Orbán után szabadon – minden korábbinál szigorúbb lesz a holland migrációs politika

2024. október 29. 16:17

Wildersék kormánya bemutatta az új migrációs politikai alapvetéseket.

2024. október 29. 16:17
null
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

Fotón: Geert Wilders (fotó: ROBIN UTRECHT / ANP MAG / ANP via AFP)

 

Tavaly nyerte meg a hollandiai választást a Geert Wilders-féle jobboldali, iszlám- és bevándorlás-ellenes Szabadságpárt. Hosszas tárgyalások után a Szabadságpárt további jobboldali és centrista pártokkal együtt tudott négypárti koalíciót alkotni. A kormányfő egy korábbi vezető közszolga, Dick Schoof lett, mivel Wilders a többi párt nem fogadta el kormányfőnek.

Az új kormány legfontosabb prioritása a migrációs politika szigorítása lett, 

összhangban a holland társadalmi többség követelésével, mivel az országot jelentősen túlterheli a tömeges bevándorlás és annak megannyi következménye, a lakhatási válságtól az oktatás és egészségügy túlterhelésen át a migrációs hátterű bűnözés terjedéséig.

A holland kormány most bemutatta az új migrációs politika alapjait. Geert Wilders elmondta: „Ez a valaha volt legszigorúbb migrációs politika”. Hozzátette: A többi koalíciós partnerrel hetekig tárgyaltunk róla, és büszke vagyok az eredményre.

A Szabadságpárt korábbi követelését a rendkívüli migrációs jogrendről elengedték, ellenben a szabályozáson több ponton szigorítottak. Wildersék nem árulnak zsákbamacskát: 

Olyan taszítóvá tesszük Hollandiát, amennyire lehetséges”

– jelentette ki a szabadságpárti migrációügyi miniszter, Marjolein Faber.

Az ideiglenes lakhatási engedély időtartamát öt évről három évre csökkentették, három év után felülvizsgálják őket, és eltörlik a határozatlan ideig tartó menedék-engedélyt. Szigorítják a családegyesítéseket is: felnőtt gyermekeket és nem házastárs partnereket nem hozhatnak maguk után a menedéket nyerők. Könnyebbé teszik a „nem kívánt”, elítélt bűnöző bevándorlók kitoloncolását. Megszüntetik a migránsok szétköltöztetését a településeken, csak „szigorú fogadóközpontokban” helyezhetik el őket. Megszüntetik a migránsok előjogait a lakásbérlésben is.

A szíriai migránsokat Szíria „biztonságos” részébe telepítenék vissza. A Hollandia által befogadott ENSZ-menekültek számát 500-ról 200-ra csökkentenék évente. Az elutasított bevándorlókat újonnan építendő cellákba helyeznék el a visszatérésükig.

Hollandia novembertől határellenőrzést vezet be a német és belga határon,

ennek során az illegális vagy máshol menedéket kapott migránsokat visszafordítják, a schengeni szabályozás alapján.

Migránsokat pártoló civil szervezetek élesen kritizálták az új szabályokat. Szerintük a kormány korlátozni akarja a már befogadott menekültek jogait, ami miatt egyfajta vákuumhelyzetbe kerülnek. Frank Candel, a Holland Menekülttanács elnöke szerint a kormány ezzel gettókat hoz létre.

Vasárnap Hágában szíriaiak százai tüntettek az új jogszabályok ellen, mondván, Szíria nem biztonságos addig, amíg Aszad van hatalomban.

Dick Schoof holland miniszterelnök kijelentette: nehéz megjósolni az új szabályok következményeit. De azt biztosnak tartja, hogy befolyásolni fogják, mennyi ember érkezik Hollandiába és mennyi fogja elhagyni az országot.

A kormányon belüli megállapodást – miután a parlamentet megkerülő rendkívüli jogalkotást elvetették – még a parlamentben is el kell fogadni, de a négy kormánypártnak együtt többsége van a törvényhozásban.

Hollandiában az elmúlt 12 hónapban 51 ezer ember igényelt menedékjogot, 

vagyis havonta több ezren érkeznek ilyen igényekkel a 18 milliós országba. 

Geert Wilders időközben már a migrációval kapcsolatos újabb megállapodásokon dolgozik. Wilders elutazott Ugandába, hogy a kelet-afrikai ország vezetésével tárgyaljon arról, meg tudnának-e állapodni a Hollandiából kiutasított migránsok ugandai elhelyezéséről. Mint elmondta, az ugandai kormány nem ellenzi a megállapodást, de még most kezdődnek a tárgyalások annak részleteiről, az Ugandának járó pénzügyi kompenzációról is.

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
titi77
2024. október 29. 17:50
ez inkább csak duma.
zsocc44
2024. október 29. 17:15
Kicsit korábbi hír, hogy baj van a holland koalícióval… talán egyben marad, de inkább nem. Szinte mindegy, mik a “tervek”, ha végrehajtás elmarad…
nemugatolmerkapol
2024. október 29. 17:05
Juj, de szigorú! Mi jöhet még? A rendőrség be mer menni a no go zónákba ezentúl? Vagy ezek után lecsukják a késelő gyilkosokat? Az már egyenlő lenne a diktatúrával! Esetleg népszavazást írnak ki a migrációról?
Akitlosz
2024. október 29. 16:54
"Olyan taszítóvá tesszük Hollandiát, amennyire lehetséges” Európa nem tud rosszabb hely lenni Afrikánál. És ezt az afrikaiak tudják. És jól tudják. Amennyit Németország költ egy hónapban egy bevándoroltatottjára csak úgy, annyit egy afrikai otthon egy évnyi munkával sem keres meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!