Orosz elemző: nukleáris elrettentés nélkül háborúk sorozata jön
Tovább játszik a Nyugat a tűzzel, vagy leültetik Ukrajnát tárgyalni?
Az orosz elnök néhány héttel az amerikai elnökválasztás előtt módosította Oroszország nukleáris doktrínáját.
Nyitókép: Vyacheslav PROKOFYEV / POOL / AFP
Vlagyimir Putyin vasárnap közölte, hogy az orosz védelmi minisztérium különféle lehetséges válaszlépéseken dolgozik arra az esetre, ha az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei olyan nagy hatótávolságú nyugati rakétákkal segítenék Ukrajnát, amelyek Oroszország belső területeit is elérhetik – számolt be róla a Reuters.
Orosz tisztviselők szerint az ukrajnai konfliktus eddigi legkritikusabb szakaszába lépett.
Oroszország hetekkel korábban felhívta az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek figyelmét arra, hogy ha Ukrajnának lehetősége lesz nyugatról szállított rakétákkal mélyen orosz területre csapást mérni, Moszkva azt súlyos eszkalációnak tekinti.
Putyin szeptember 12-én figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés jóváhagyása a NATO-országok, az Egyesült Államok és az európai országok közvetlen belépését jelentené a konfliktusba. Moszkva szerint ehhez NATO katonai infrastruktúra és szakértelem szükséges lenne, hiszen a rakéták célba juttatását és kilövését nyugati műholdas adatokkal lehetne megoldani.
A Kreml vezetője az orosz televízióban nyilatkozva kiemelte, hogy
egy ilyen fenyegetésre Moszkva megfelelő válaszlépéseket fog tenni, és számos lehetőséget vizsgálnak.
Az Egyesült Államok nem jelentette be hivatalosan, hogy engedélyezné Ukrajnának Oroszország elleni csapások végrehajtását, ugyanakkor egyes amerikai tisztviselők úgy vélik, ez nem hozna jelentős változást a háború kimenetelében.
Az ukrán erők mindenesetre már most is nagy hatótávolságú drónokkal hajtanak végre támadásokat orosz területeken.
Putyin néhány héttel az amerikai elnökválasztás előtt módosította Oroszország nukleáris doktrínáját, amivel a Kreml jelezte aggodalmát a Nyugaton felmerült, Ukrajnából indított rakétacsapásokra vonatkozó viták miatt. Az új amerikai elnök háborúhoz való viszonyulása egyelőre bizonytalan:
míg Donald Trump volt elnök a konfliktus lezárását ígéri, Kamala Harris demokrata alelnök folytatná Ukrajna támogatását.
Ezt is ajánljuk a témában
Tovább játszik a Nyugat a tűzzel, vagy leültetik Ukrajnát tárgyalni?