Fellélegezhet Magyarország Trump bejelentése után: ez még a NATO-kapcsolatra is hatással lesz
Jó hír érkezett Magyarország számára.
A magyar Gripenek az ország északi és belső, szárazföldi része feletti légtért veszik át.
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Magyar és olasz vadászgépek tűnhetnek fel hamarosan Horvátország egén. Ugyanis míg a horvát pilóták nem sajátítják el teljes mértékben a Rafale vadászgépek kezelését – amelyeken már most is repülnek –, légterüket nyugati és észak szomszédaik ellenőrzik és védik.
A magyar és az olasz féllel hivatalos megállapodást is aláírták.
A külföldi vadászgépek érkezésével az ősöreg, mára repképtelen Mig–21-esek nyugdíjba mennek, rövidesen múzeumi darabokká válnak – idézte a Dnevnik Nova TV értesülését a Magyar Nemzet.
„A tárgyalások és megállapodások végéhez közeledünk, nagyon sok szabályozást kell megváltoztatni a szomszédos országok, Horvátország és a NATO szintjén. Minden párhuzamosan zajlik, és azt mondanám, hogy közel vagyunk a végrehajtás kezdetéhez.
A megállapodást az év végéig kell ratifikálni”
– nyilatkozta a csatornának Ninić dandártábornok és a HRZ, a horvát légierő parancsnokhelyettese.
A megállapodást a múlt hónapban írták alá a védelmi minisztérium nevében az érintett légierők parancsnokai. A közös légtérfelügyeletről évek óta folytak az egyeztetések – emlékeztettek.
Ninić azzal folytatta, „minden, amit ma a vadászgépeinkkel és a hadműveleti központunkkal teszünk, folytatódik. Csak a horvát vadászgépek nem szállnak fel a NATO riasztására, de a szomszédos tagállamok megteszik ezt a gépeikkel.”
A magyar Gripenek az ország északi és belső, szárazföldi része feletti légtért veszik át, míg az olasz Eurofighterek az Adria partvidéke mentén teljesítenek szolgálatot.
A dandártábornok megerősítette,
a szolgáltatást nyújtó országok nem kérnek cserébe anyagi ellentételezést a fogadó országtól.
Ugyanazok a vadászok, akik Magyarországot és Olaszországot védik, csak a felelősségi körüket bővítik ki kissé. Ez a gyakorlat más európai országokban is, amelyek hasonló helyzetben vannak, mint Horvátország.
Ninić hozzátette, a magyar és olasz vadászok az integrált NATO légvédelmi parancsnokságnak vannak alárendelve. Amíg a Gripenek és az Eurofighterek kollégáik első légi feladatait végzik, a horvát pilótáknak és a technikusoknak a Rafale-n kell elvégezniük a képzést. Minél hamarabb végeznek, annál hamarabb fognak készenlétbe állni, és átvenni azt a munkát – írta a Dnevnik Nova TV.