Esküdözik Scholz: most már tényleg felhozzák a német egészségügyet oda, ahol a magyar nyolc éve tart
„Az elektronikus betegakta 23 év után most már tényleg jön” – ígéri a német kancellár.
Wildersék kormánya bemutatta az új migrációs politikai alapvetéseket.
Fotón: Geert Wilders (fotó: ROBIN UTRECHT / ANP MAG / ANP via AFP)
Tavaly nyerte meg a hollandiai választást a Geert Wilders-féle jobboldali, iszlám- és bevándorlás-ellenes Szabadságpárt. Hosszas tárgyalások után a Szabadságpárt további jobboldali és centrista pártokkal együtt tudott négypárti koalíciót alkotni. A kormányfő egy korábbi vezető közszolga, Dick Schoof lett, mivel Wilders a többi párt nem fogadta el kormányfőnek.
Az új kormány legfontosabb prioritása a migrációs politika szigorítása lett,
összhangban a holland társadalmi többség követelésével, mivel az országot jelentősen túlterheli a tömeges bevándorlás és annak megannyi következménye, a lakhatási válságtól az oktatás és egészségügy túlterhelésen át a migrációs hátterű bűnözés terjedéséig.
A holland kormány most bemutatta az új migrációs politika alapjait. Geert Wilders elmondta: „Ez a valaha volt legszigorúbb migrációs politika”. Hozzátette: A többi koalíciós partnerrel hetekig tárgyaltunk róla, és büszke vagyok az eredményre.
A Szabadságpárt korábbi követelését a rendkívüli migrációs jogrendről elengedték, ellenben a szabályozáson több ponton szigorítottak. Wildersék nem árulnak zsákbamacskát:
Olyan taszítóvá tesszük Hollandiát, amennyire lehetséges”
– jelentette ki a szabadságpárti migrációügyi miniszter, Marjolein Faber.
Az ideiglenes lakhatási engedély időtartamát öt évről három évre csökkentették, három év után felülvizsgálják őket, és eltörlik a határozatlan ideig tartó menedék-engedélyt. Szigorítják a családegyesítéseket is: felnőtt gyermekeket és nem házastárs partnereket nem hozhatnak maguk után a menedéket nyerők. Könnyebbé teszik a „nem kívánt”, elítélt bűnöző bevándorlók kitoloncolását. Megszüntetik a migránsok szétköltöztetését a településeken, csak „szigorú fogadóközpontokban” helyezhetik el őket. Megszüntetik a migránsok előjogait a lakásbérlésben is.
A szíriai migránsokat Szíria „biztonságos” részébe telepítenék vissza. A Hollandia által befogadott ENSZ-menekültek számát 500-ról 200-ra csökkentenék évente. Az elutasított bevándorlókat újonnan építendő cellákba helyeznék el a visszatérésükig.
Hollandia novembertől határellenőrzést vezet be a német és belga határon,
ennek során az illegális vagy máshol menedéket kapott migránsokat visszafordítják, a schengeni szabályozás alapján.
Migránsokat pártoló civil szervezetek élesen kritizálták az új szabályokat. Szerintük a kormány korlátozni akarja a már befogadott menekültek jogait, ami miatt egyfajta vákuumhelyzetbe kerülnek. Frank Candel, a Holland Menekülttanács elnöke szerint a kormány ezzel gettókat hoz létre.
Vasárnap Hágában szíriaiak százai tüntettek az új jogszabályok ellen, mondván, Szíria nem biztonságos addig, amíg Aszad van hatalomban.
Dick Schoof holland miniszterelnök kijelentette: nehéz megjósolni az új szabályok következményeit. De azt biztosnak tartja, hogy befolyásolni fogják, mennyi ember érkezik Hollandiába és mennyi fogja elhagyni az országot.
A kormányon belüli megállapodást – miután a parlamentet megkerülő rendkívüli jogalkotást elvetették – még a parlamentben is el kell fogadni, de a négy kormánypártnak együtt többsége van a törvényhozásban.
Hollandiában az elmúlt 12 hónapban 51 ezer ember igényelt menedékjogot,
vagyis havonta több ezren érkeznek ilyen igényekkel a 18 milliós országba.
Geert Wilders időközben már a migrációval kapcsolatos újabb megállapodásokon dolgozik. Wilders elutazott Ugandába, hogy a kelet-afrikai ország vezetésével tárgyaljon arról, meg tudnának-e állapodni a Hollandiából kiutasított migránsok ugandai elhelyezéséről. Mint elmondta, az ugandai kormány nem ellenzi a megállapodást, de még most kezdődnek a tárgyalások annak részleteiről, az Ugandának járó pénzügyi kompenzációról is.