timothy A. Clary/AFP
„Keserű pirula – miért vágyakoznak csendben egyes EU-tisztviselők Trump után?” – ezzel a címmel közölt elemzést a brüsszeli Politico.
A lap szerint az európaiak nem szeretik a republikánus jelöltet, de több ország tisztségviselői szerint az újraválasztása változásokra sarkallhatja a tömböt – mégpedig a védelem és Kína-politika terén – ez lenne az elnökválasztással kapcsolatos „piszkos kis titkuk” – fogalmaz az újság.
Jótékony sokk lenne, amely ösztönözné az EU-t az előrelépésre – mondta nekik az egyik magas rangú EU-diplomata – ez az álláspont tehát nem a republikánus jelölt vagy politikája iránti szeretetből fakad. Hanem abból, hogy a „keserű pirula” lenne az, amire az EU-nak ahhoz lenne szüksége, hogy igazi tömbbé váljon, s akként haladjon tovább – a lap szerint ezt számszerűen hat tisztviselő erősítette meg nekik.
Miért is?
Mert szerintük egy Trump-kabinet – az elnöknek a mai napig felróják, hogy „pokolnak” nevezte Brüsszelt! – elég ellenséges lenne Európával szemben, amelynek így nem lenne más választása, mint növelni védelmi kiadásait, felpörgetni a technológiai szektort és tisztázni Kína-politikáját.
A legnyilvánvalóbb terület, ahol tehát Trump elnöksége változást ösztönözhetne Európában, a védelem és az ukrajnai háború. Az exelnök a lap szerint „nem riad vissza” attól, hogy Európát az amerikai védelem ingyenélőinek titulálja, és azzal fenyegetőzzön, hogy Amerika otthagyja a NATO-t – ami ugyebár nélkülük nem is létezik.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezt várja el a volt elnök újraválasztása után.
Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán pedig a volt elnök közölte, 24 órán belül le tudná azt állítani – feltehetőleg Kijev beleegyezése nélkül – jegyzi meg a lap.
Mindezek által „Trump segít felhívni a figyelmet a védelem finanszírozására, hiszen valódi sokkhatásra van szükségünk, hogy megváltoztassuk ezt a vitát”
Az egyik EU-diplomata az elnök békepártiságáról is megemlékezett, hozzátéve:
„ebben a légkörben, ahol néha úgy tűnik, hogy a harmadik világháború küszöbén állunk, [Trump] jobban idegenkedik a háborúktól.”
Az Ukrajna felfegyverzését célzó műveletek kapcsán közös hitelt akart felvenni több európai állam, ám mások, mint a németek vagy a hollandok ezt ellenezték – ám a spekuláció szerint Trump második ciklusa késztetheti arra őket, hogy mégis belemenjenek ebbe.
Ezzel szemben a Harris-győzelem „további muníciót adna azoknak, akik ellenzik az ötletet, hogy kimondják, hogy a [közös hitelfelvétel] halott” – mondta egy EU-diplomata.
S hasonló ötletek állnak rendelkezésre az uniós gazdaság egységesítése, a Kína-politika vagy éppen a klímavédelem kapcsán is: egy izolálódóbb Amerika miatt a saját talpára álló EU kénytelen lenne erősebben integrálódni mindezeken a tereken.
Kövesse november 5-én, kedden 17 órától a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján az amerikai választás eredményét élő műsorunkon keresztül! Élő bejelentkezésünk során percről percre, több helyszínről is tájékoztatjuk Önöket a legfrissebb hírekről. A Mathias Corvinus Collegium szervezésében kerekasztalbeszélgetéssel készül Peter Boghossian, Koskovics Zoltán, Stumpf István, valamint Kovács István és Gladden Pappin. Stúdiónkban Mráz Ágoston Sámuel és Kiszelly Zoltán szolgáltatják a szakértői véleményeket, de elemzi az eseményeket többek között Nógrádi György, Robert C. Castel és Somkuti Bálint is. Továbbá élőben kapcsoljuk Amerikát is, ahonnan Kiss István és Kiss Rajmund, valamint Törcsi Péter jelentkezik!
Facebook-oldalunk elérhetősége: https://www.facebook.com/mandiner.hu
YouTube-csatornánk elérhetősége: https://www.youtube.com/@MandinerTV
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
Vegyük már észre, hogy a liberálisok egész élete arról szól, hogy másoknak is olyan pocsék legyen mint nekik.
Az amerikai választásokat három évtizede követő Stefan Grobe, korábbi washingtoni tudósító azt is elárulta, miért.
Szaporodnak a furcsaságok a levélszavazatokkal kapcsolatban.