Így készítené fel a háborúra Európát Von der Leyen újabb kiszemeltje

2024. október 31. 08:43

Nem sajnálná a milliárdokat a finn exelnök.

2024. október 31. 08:43
Ursula von der Leyen - Sauli Niinisto in Brussels

Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU / Anadolu via AFP

Folytatta a tisztességben megőszült européer államférfiaktól rendelt jelentések sorát Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök: Sauli Niinistö, Finnország 2012-től tavalyig regnáló köztársasági elnöke tegnap mutatta be jelentését Európa civil és katonai készültségének állásáról. A dokumentumot a Euronews szemlézte.

Niinistö nem kertel: azt javasolja, hogy az EU az amerikai elnökválasztás fényében küldjön erős jelzést a tengerentúlra azzal kapcsolatban, hogy kész finanszírozni a saját védelmi képességeit.

Ezért az exelnök az EU egybillió eurós hétéves költségvetésének ötödét (!) biztonságra és a válságokra való felkészülésre költené.

„A fenyegetések nem állnak meg a határainkon, hanem a gazdaságaink összekapcsolt szektorai között mozognak” – írja a jelentésben Niinistö, aki szerint „ha nem teszünk meg a biztonságunkért mindent, amit csak lehet, akkor nem várhatjuk, hogy ezt mások tegyék meg helyettünk”. Ezért van szerinte több pénzre szükség, mint ami most rendelkezésre áll, hiszen „az EU költségvetéséből most elérhető finanszírozás alatta van a stratégiai kontextus tekintetében szükséges szintnek”. Úgy fogalmaz, hogy a védelmi kiadások növelése „fontos jelzés az USA-nak és más kulcsfontosságú partnereknek is”.

A több pénzen kívül más fontos reformokat is javasol – például az európai titkosszolgálatok szorosabb együttműködését, amit (mivel ez tagállami hatáskör) igencsak nehéz megvalósítani. Niinistö célja, hogy az EU titkosszolgálati együttműködésének lépésről lépésre történő fejlesztésével

végül létrejöjjön az EU „teljeskörű titkosszolgálati együttműködési szolgálata”, amely leginkább a kémelhárítási feladatokat volna hivatott koordináni.

Niinistö a jelentésben kritizálja azt is, hogy az EU-nak jelenleg még nincs egyértelmű terve arra az eshetőségre, ha egy tagállamot katonai agresszió ér. „Minden tagállam területi integritása és politikai függetlensége elválaszthatatlanul összekapcsolódik. Ha az egyik tagállam biztonsága megrendül, az közvetlenül érinti a többi huszonhatot és az Unió egészét” – így a finn exelnök.

A jelentést lehetetlen annak kontextusa nélkül értelmezni: az Egyesült Államok november ötödikén új elnököt választ, az EU-nak pedig a jelentés szerint „pánikot okoz”, hogy a republikánus Donald Trump győzelme esetén az USA csökkentheti az Ukrajnának küldött hadisegélyt, vagy kihátrálhatna azon vállalásából, hogy támadás esetén megvédi a NATO tagjait. Eközben a Bizottság által márciusban bemutatott, 1,5 milliárd eurós keretösszegű Európai Védelmi Ipari Program (EDIP) már most rengeteg kritikát kap alulfinanszírozottsága miatt, s a következő költségvetési felülvizsgálat alkamával könnyen lehet, hogy találnak még pénzt a tagállamok erre a célra.

 

 

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fintaj-2
2024. október 31. 10:57
Gyóni Gézának, a Balkán-válság 1912 augusztusában kézhez vett, 28 napra szóló behívójakor született háborúellenes verse, amikor egyáltalán nem tekintette magyar ügynek Bosznia annektálását. CÉZÁR, ÉN NEM MEGYEK »Egy római katona hagyatékából« Vérben úszik vad hegyek orma, Paskolja vér; paskolja ár. S engem a halál-dáridóra Cézár parancsa vár. Itt hagyni minden szentet, drágát, Asszonyt, búzát, bort, dalt, zenét: Cézár parancsa nem kegyelmez. Kell a halál-cseléd. Már összeszedtem kis cókmókom. Indulni kell. Jaj, hogy lehet. Vérben úszik vad hegyek orma. Cézár, én nem megyek. Cézár, lásd, ép a szüret áll már, Gerezd hegyén tömött gerezd. Vérben úszhat vad hegyek orma, A földem nem ereszt. Cézár, énnekem asszonyom van, Forróölű, dalos, szelid. Te éretted jaj, hogy áztassam Könyűvel szemeit. Kicsi, szegény, ijedt fiókák Fogják, lásd, erős térdemet. Cézár, ki visel gondot rájuk, Ha gőgöd eltemet?
Antifleto
2024. október 31. 10:32
El kéne engedni Ukrajnát, mert az bizony orosz érdekszféra volt mindig amíg a jenkik pofátlanul bele nem szartak a ventilátorba jó szokásukhoz híven. Az európaiak nem szeretnének egy korrupt ukrán kormány miatt világháborút, amelyik persze megint európai földön lenne megrendezve.
Csendesgyöngy
2024. október 31. 10:25
Ursula tönkre vágott eddig mindent ahova kinevezték, dilettantizmusa és hatalomvágya határtalan. Miközben Európa kereskedelme és gazdaság válságban van, egyesek még több pénzt öntenének Ukrajnába (a várt haszon reményében). Csakhogy ez nem Európa érdeke, hanem egyes pénzügyi és egyéb köröké, mint pl. az amerikai demokraták által képviselt oligharcháké. Ukrajna természeti kincseire fáj a foguk. Háborút is azért szítottak, hogy "megszállhassák és végleg eladósíthassák" az országot. Ebben partnerük volt egy hazaáruló elnök, Zelenszkij! Hogy Európa mikor került veszélybe az oroszok által? Akkor, amikor Brüsszel és az államfők meghozták azokat a döntéseket amit Amerika "követelt". Félünk az oroszoktól, pedig sokkal inkább Amerika az, aki fenyeget bennünket, hiszen ő a hegemón. Állítólag védelmezi Európát, de jó ideje már, hogy az az érzése az embernek, hogy inkább megszállva tartja és nem tűr ellentmondást.
istvanpeter
2024. október 31. 10:10
De ne legyen kétségünk az iránt, hogy jelenleg a szuverén nemzetek gyorsított felszámolása van folyamatban, s ráadásul a háború költségeit rájuk hárítják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!