Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Nem mi akartuk, hogy így legyen – nincs a nyomdának olyan erős neonjajsárga kiemelője, hogy ezt a félmondatot kellően tudja hangsúlyozni. A velejéig rossz dolog, hogy egy kis ország kapcsolatát egy szövetséges atomhatalommal érdemben befolyásolja egy elnökválasztás.
Ők akarták, hogy így legyen: a világjobbító demokraták, akik Victoria Nuland külboszorkány eszelős vezényletével 2014-ben ahhoz kötötték a jó magyar–amerikai kapcsolatokat, hogy belefirkálhassanak az alkotmányba.
Nuland külügyi államtitkár dobta az akkor még újdonsült külügyminiszter Szijjártó Péter elé kilenc éve az Egyesült Államok belpolitikai követeléseiről szóló sajtpapírt, foghegyről odavetve magyar partnerének, hogy ezt tessék végrehajtani, aztán majd jóban leszünk. Ezen az attitűdön azóta sem változtatott a demokrata oldalon senki.
Magát komolyan vevő országban az alkotmány semmilyen szövetségesre nem tartozó belpolitikai kérdés, az amerikai nagykövetség pedig nem a helyi végrehajtó és törvényhozó hatalom erőközpontja. A demokraták erről máshogy gondolkodnak, így aztán önhibánkon kívül velük jóban lenni nem tudunk. Szemenszedett hazugságok alapján szankcionálnak (miért is lett egy újabb ESTA-szankció évekkel az után, hogy a külhoni magyarokat kizárták a vízummentes beutazást garantáló engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszerből?), kavarnak a belpolitikában, s a saját feltételeiket sem tartják be – ékes mementója ennek szegény megboldogult kettős adós egyezmény, amelynek a felmondásával fenyegettek azért, hogy tető alá hozzák a globális minimumadót. Ma a globális minimumadó él, a kettős adóztatást elkerülő egyezmény viszont halott, egy sírban nyugszik a demokrata adminisztráció szavahihetőségével.
Nem rajtunk múlott tehát, hogy most azt kell mondanunk: Magyarországnak elemi érdeke Donald Trump győzelme az elnökválasztáson. Elemi érdeke mindenkinek, aki ESTA-val Amerikába utazik, mindkét országban vállalkozik és dolgozik, szeretne amerikai befektetéseket, s érdekelt abban, hogy az Egyesült Államok meghagyja Magyarországnak nem közös ügyeink szuverén intézésének a jogát, nyerve cserébe egy boldog, megbízható, a NATO-hoz érdemben hozzájáruló szövetségest.
Magyarország érdeke egy olyan amerikai elnök, aki képes lezárni az orosz–ukrán háborút és rendezni az amerikai–magyar kapcsolatokat”
Ebből a diplomáciatörténeti gödörből kikandikálva várja izgatottan Magyarország a napokban lezajló amerikai elnökválasztást. Várjuk, reménykedve abban, hogy végre rendbe jön Magyarország nyugati kötődésének második legerősebb tartópillére, a magyar–amerikai szövetségesi kapcsolat. Hogy végre ne az USA politikai szeszélyein, hanem racionális gazdasági döntéseken múljanak az amerikai–magyar gazdasági kapcsolatok, s hogy végre ne egymás gyepálására pazarolja egyenlőtlen erőit e két, kehéivel együtt is csodálatos ország.
Hogy végre a barátunk legyen a legerősebb szövetségesünk ahelyett, hogy a mostohaapánknak képzelné magát.
Magyarország érdeke egy olyan amerikai elnök, aki képes két dologra: lezárni az orosz–ukrán háborút és rendezni az amerikai–magyar kapcsolatokat. A többi számunkra szinte irreleváns. A gond az, hogy a demokraták épp e két dologra látszanak teljesen alkalmatlannak. Ez és nem más tesz minket kényelmetlen kényszerpályára, amire egy normális világban egyetlen amerikai szövetségesnek sem kellene rászorulnia. De itt vagyunk, másként nem tehetünk – Trump mögött.